Batérie v MacBookoch si po opotrebovaní takmer vždy vyžadujú návštevu servisu a nemalé peniaze za jej výmenu. Ich kapacita sa výrazne znižuje po stovkách nabíjacích cyklov a väčšinou po tisíc cykloch sa považuje za spotrebovanú. Apple sa to však rozhodol zmeniť a oznámil predlžovanie životnosti batérií v MacBookoch.

Pri spojení Apple s predlžovaním výdrže batérie mnohým napadne kauza s úmyselným spomaľovaním iPhonov. Starším batériám sa časom znižuje ich kapacita, a tak v starších iPhonoch znižovali výkon procesora za účelom dlhšej životnosti batérie. Apple však o tom svojich používateľov neinformoval, a tak vo Francúzsku musel zaplatiť pokutu vo výške 27,4 milióna dolárov a v Amerike takmer 500 miliónov.

Tento scenár by sa však nemal týkať MacBookov. V novej verzii operačného systému macOS Catalina 10.15.5 bude pridaná funkcionalita navrhnutá na predĺženie životnosti batérie. Lítium-iónové batérie v MacBookoch sú známe rýchlym nabíjaním, dlhou životnosťou a v súčasnosti poskytujú najlepšiu technológiu používanú v notebookoch.

Životnosť batérie však závisí aj od jej chemického veku, čo nezodpovedá len obdobiu, odkedy bola vyrobená. Na chemický vek batérie vplýva kombinácia viacerých faktorov, ako sú história teplôt a návyky nabíjania. Keď batéria notebooku chemicky starne, jej kapacita sa znižuje.

Vďaka správe stavu batérie sa má spomaliť chemické starnutie batérie. Sledovaním histórie teploty a nabíjania batérie bude aktívne zasahovať znižovaním maximálnej kapacity, na ktorú sa batéria nabije. Môže to však znamenať, že notebook sa síce nabije ešte rýchlejšie, ale na jedno nabitie vydrží kratšiu dobu.

Správa stavu batérie bude v predvolenom nastavení zapnutá v nových Mac zariadeniach so systémom MacOS 10.15.5 alebo po aktualizácii na MacOS 10.15.5. Mnoho používateľov však potrebuje, aby notebook na jedno nabitie vydržal čo najdlhšie, a tak Apple pridal možnosť vypnutia funkcie. Jej vypnutie však môže znížiť životnosť batérie. Vypnutie je možné v nastaveniach v časti Energy Saver v sekcii Battery Health, pod označením Battery health management.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom