Špekulácie ešte pred pár dňami naznačovali, že sa tejto verzie systému dočkáme v polovici tohto mesiaca. Google mal trocha naponáhlo, a tak vývojárom sprístupnil nový operačný systém Android P už počas včerajška. Zoznam zmien v tejto vývojárskej verzii nie je finálny, no podľa doterajších správ sa máme skutočne na čo tešiť. 

Príchod prvej verzie operačného systému Android P mnohí očakávali až v polovici tohto mesiaca, prípadne o pár dní neskôr. Google ale včera všetkých prekvapil, a tak si už môžeme pozrieť nové vylepšenia, ktoré s touto prvotnou vývojárskou verziou prichádzajú. Hneď na začiatku však môžeme zabudnúť na ďalšiu dizajnovú revolúciu, pretože Google sa drží toho, čo sa medzi používateľmi osvedčilo. Spoločnosť ale stavila kartu na mnohé iné zmeny, ktoré svojim významom rozhodne zlepšia zážitok z používania nového Androidu P.

Zobraziť celú galériu (7)
android-developers.googleblog.com

Význam písmena „P“ nie je známy ani tentokrát, a oficiálneho názvu tohto operačného systému sa môžeme dočkať v neskorších verziách, prípadne pri predstavení finálnej verzie. Zmien v Androide P je naozaj neúrekom a veľkú radosť z nich budú mať aj samotní vývojári. Tí môžu už teraz svoj Google Pixel, Pixel XL, alebo 2. generáciu týchto smartfónov vybaviť najnovším Androidom. Google ale odporúča urobiť tak na záložnom zariadení, pretože je táto verzia ešte nestabilná. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko Google vývojárom v tejto prvej verzii odhalil a s čím môžu rátať do budúcna aj bežní používatelia.

Natívna podpora výrezu displeja

Zobraziť celú galériu (7)
android-developers.googleblog.com

Nenechaj si ujsť
Apple zruší najikonickejší prvok iPhone X možno už nasledujúci rok

S ikonickou vlastnosťou výročného iPhonu X prichádza na svet čoraz viac Android smartfónov. Niet preto divu, že inžinieri v Googli nezabudli ani na výrez obrazovky. Ten mnohokrát dokáže vývojárom poriadne skomplikovať život a mnohé aplikácie stále nie sú tomuto prvku prispôsobené. Google ale prišiel s perfektným riešením, ktorým sa každá aplikácia akokoľvek veľkému výrezu obrazovky prispôsobí. Vývojári majú počas vytvárania aplikácie možnosť vybrať si z niekoľkých druhov výrezov. Ich rozmery definuje výrobca, aby bolo možné softvér tejto prekážke jednoducho prispôsobiť. Navyše majú programátori v novom Androide P aj možnosť simulovať výrez displeja, aby mohli vopred vidieť, či sa ich aplikácia na obrazovke daného smartfónu zobrazí správne.

API rozhranie pre viaceré kamery

V posledných modeloch smartfónov pribúda nielen výkon, ale aj počet fotoaparátov, ktoré sa starajú o skvelé zábery. Zatiaľ čo väčšina zariadení disponuje duálnym fotoaparátom na zadnej prípadnej stene, Huawei plánuje priniesť v novom modeli P20 až trojicu hlavných fotoaparátov. Riešením pre osobitný prístup k údajom z každého fotoaparátu je nové API rozhranie v Androide P. S ním budú mať vývojári prístup k dátam každej jednej, alebo viacerých kamier naraz. Táto novinka im tiež ponúkne kombináciu, pomocou ktorej bude možné medzi viacerými fotoaparátmi prepínať automaticky.

Wi-Fi RTT

Zobraziť celú galériu (7)
android-developers.googleblog.com

Aj keď ti na prvý pohľad nemusí názov tejto funkcie nič hovoriť, v podstate ide o zisťovanie polohy zariadenia vnútri budov. S podporou tejto platformy budú môcť vývojári v aplikáciach lepšie a presnejšie zisťovať vzdialenosť smartfónu od zdroja Wi-Fi signálu. Vďaka bezpečnostnému protokolu, ktorý má chrániť súkromie používateľov, ale zariadenie k tejto „wifine“ pripojené byť nemusí. Nový štandard Wi-Fi RTT, alebo tiež IEEE 802.11mc, prináša nové možnosti ako s presnosťou na 1 až 2 metre určiť vo vnútri domu či nákupného centra polohu smartfónu s Androidom P.

Vylepšené notifikácie

Google sa v novom Androide P zameral aj na rozšírenie množstva informácií v prichádzajúcich upozorneniach. Nový „MessagingStyle“ po novom ponúkne v notifikačnej lište viacero detailov, vrátane informácií o konverzáciách, zobrazí tiež avatarov, náhľady priložených fotografií a rýchle odporúčané odpovede. Rozšírenie funkcie „Smart Reply“, ktorá má ponúknuť rýchle odpovede v konverzácii,do ďalších aplikácií zatiaľ nie je známe.

Podpora formátov HEIF a HDR VP9

Na kvalite obrazu vždy záležalo a preto Google do nového Androidu P zasadil aj podporu pre formát HEIF. Obrazové súbory v tomto formáte v sebe nesú takmer dvojnásobok údajov ako bežné JPEG súbory, no veľkosťou sa od nich výrazne nelíšia. Zatiaľ čo prvá novinka prináša lepšiu kvalitu obrázkov, funkcia HDR VP9 Profile 2 zasa umožní vývojárom do svojich aplikácií zabudovať prehrávanie HDR videí, čomu sa poteší nejeden majiteľ smartfónu s kvalitným displejom.

Rýchlejšie načítavanie aplikácií

Táto vlastnosť smartfónov je aktuálne najdôležitejšia zrejme pri rýchlostných testoch smartfónov, no rozhodne poteší každého, kto nerád dlho čaká, kým sa jeho obľúbená hra načíta. Google preto vylepšil svoj Android Runtime (ART), ktorý bude aplikácie spúšťať ešte rýchlejšie a zvlášť tie, ktoré sú písané v jazyku Kotlin. Veľkým bonusom je tiež menšia spotreba operačnej RAM pamäte, aj keď nemusí ísť vždy o veľké rozdiely v porovnaní s terajšou spotrebou.

Bezpečnostné vylepšenia

FaceID
Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot / Youtube / Vivoglobal

Nenechaj si ujsť
Android P má konečne priniesť funkciu, ktorú Google dlho schovával. Zahodíme myšky a klávesnice?

Popri všetkých tých nových funkciách Google nezanevrel ani na bezpečnostné úpravy nového Androidu P. Ten prináša autentifikáciu odtlačkom prsta naprieč všetkými aplikáciami. Zmeny sa dotkli aj bezpečnostných nastavení sietí, ktoré budú odteraz blokovať prenos dát z neoverených HTTP zdrojov. Android P však okrem týchto noviniek bude schopný zablokovať prístup neaktívnych aplikácií k senzorom, fotoaparátom a mikrofónu smartfónu. Pri snahe nečinnej aplikácie o prístup k tomuto hardvéru sa požiadavka stretne so odmietnutím systému a aplikácie budú zavreté.

Ďalšia verzia príde až v máji

Nový Android P prináša skutočne mnoho noviniek, ktorých zoznam sa môže počas ďalších vývojárskych verzii ešte rozšíriť. Okrem vyššie spomínaných zmien umožní Google vývojárom lepšie pracovať aj s umelou inteligenciou a strojovým učením. Počas ďalších týždňov budú nové funkcie a vylepšenia Androidu P vývojármi skúmané, no spoločnosť prezradila aj to, kedy sa dočkáme nasledujúcich vývojárskych verzii.

Zobraziť celú galériu (7)
developer.android.com

Ďalšia by mala prísť najbližšie v máji, kedy sa odohrá konferencia I/O 2018 a finálnej podoby nového operačného systému sa dočkáme v 3. kvartáli tohto roka. Viac ti napovie aj priložená infografika. Google si pre vývojárov nezabudol pripraviť ani známy „Easter Egg“. V porovnaní s predchádzajúcimi verziami jeho Androidu ide len o jediné prekvapenie, ktorým je písmeno „P“, ktoré po stlačení tlačidla mení farby a dvoma prstami ho používateľ môže aj priblížiť, alebo oddialiť. Budúce verzie Androidu P môžu so sebou priniesť aj ďalšie takéto prekvapenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP