V roku 2017 Apple vydal aktualizáciu iOS 10.2.1 a 11.2, ktorá spomaľovala staršie zariadenia. Dôvodom spomalenia bola znižujúca sa kapacita na starších batériách. Po prevalení tejto kauzy sa začali na Apple valiť obvinenia a momentálne hrozí, že bude musieť zaplatiť 500 miliónov dolárov (približne 450 miliónov €), informuje Android Authority.

Apple v súčasnosti rieši súdny spor týkajúci sa spomaľovania iPhonov. Ako píše Reuters, spoločnosť súhlasila, že zaplatí 500 miliónov dolárov za obvinenie z „tichého“ spomaľovania starších iPhonov pri zavádzaní nových modelov s cieľom podnietiť vlastníkov, aby si kupovali nové modely alebo náhradné batérie.

Predbežne navrhované riešenie ešte vyžaduje schválenie sudcom v Kalifornii, Edwardom Davilom. Ak sudca návrh schváli, Apple zaplatí každému dotknutému vlastníkovi v USA približne 25 dolárov. Táto suma môže stúpnuť alebo klesnúť v závislosti, koľko oprávnených vlastníkov podá návrh. Celková suma by tak neklesla pod 310 miliónov dolárov, môže sa však vyšplhať až na 500 miliónov dolárov.

Vysporiadanie sa týka všetkých používateľov v USA, ktorí vlastnia iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus alebo SE s operačným systémom iOS 10.2.1 alebo novším. Zahŕňa taktiež vlastníkov iPhone 7 a 7 Plus s operačným systémom iOS 11.2 alebo novším, nainštalovaným pred 21. decembrom 2017.

Nie je to prvá pokuta, ktorú musí Apple zaplatiť kvôli spomaľovaniu iPhonov. V našom článku sme informovali o pokute, ktorú dostali od francúzskej agentúry na boj proti podvodom. Apple vtedy prišiel o 25 miliónov € a musel mať zverejnené vyhlásenie o priestupku na svojej webovej stránke.

Právnici spotrebiteľov označili vysporiadanie za spravodlivé a primerané. Apple napriek tomu, že sa rozhodol urovnať spor týmto spôsobom, celý priestupok popiera a stojí si za tým, že je nevinný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom