Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Apple spravil tento rok kritizované rozhodnutie, keď odstránil z balenia iPhonov príslušenstvo, okrem dokumentácie a nabíjacieho kábla. Ako sa ale nakoniec ukázalo, v niektorých krajinách bude mu jeho plány nevyšli. V latinskoamerickej krajine je Apple povinný predávať iPhony aj s pribaleným nabíjacím adaptérom. Stratégiu giganta tu podkopal miestny zákon, informuje 9to5Mac.

Od predstavenia nových iPhonov 12 uplynul už nejaký ten mesiac a za ten čas sa noví zákazníci Applu museli zmieriť s tým, že pri kúpe niektorého modelu z aktuálnej ponuky už nedostanú v krabici ani káblové slúchadlá EarPods, ani nabíjací adaptér.

Používatelia sa v mnohých prípadoch kúpe nabíjačky nevyhnú

Ako mnohí už dobre vedia, toto príslušenstvo chýba nielen v nových modeloch zo série iPhone 12, ale aj v starších smartfónoch spoločnosti, ktoré sa stále predávajú a oficiálne neboli vyradené z ponuky. Hoci tento krok Apple zakrýval „ekologickým“ prístupom k prírode, zákazníci rýchlo zistili, že išlo o marketingový ťah.

Spoločnosť predpokladala, že väčšina používateľov iPhonov už doma nabíjací adaptér má, a tak im pri kúpe nového iPhonu 12 postačí nabíjací kábel. Ak však zákazník nemal adaptér s USB-C vstupom z minulého roka alebo od iného výrobcu, kúpe novej nabíjačky sa pravdepodobne aj tak nevyhne. Najviac kritizovaným rozhodnutím je práve odstránenie nabíjačky z balenia.

Brazília chce donútiť Apple predávať iPhony s adaptérom

Káblové slúchadlá EarPods by mnohí oželeli. Napriek tomu sa ukázalo, že vo Francúzsku musí Apple predávať iPhony aj s týmito slúchadlami, nakoľko to vyžaduje miestny zákon. Detailnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku. Teraz sa potvrdzuje, že podobný zákon donúti giganta predávať smartfóny aj so samotným nabíjacím adaptérom.

V Brazílii sa totiž rozhoduje o tom, že Apple bude musieť predávať iPhony aj s nabíjačkou. Túto zmenu potvrdila aj verejná agentúra na ochranu spotrebiteľa v São Paulo. Agentúra v októbri požiadala spoločnosť, aby objasnila svoje rozhodnutie odstrániť spomínané príslušenstvo z balenia iPhonov a potvrdila benefity, ktoré pomôžu zákazníkovi aj prírode.

Apple vo svojej reakcii opäť vytiahol tvrdenia z oficiálneho predstavenia iPhonov 12. Uviedol, že väčšina zákazníkov už má kompatibilný nabíjací adaptér a že toto rozhodnutie pomôže znížiť uhlíkovú stopu.

Brazílska agentúra ale nebola s touto odpoveďou stotožnená. Podľa nej je odstránenie nabíjačky porušením brazílskeho kódexu na ochranu spotrebiteľa a že je adaptér základným príslušenstvom potrebným pre používanie samotného produktu.

Ďalšej vo svojich vyjadreniach agentúra vzniesla pochybnosti o znížení uhlíkovej stopy po odstránení nabíjačiek z balenia a zároveň podotkla, že spoločnosť negarantuje rovnakú technickú podporu pre zákazníkov, ktorí vlastnia nabíjačku od iného výrobcu. Kvôli tomu tak Brazília bude žiadať, aby Apple predával iPhony aj s nabíjačkami v balení.

Spoločnosť mala možnosť reagovať na pochybnosti agentúry a prísť s riešením, inak jej hrozí stíhanie a mastná pokuta. Ďalšie detaily tohto prípadu z Brazílie zatiaľ nie sú známe. Nebolo by však prekvapením, ak by sa podobnou cestou vydali aj ďalšie krajiny, ktoré by žiadali od Applu rovnaký prístup ako táto latinskoamerická krajina.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú