Už dlhší čas sa šepká, že by Apple mohol prejsť vo svojich smartfónoch na nový štandard USB-C a zavrhnúť tak doterajší Lightning port. Tvrdohlavá spoločnosť tak ale neurobila ani pri najnovších iPhonov a stále sa drží starého USB-A portu, ktorý už pomaly, ale isto vychádza z módy. Malé redukčné káble u Apple stále neskončili a aj keď v mnohých produktoch už využíva USB-C port, jeho iPhony ostali zaseknuté v minulosti s UBS-A káblom.

Nový štandard USB-C je skvelým a najmä univerzálnym spôsobom pre pripájanie mnohých zariadení a ich nabíjanie. Dizajn tohto konektora je stavaný tak, aby ho používateľ pripojil na prvý pokus. V týmto portom a konektormi sa stretávame stále častejšie nielen v smartfónoch, ale aj notebookoch a iných zariadeniach. Apple si taktiež budúcnosť svojich MacBookov predstavuje s USB-C portom, avšak u iPhonov je už situácia odlišná.

Apple sa stále odmieta prispôsobiť zaužívanému štandardu

Napriek očakávaniam sme sa v najnovších Apple smartfónoch znova nedočkali tohto očakávaného kábla s USB-C koncovkou, ktorá by nesmierne uľahčila život ich majiteľom. Pri kúpe nových iPhonov, ktoré opäť nie sú vôbec lacné, si tak zákazník musí v balení vystačiť len s klasickým USB-A a Lightning konektorom. Pri bežnom používaní to znamená, že pre pripojenie k notebooku tak bude zapotreby redukcia. Tento trend Apple ešte nadobro nezavrhol.

Nenechaj si ujsť
Európska únia chce zjednotiť typy USB nabíjačiek. Apple môže mať vážny problém

V krabici s novým iPhonom dokonca nenájdeme ani adaptér s podporou rýchleho nabíjania a ten si tak musí každý dokúpiť osobitne. Nachádza sa tam len obyčajná, pomalá nabíjačka, ku ktorej svoj smartfón používateľ pripojí USB-A konektorom. Pre ďalšie pripájanie k iným zariadeniam však už bude potrebovať nové káble, ktoré ho nevyjdu vôbec lacno. Len USB-C kábel pre rýchle nabíjanie, spolu s rýchlou nabíjačkou, vyjde na pekných pár desiatok eur.

Apple sa síce snaží, aby softvér jeho smartfónov a notebookov pracoval skvelo pri synchronizácii, prenose súborov a ďalších úkonoch. Mnohých však v tomto prípade môže zarážať, prečo to tak nie je aj u konektivity a v iPhonoch stále nie je USB-C port. Spoločnosť môže síce zarábať na predajoch redukcií a káblov nemalé peniaze, no práve tento štandard sa stáva čoraz populárnejším. Onedlho tak bude USB-C v mnohých zariadeniach dominantou, ktorý si Apple zrejme bude musieť osvojiť. Nateraz ale potenciál tohto štandardu vo svojich smartfónoch nevyužil a stále sa drží zaužívaných spôsobov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP