Apple čelí celoštátnej žalobe, ktorá sa rieši na súde v Severnej Kalifornii. Americký gigant je obvinený z vedomého zatajenia vady kábla, ktorý spája displej s telom notebooku na 13 a 15-palcových modeloch MacBook Pro, píše MacRumors.

Apple má v poslednej dobe na stole stále viacero obvinení z vedomého zatajovania nedostatkov svojich zariadení. Tento rok už dostal pokuty za úmyselné spomaľovanie starších iPhonov, kedy vo Francúzsku musel zaplatiť pokutu viac ako 27 miliónov dolárov či každému dotknutému vlastníkovi v USA približne 25 dolárov, čo robilo v celkovo viac ako 310 miliónov dolárov.

Najnovšia žaloba sa však týka MacBookov. Ako zistil iFixit, pri niektorých modeloch MacBooku Pro uvedených na trh v rokoch 2016 a 2017, zaznamenali problémy s nerovnomerným podsvietením displeja spôsobeným káblom, ktorý sa po opakovanom otváraní a zatváraní displeja postupne opotreboval a pokazil.

Žalobca Mahan Taleshpour žaluje Apple v mene všetkých ľudí v Amerike, ktorí si kúpili MacBook Pro s modelovým rokom 2016 a novším.

Podľa žaloby bol kábel v MacBookoch Pro vyrobených v spomínaných rokoch o niekoľko milimetrov kratší ako mal byť. To spôsobilo, že kábel tlačil na základnú dosku. Spočiatku tieto káble fungovali správne, avšak ich dĺžka a umiestnenie spôsobovali, že sa odierali o základnú dosku a postupne sa tak opotrebovali.

Ako informuje The Register, vada sa takmer nikdy neprejavila počas prvého roka používania, kedy sa na MacBook vzťahuje štandardná záruka. Naopak, používatelia si zlyhávanie displeja všimli až neskôr, kedy začalo zlyhávať podsvietenie displeja a niektoré jeho časti boli jasnejšie ako zvyšok displeja. Neskôr sa objavilo aj úplné zlyhanie displeja, ak bol MacBook otvorený nad 40 stupňov.

Nenechaj si ujsť
Apple predstavil nový MacBook Pro. Za najmodernejší procesor sa výrazne pripláca

Cena výmeny sa pritom pohybuje od 600 až do 850 dolárov. Apple bol o probléme informovaný a problém vyriešil predĺžením kábla o 2 mm v MacBookoch Pro od roku 2018. V máji 2019 sa dokonca objavil aj bezplatný program opráv, ktorý sa však vzťahoval iba na 13-palcové modely MacBooku Pro uvedené na trh v roku 2016.

Žaloba žiada náhradu škody a poplatky za právne zastúpenie, rovnako aj rozšírenie programu opráv na 15-palcové MacBooky Pro. Najpravdepodobnejším scenárom je vyrovnanie, ktoré bude zahŕňať malú náhradu škody pre majiteľov MacBookov Pro a náhrada trov konania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom