Čoraz viac sa v smartfónoch objavujú OLED displeje, ktoré sú úspornejšie a podávajú nádherné farby. Problémom však je, že na trhu dnes existujú len dvaja výrobcovia týchto panelov pre mobilné zariadenia.

Medzi najväčších odberateľov OLED displejov patrí spoločnosť Apple, ktorá ním vybavuje ako najnovší iPhone X, tak aj smart hodinky Apple Watch 3. Tieto displeje dodáva len Samsung, čím má právo si za ne určovať vlastné ceny. Snaha Apple tak je nájsť ďalšieho dodávateľa, čím by presunula časť výroby na konkurenciu.

Problémy s kvalitou

Rozdelím výroby medzi dvoch výrobcov by znamenalo rýchlejšiu výrobu displejov a samozrejme aj celkovo nižšu sumu (konkurenčný boj). Problémom však je, že momentálne sú na trhu len dvaja výrobcovia OLED panelov – Samsung a LG. O dohode s LG sa šuškalo už dlhšie, no teraz to vyzerá na spadnutie. Spoločnosť má bohaté skúsenosti s výrobou týchto panelov v prípade televízorov, menšie uhlopriečky jej ale moc nejdú.

Zobraziť celú galériu (0)
Instagram/@xyphersoftware

Nenechaj si ujsť!
Apple tajne pracuje na komponente, ktorým môže výrazne podkúriť Samsungu, LG aj Sharpu

Aj keď LG využíva OLED displej vo svojom smartfóne V30 a dodáva ich aj pre Pixel 2 XL, kvalita nie je až tak dobrá ako v prípade Samsungu. A to je niečo, čo si Apple nemôže dovoliť podstúpiť. Ponúkať rozdielnu kvalitu displejov pri rovnakom smartfóne by ihneď spustilo vlnu kritiky a spôsobilo by to nemalé škody pre spoločnosť.

Ohrozí to výrobu nového iPhonu?

Určite vieš, že Apple plánuje v septembri predstaviť trojicu nových smartfónov, ktoré budú vychádzať práve z dizajnu X-ka. Odlišovať sa budú hlavne veľkosťou uhlopriečky. Dva z nich pritom budú disponovať OLED displejom, čo vytvára potencionálny problém. Samsung totiž už teraz nestíha v dostatočnej miere pokryť dopyt po týchto displejoch. Ak mu pribudnú ďalšie dve nové zariadenia, pre ktoré ich bude dodávať, môže to pre Apple znamenať problém v podobe veľkého oneskorenia dodávok.

Nájsť ďalšieho výrobcu by tak výrazne napomohlo celej situácii, no najprv sa LG bude musieť popasovať s vlastnými problémami. Zatiaľ tak Samsung ostáva ako jediným, exkluzívnym dodávateľom OLED displejov pre Apple. Možno aj kvôli tomu, aby sa predišlo podobným problémom, začal Apple s výrobou vlastných panelov s technológiou microLED.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom