banner-oneplus-3Opäť raz sa hovorí o jednom z najväčších problémov, ktorý trápi Android. Týmto problémom je, ako iste mnohí viete, jeho fragmentácia. Tá spôsobuje nie veľmi rýchle šírenie aktualizácií na jednotlivé smartfóny. Pomalé šírenie aktualizácií však so sebou prináša ešte väčší problém, ktorý ohrozuje bezpečnosť všetkých používateľov so staršou verziou Androidu.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Softvérový gigant robí všetko pre zaistenie dokonalej bezpečnosti, avšak samotní výrobcovia mu v tejto prekérnej situácií veľmi nepomáhajú. Google totižto raz mesačne vydáva najnovšie systémové záplaty, ktoré riešia všetky problémy s bezpečnosťou. Tieto záplaty však často zostávajú nevyužité, respektíve sú využívané len čiastočne. V drvivej väčšine zariadení od svetových výrobcov sú totižto tieto záplaty neaktuálne, nakoľko ich výrobcovia nedistribuujú medzi používateľov. Pravidelné mesačné aktualizácie všetkých smartfónov, ktoré má daná spoločnosť v portfóliu, by jednoducho boli priveľmi náročné na čas a v neposlednom rade aj na finančné zdroje.

OnePlus 3 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

nexus-6p-a-iphone-6s-utok-hackerov

Tento fakt však spôsobuje vrásky na čele vrchným predstaviteľom Googlu. Jeden z najpovolanejších v obore, Adrian Ludwig, riaditeľ bezpečnosti, tvrdí, že smartfóny s Androidom sú rovnako bezpečné ako iPhony, ktoré sú poháňané systémom iOS. Ďalej však dodáva, že tento jeho výrok platí len pre tie zariadenia, ktoré pravidelne dostávajú najnovšie bezpečnostné záplaty. Celkovo tak ide o hŕstku vyvolených. Azda najväčšie portfólio pravidelne aktualizovaných prístrojov vlastní čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá pre ne uverejňuje aktualizácie s najnovšou verziou bezpečnostných záplat každý týždeň. Ďalej treba spomenúť Nexusy a samozrejme nové Pixely, ktoré sú aktualizované samotným Googlom. Do tohto veľmi úzkeho zoznamu zariadení odnedávna patrí aj OnePlus 3. Ten totižto bude podľa vyjadrenia ambicióznej spoločnosti pravidelne aktualizovaný formou komunitných zostavení.

oneplus-3-recenzie-fotografie (17)

TIP: OnePlus spustil OxygenOS Beta program a vysvetlil nám, ako bude fungovať

S veľkou pravdepodobnosťou sa však čoskoro dočkáme riešenia, ktoré zabezpečí väčšiu dávku ochrany aj pre zariadenia, ktoré sa takouto ukážkovou podporou pochváliť nemôžu. Aspoň tak to uviedol pán Ludwig, ktorý sa zúčastnil bezpečnostnej konferencii v New Yorku. Okrem toho poznamenal, že bezpečnosť operačného systému na tom vôbec nie je zle. Pri jej zaistení dopomáha vývojárom aj Android SafetyNet API, ktorá dovoľuje vytvárať aplikácie schopné analyzovať bezpečnosť daného zariadenia.

bezpecnost-foto

Takýmto spôsobom dokáže Google skontrolovať bezpečnosť až 400 miliónov zariadení za jeden jediný deň. Netreba však zabúdať na nechválne známy Stagefright, ktorý nedávno ohrozil všetky zariadenia s Androidom 6.0 Marshmallow. Do dnešného dňa obdržalo opravnú aktualizáciu, ktorá vyriešila tento nepríjemný problém, len menej ako 20 % zo všetkých zariadení. Ludwig napokon sám priznal, že rozhodne majú pred sebou ešte veľa roboty, no nezastavia sa dovtedy, kým nebude Android skutočne bezpečný.

TIP: Tiché nebezpečenstvo ukrývajú milióny inteligentných gadgetov

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
25%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
25%
Neznášam to
0%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]