Pripravovaný operačný systém Android P nám už stihol odhaliť zopár svojich nových schopností. Mnohé vylepšenia z tejto novej verzie si však spoločnosť necháva pre seba, no teraz jedno z nich nechtiac ukázala verejnosti. Google nás môže v pripravovanom Androide prekvapiť novým spôsobom navigácie v systéme, kde softvérové tlačidlá nahradia gestá.

Tieto informácie sa na povrch dostali omylom po tom, čo Google zverejnil na svojom blogu pre vývojárov snímku obrazovky s nastaveniami DNS adresy. Hlavným prekvapením však bol pre mnohých nový navigačný panel, ktorý už nepozostáva z troch známych tlačidiel. Ich miesto nahradila malá, biela „pomlčka“, ktorá môže indikovať prítomnosť navigačných gest systému Android P.

Nasleduje Google stopy iPhonu X?

Nový prvok systému, o ktorom sa Google zatiaľ detailne nezmienil, však vedľa seba privítal aj navigačné tlačidlo pre návrat späť. Podľa doterajších správ sa má táto šípka v lište objavovať iba v prípade potreby, ako napríklad pri vyskakovacích oknách systému. Google si však svoju chybu po chvíli uvedomil a screenshot z blogu odstránil, no už bolo príliš neskoro. S týmto novým odhalením tak prichádzajú špekulácie, že to bude práve pripravovaný systém Android P, ktorý so sebou prinesie nový spôsob navigácie v systéme.

Zobraziť celú galériu (1)
android-developers.googleblog

Nenechaj si ujsť
Android P má konečne priniesť funkciu, ktorú Google dlho schovával. Zahodíme myšky a klávesnice?

Používatelia, ktorí sú dlhé roky zvyknutí na trojicu známych navigačných tlačidiel, sa tak zrejme budú musieť priučiť ovládacím gestám. Google už v minulosti testoval viacero verzii navigačnej lišty, no do finálnej verzie tieto „experimenty“ neimplementoval a držal sa zaužívaných softvérových tlačidiel. Práve takto ale môže dopadnúť aj pokus s ovládacími gestami, ktorých sa nakoniec v novom Androide P vôbec nemusíme dočkať. Pre mnohých je však podstatnejšou funkciou natívna podpora výrezu displeja, ktorý sa stáva súčasťou mnohých nových Android smartfónov.

Zobraziť celú galériu (1)
android-developers.googleblog.com

Známy „notch“ nemusí byť po chuti mnohým používateľom, no výrobcovia smartfónov už ponúkajú aj grafické riešenia pre jeho „zmiznutie“. Napriek nesúhlasu je pravdepodobné, že sa s týmto výrezom obrazovky budeme v budúcnosti stretávať čoraz častejšie. Google tak bude musieť svoj nový systém optimalizovať aj pre tento prvok. Viac informácií o pripravovanom Androide P sa však dozvieme počas konferencie I/O 2018, ktorá sa bude konať už 8. mája. Uvítal by si v nových smartfónoch navigačné gestá miesto softvérových tlačidiel?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú