Jedna z najväčších technologických spoločností sveta má už čoskoro odhaliť svoje predaje a zárobky za posledný fiškálny štvrťrok. Obdobie od apríla do júna je však zvyčajne najpomalším obdobím, kedy sa predá o čosi menej iPhonov, než obvykle. Zdá sa, že predajné čísla a výnosy budú nad očakávania a Apple sa tak priblíži k titulu prvej verejnej spoločnosti s hodnotou 1 bilión dolárov.

Mnohí zákazníci aktuálne očakávajú príchod nových iPhonov, na ktoré si peniaze odkladajú už zopár mesiacov vopred. Predaje aktuálnych Apple smartfónov tak mohli v poslednom období mierne stagnovať, no analytici vidia situáciu celkom pozitívne. Až 17 popredných analytikov, z ktorých 10 pracuje na Wall Street, predpokladá, že spoločnosť za posledný fiškálny štvrťrok ohlási slušné predaje.

Predaje Apple smartfónov mali rásť aj v slabom období

Podľa nich sa predaje iPhonov v tomto období pohybovali od 39,8 miliónov do 43,3 miliónov kusov. V priemere 42,05 miliónov predaných kusov tak predstavuje medziročný nárast o 2,4 %. Vzhľadom na to, že obdobie od apríla do júna nemalo byť príliš úspešne, sú tieto čísla viac než potešujúce. Veľkú časť zásluhy na týchto skvelých predajoch nesie aj výročný iPhone X. Ten taktiež zdvihol priemernú predajnú cenu iPhonov. Tá sa za posledné obdobie vyšplhala na 728 dolárov, pričom pred rokom bolo toto číslo na úrovni 655 dolárov. Drahších smartfónov sa tak predalo omnoho viac a spoločnosť má skutočne dôvod na radosť.

Nenechaj si ujsť
Apple dominuje trhu so smart hodinkami. Predal enormné množstvo kusov

V 3. fiškálnom štvrťroku totiž rástli aj jej služby, a to o rovných 31 %, čo predstavuje sumu až 9,19 miliárd dolárov. Spoločnosti sa však opäť darilo aj pri predali hodiniek Apple Watch, ktorých sa z roka na rok predalo podľa firmy Canalys o 30 % kusov viac. V predajoch sú však zakomponované aj tablety iPad a stylus Apple Pencil. To, či za sebou zanechali výraznú stopu, odhalia až oficiálne dokumenty Applu. So všetkým sa má spoločnosť pochváliť už dnes, aby tak svetu ukázala ako sa jej viedlo v jej poslednom fiškálnom štvrťroku. Predaje a výnosy však zrejme investorov potešia a Apple sa tak môže priblížiť k významnému míľniku.

Prvá biliónová spoločnosť môže pochádzať z Cupertina

Kalifornský gigant už totiž dlho túži stať sa prvou verejnou spoločnosťou na svete, ktorej trhová hodnota by dosiahla 1 bilión dolárov. Podľa piatkovej ceny po zatvorení trhov sa k tomuto číslu značne priblížila. Jej aktuálna cena na trhu činí až 942 miliárd dolárov. Pokiaľ však spoločnosť v budúcnosti predá ešte viac svojich drahších iPhonov a rozšíri aj svoje služby, môže skutočne hodnotu 1 bilióna dolárov dosiahnuť.

Zatiaľ je ale všetko otázne. Mnohí zákazníci počas letných mesiacov na kúpu iPhonu radšej zabudnú. Svoj rozpočet si šetria na premiéru novej trojice modelov od Apple. Tá príde na svet už v septembri. Medzi drahšími kúskami sa ocitne aj dostupnejší iPhone 9, ktorého cena bude na úkor slabšej výbavy nižšia. Viac sa však dozvieme už počas oficiálnej premiéry nových Apple smartfónov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú