Pripravovaný operačný systém Android P nám už stihol odhaliť zopár svojich nových schopností. Mnohé vylepšenia z tejto novej verzie si však spoločnosť necháva pre seba, no teraz jedno z nich nechtiac ukázala verejnosti. Google nás môže v pripravovanom Androide prekvapiť novým spôsobom navigácie v systéme, kde softvérové tlačidlá nahradia gestá.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Tieto informácie sa na povrch dostali omylom po tom, čo Google zverejnil na svojom blogu pre vývojárov snímku obrazovky s nastaveniami DNS adresy. Hlavným prekvapením však bol pre mnohých nový navigačný panel, ktorý už nepozostáva z troch známych tlačidiel. Ich miesto nahradila malá, biela „pomlčka“, ktorá môže indikovať prítomnosť navigačných gest systému Android P.

Nasleduje Google stopy iPhonu X?

Nový prvok systému, o ktorom sa Google zatiaľ detailne nezmienil, však vedľa seba privítal aj navigačné tlačidlo pre návrat späť. Podľa doterajších správ sa má táto šípka v lište objavovať iba v prípade potreby, ako napríklad pri vyskakovacích oknách systému. Google si však svoju chybu po chvíli uvedomil a screenshot z blogu odstránil, no už bolo príliš neskoro. S týmto novým odhalením tak prichádzajú špekulácie, že to bude práve pripravovaný systém Android P, ktorý so sebou prinesie nový spôsob navigácie v systéme.

Zobraziť celú galériu (1)
android-developers.googleblog

Nenechaj si ujsť
Android P má konečne priniesť funkciu, ktorú Google dlho schovával. Zahodíme myšky a klávesnice?

Používatelia, ktorí sú dlhé roky zvyknutí na trojicu známych navigačných tlačidiel, sa tak zrejme budú musieť priučiť ovládacím gestám. Google už v minulosti testoval viacero verzii navigačnej lišty, no do finálnej verzie tieto „experimenty“ neimplementoval a držal sa zaužívaných softvérových tlačidiel. Práve takto ale môže dopadnúť aj pokus s ovládacími gestami, ktorých sa nakoniec v novom Androide P vôbec nemusíme dočkať. Pre mnohých je však podstatnejšou funkciou natívna podpora výrezu displeja, ktorý sa stáva súčasťou mnohých nových Android smartfónov.

Známy „notch“ nemusí byť po chuti mnohým používateľom, no výrobcovia smartfónov už ponúkajú aj grafické riešenia pre jeho „zmiznutie“. Napriek nesúhlasu je pravdepodobné, že sa s týmto výrezom obrazovky budeme v budúcnosti stretávať čoraz častejšie. Google tak bude musieť svoj nový systém optimalizovať aj pre tento prvok. Viac informácií o pripravovanom Androide P sa však dozvieme počas konferencie I/O 2018, ktorá sa bude konať už 8. mája. Uvítal by si v nových smartfónoch navigačné gestá miesto softvérových tlačidiel?

O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]ntech.sk