Pred dekádou vydal Google nový systém pre vtedy rozvíjajúce sa smartfóny, ktorý však v tej dobe ešte nikto nepoznal a musel sa presadiť proti silnej konkurencii. Prvý Android model predstavoval len akúsi skúšku, ktorá mala uviesť nový operačný systém na trh a oboznámiť s ním používateľov. Od svojej premiéry pred 10 rokmi ušiel Android dlhú cestu, počas ktorej sa prebojoval na vrchol rebríčka najobľúbenejších operačných systémov v smartfónoch.

Situácia so svete smartfónov bola pred 10 rokmi diametrálne odlišná a vtedajším modelom kraľoval úplne iný systém. V tej dobe sme sa najčastejšie stretávali so Symbianom, ktorý využívala fínska Nokia. Jeho väčšinový podiel na trhu jednoznačne ukázal, kto vtedy medzi smartfónmi dominoval. To sa však rozhodol zmeniť nováčik, ktorý poprvýkrát prišiel na svet v modeli T-Mobile G1, známom aj ako HTC Dream z produkcie známeho taiwanského výrobcu. Dnes už nie príliš úspešná spoločnosť sa pred 10 rokmi postarala o malú revolúciu, ktorá sa ešte len chystala ukázať svoj ohromný potenciál.

Nováčik medzi operačnými systémami smartfónov mal našliapnuté na skvelú budúcnosť

V počiatkoch chýbalo Androidu vo svojej prvej verzii 1.1 mnoho funkcií a výbavy. V systéme sme tak nenašli videoprehrávač a dokonca ani virtuálnu QWERTY klávesnicu. Tieto nedostatky rýchlo napravil novší Android 1.5 Cupcake, ktorý spustil vlnu označovania verzií systému podľa sladkých pochúťok. Najdôležitejšou vlastnosťou tohto nového systému však boli jeho široké možnosti customizácie, ktoré konkurenčný iOS od Apple nemal.

V tej dobe sa však ešte Android nevyšplhal na vrchol rebríčka medzi najobľúbenejšie systémy smartfónov ani vo verzii 1.6 Donut. To sa ale zmenilo s príchodom ďalšej verzie Android 2.0 Eclair, s ktorým v novembri 2009 vyrukovala Motorola Droid.

Nenechaj si ujsť
10 prekvapujúcich faktov o Androide, o ktorých si určite netušil

Teraz už bol Android schopný plne čeliť svojim protivníkom a systému iOS, proti ktorému sa dokonca Motorola spojila s operátorom Verizon v reklamnej kampani „Droid Does“. Tá vyzdvihovala možnosti Androidu, ktoré systému iPhonov chýbali. Aby sa od konkurencie operačný systém Googlu odlíšil ešte viac, zaviedli doň jeho tvorcovia podporu pre Adobe Flash Player, čo sa však neskôr ukázalo ako chybný krok vpred. Smartfóny boli totiž pomalé a mnohí používatelia strácali trpezlivosť s ich oneskorenými reakciami. Kvôli tomu sa tak stal Android nechválne známy svojim „lagovaním“.

Google uspel aj s čistým Androidom

Neskôr sa jeho výrobca zameral na vlastné modely s čistou verziou systému, a tak vznikli prvé modely Google Nexus. Vtedy špičkovo vybavené smartfóny začali dostávať tiež nové aktualizácie, ktoré mohli naprávať systémové chyby. Každá aktualizácia Androidu, ktorú mali výrobcovia priniesť na vlastné modely, musela prejsť ešte procesom vývoja a úprav, ktorý bol nesmierne zdĺhavý. Smartfóny Nexus sa ale vyznačovali vďaka čistému Androidu omnoho rýchlejším prísunom aktualizácií, čo taktiež ocenili samotní používatelia. Žiaľ, problém s pomalým vydávaním aktualizácií trápi operačný systém Googlu dodnes, aj keď v tomto smere už vidíme značné zmeny.

Zobraziť celú galériu (5)
TechnoBuffalo/YouTube

Projekt Google Treble mal za úlohu urýchliť aktualizovanie smartfónov, ktoré je v poslednom období porovnateľne rýchlejšie ako pred pár rokmi. Problémy s fragmentáciou Androidu ale stále pretrvávajú. Po pár rokoch vývoja Nexusov sa výrobca rozhodol túto smartfónovú radu zakopať a priniesť zákazníkom čosi úplne nové. Modely Pixel nahradili v roku 2015 svojich predchodcov, aby tak používateľovi priniesli ešte lepší zážitok z používania čistého Androidu. Spolu so softvérom sa však vyvíjal Google aj hardvér Android smartfónov.

Obrazovky Androidov sa začali zväčšovať

Kým v roku 2011 mali iPhony stále malú 3,5″ obrazovku, ich konkurencia prišla s väčšími uhlopriečkami. Ešte v roku 2010 to bol prvý Samsung Galaxy S, ktorý prišiel so 4″ displejom. O rok na to Motorola Droid X dostala až 4,3″ zobrazovací panel. V tých časoch sa však popularita Androidu značne zvýšila a v závere roka 2010 sa mu podarilo zosadiť z trónu dominujúci Symbian, ktorý začal pomaly upadať do zabudnutia. Z neznámeho nováčika sa tak stal obľúbenec davu, ktorého popularita stále rástla. Výrobcovia začali s predstavovaním najrôznejších Android smartfónov a experimentovali aj so skutočne nevídanými kúskami. Jedným z nich bolo napríklad aj HTC Evo 3D s možnosťou nahrávania videí v trojrozmernom obraze.

Nenechaj si ujsť
20 najpredávanejších telefónov v histórii. Spoznávaš všetky?

Na trh sa dostal aj prvý kúsok so snímačom odtlačkov prstov, ktorý vyvinula Motorola pre model Atrix 4G. Stále dominantnejší Android sa dočkal aj svojej odnože pre vtedy rastúci trh s tabletmi. Google si ale rýchlo uvedomil, že budovanie dvoch rozdielnych platforiem s rovnakým základom nemá veľký zmysel, a tak bol Android 3.0 Honeycomb prvou a poslednou úpravou tohto systému pre tablety. Ako čas plynul, spoločnosť vyvíjala stále novšie a novšie verzie, s ktorými prichádzali aj stále lepšie funkcie. Postupne sme sa tak dočkali nových verzií Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Marshmallow, Nougat, Oreo a najnovšieho Androidu 9.0 Pie, ktorý sa odhalil v auguste tohto roka.

Všetko najlepšie, Android!

Takmer každý výrobca chcel mať vo svojom smartfóne Android a na trhu sa objavovali stále noví hráči. Tí sa snažili presadiť s týmto systémom a novými možnosťami, ktorými by tromfli konkurenciu. Od prvého dňa uvedenia modelu T-Mobile G1 (HTC Dream) sa Androidu podarilo rýchlo vyšplhať na samotný vrchol a dodnes je najpopulárnejším operačným systémom v tomto segmente.

Spomedzi stoviek miliónov smartfónov ho využíva podľa posledných štatistík až 88 % z nich, pričom iOS od Apple stále značne zaostáva s podielom len 11,9 %. Google tak pred 10 rokmi ukázal svetu budúcnosť, ktorá navždy zmenila vývoj týchto zariadení a teraz oslavuje svoje výročie. Nám tak neostáva už nič iné, len popriať Androidu všetko najlepšie, stále lepšie funkcie a veľa rýchlejších aktualizácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom