Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bezkontaktné platby môžeme realizovať pomocou smartfónov, ale aj inteligentnými hodinkami. Táto možnosť prináša jednoduchšie platenie u obchodníkov bez toho, aby bolo nutné vyťahovať z peňaženky platobnú kartu. S nedávnym príchodom Apple Pay na Slovensko sa určite zvýši počet ľudí platiacich svojimi hodinkami.

Majitelia Androidov majú od 25. apríla možnosť platiť hodinkami cez služby Fitbit Pay alebo Garmin Pay. Teraz si však môžu bezkontaktnú platbu vychutnávať aj majitelia Apple Watch vďaka Apple Pay, ktoré otriaslo slovenským finančným sektorom.

Prvou nespornou výhodou je fakt, že už teraz podporuje Apple Pay 10 bánk, pričom Garmin / Fitbit Pay je situovaný pre naozaj úzku skupinu zákazníkov vybraných bánk.  Z nášho prieskumu na Instagrame taktiež vyplýva, že z takmer 1300 opytaných ľudí viac ako 900 aktívne využíva Apple Pay a len 315 sa prihlásilo k používaniu Garmin / Fitbit Pay. To je naozaj signifikantný rozdiel.

Fitbit Pay a Garmin Pay umožňuje klientom využívať na Slovensku len zopár bánk

Samotné platenie hodinkami pomocou Fitbit Pay alebo Garmin Pay je veľmi jednoduché. Stačí si stiahnuť aplikáciu Fitbit alebo Garmin Connect, vyplniť všetky potrebné údaje a môžeš začať platiť. Predtým než zaplatíš, dlhšie podržíš tlačidlo na hodinkách, zadáš 4-miestny kód a hodinky priložíš k POS terminálu. Kód nie je potrebné zadávať pri každej platbe. Stačí ho zadať raz za 24 hodín, ak si mal medzitým hodinky dole z ruky.

Platenie, v prípade Apple Pay, je otázkou niekoľkých sekúnd. Dvakrát klikneš na tlačidlo pod korunkou, objaví sa ti obraz karty (ak máš pridaných viac kariet, vieš si vybrať, s ktorou budeš platiť) a priložíš hodinky k terminálu.

Hodinky, samozrejme, stačí priložiť len pár centimetrov od terminálu, ktorý načíta údaje a platbu zrealizuje. Nemusíš zadávať žiadny kód na overenie. Hodinky vedia overiť tvoju totožnosť tým, že ich máš na ruke. Ak by ti ich náhodou niekto ukradol a dal dole z ruky, nemôže platiť. Nepozná totiž tvoj bezpečnostný kód na vstup do hodiniek.

Fitbit Pay, Garmin Pay, ale aj Apple Pay sú bezpečnejšie oproti platbe klasickou platobnou kartou. Využívajú takzvanú tokenizáciu, ktorá nahrádza skutočné údaje o karte jedinečným číslom. V praxi to znamená, že pri platení sa obchodníkovi neodosielajú údaje z tvojej karty, ale len náhradné údaje, ktoré sú náhodne vygenerované.

Všetky spomínané služby sú založené na tokenizácii. Rozdiel je v tom, že v prípade Apple Pay je token uložený fyzicky v zariadení – v zabezpečenej časti, tzv. secure elemente. Ostatné služby fungujú na cloude. Vo všeobecnosti je tokenizácia momentálne považovaná za najbezpečnejší spôsob v oblasti platieb. Vďaka nej je totiž číslo plastovej karty pri platbe nahradené tokenom, a teda držiteľ karty nezdieľa údaje o svojej karte s obchodníkom. Token je tiež viazaný na konkrétne zariadenie (telefon, hodinky), pre ktoré bol vytvorený, čo bezpečnosť platieb zvyšuje, priblížila Linda Lalinská z Tatra banky. 

Viac sme sa porovnaniu Apple Pay a Google Pay z hľadiska bezpečnosti venovali v tomto rozsiahlom článku.

Princíp v prípade Apple je veľmi podobný

Apple Pay v iPhonoch alebo Apple Watch funguje podobne. Po nastavení Apple Pay v aplikácii Apple Wallet na hodinkách môžeš platiť dokonca aj vtedy, keď nemáš svoj iPhone so sebou. Platba je totiž podporovaná, aj keď máš so sebou len Apple Watch. Služba využíva tokenizáciu pri platbách cez iPhone aj skrz Apple Watch. Nemusíš sa preto obávať, že obchodník obdrží o tebe a tvojej karte citlivé údaje.

Službu Apple Pay prinieslo v prvej vlne na Slovensko 8 bánk a medzi nimi aj Tatra banka. Tá je známa svojimi technologickými prvenstvami a inováciami v oblasti bankovníctva. Jej klienti využívajú zariadenia značky Apple viac, ako je priemer trhu, a teda je pochopiteľné, že práve táto banka sa objavila v prvej vlne spustenia Apple Pay.
„Viac ako tretina našich klientov, ktorí využívajú mobilnú aplikáciu Tatra banka, používa iPhony. Služba Apple Pay sa teší vysokému záujmu od prvého dňa spustenia a za týždeň sme zaevidovali viac ako 26 tisíc zariadení, v ktorých si klienti Tatra banky zaregistrovali svoje karty,“ hovorí Linda Lalinská, PR manažérka v Tatra banke.
Bezpečnosť, to je najdôležitejšie  pre Apple Pay

NFC technológia, respektíve čipy, ktoré sú na jej fungovanie potrebné, sú odlišné v zariadeniach od spoločnosti Apple, ako tie v iných zariadeniach. Apple je vôbec prvou spoločnosťou, ktorá NFC doplnila o takzvanú tokenizáciu.

Tokeny nahrádzajú čísla kreditných kariet, pričom pri platbe vygenerujú náhodné 16 ciferné číslo, ktoré získa predajca namiesto skutočného čísla tvojej karty. Zaujímavosťou je, že tieto čísla nie je možné dešifrovať späť na pôvodné číslo kreditnej karty. Tokeny sú spárované s dynamicky generovaným kódom pre jednorazové použitie, ktoré funguje namiesto bezpečnostného čísla na zadnej strane karty, ktoré poznáme ako CVC kód.

Aktivácia Apple Pay na hodinkách

Aktivovať a pridať kartu do aplikácie Wallet (Peňaženka) je veľmi jednoduché a iOS ju dokonca automaticky navrhuje pridať aj na hodinky, ak si ju už spároval najprv na smartfóne. Po pridaní len znovu vyplníš údaje karty, získaš overovaciu SMS správu a si pripravený používať platby skrz hodinky. Je to len takto jednoduché.

Apple Pay ako najkomplexnejšia metóda platenia?

Je jasné, že ak máš Android, nemáš inú možnosť a na platby hodinkami si musíš počkať. Aj napriek tomu, že platenie hodinkami cez Apple Pay, Garmin Pay aj Fitbit Pay je veľmi podobné, služba Apple Pay je vzhľadom k širokej podpore bánk na Slovensku omnoho dostupnejšia.

Majitelia hodiniek Apple Watch si tak môžu vychutnávať platby hodinkami už dnes v plnom nasadení, pričom majitelia ostatných typov hodiniek si vo väčšine musia na službu ešte počkať. Uvidíme, či sa platby hodinkami dokážu na Slovensku udomácniť rovnako, ako sa to pred pár rokmi podarilo Tatra banke s bezkontaktnými platbami.

Článok vznikol v spolupráci s Tatra banka





Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú