Zelený robot sa stal bežnou súčasťou životov mnohých ľudí a väčšina z nich ani nepozná jeho históriu. Nieže by to malo každého zaujímať, ale história Androidu je veľmi pestrá a poznať ju určite nie je na škodu.

Tento operačný systém založený na jadre Linuxu bol spočiatku dosť povrchný a vôbec nebol tak rešpektovaný ako je dnes. Čo všetko za tým stojí?

1. Začiatky v digitálnych fotoaparátoch

android
zdroj fotografie: Samsung

Aj keď Android dnes poznáme predovšetkým ako operačný systém pre smartfóny a tablety, jeho pôvodným cieľom boli fotoaparáty. Zakladateľ, Andy Rubin, si ale neskôr uvedomil, že trh s fotoaparátmi je pre tento OS veľmi malý a investorom ho tak začal ponúkať ako systém pre mobilné zariadenia. Rubin chcel, aby Android dokázal konkurovať vtedajšiemu Symbianu a Windows Mobile. Táto vízia sa mu perfektne naplnila a týmto dvom operačným systémom dnes patrí mizivý podiel na trhu.

2. V prvom štvrťroku 2017 mal 85 % podiel

android
zdroj fotografie: IDC

Android momentálne zažíva veľmi úspešné časy. Počas prvého štvrťroka 2017 mu patril 85 % podiel na trhu, operačnému systému iOS 14,7 % a ostatné mali iba 0.1 % podiel. Úspech si k tomu môže pripísať aj Samsung, ktorého Galaxy S8-čka prekonala predaje minuloročnej vlajkovej lode. Rekordné predaje zaznamenali aj čínski výrobcovia, ako Huawei, Oppo či Vivo, no v ich prípade to už nie je také výnimočné.

Nenechaj si ujsť
Týchto 67 smajlíkov pribudne v roku 2018. Nechýbajú poriadne uletené kúsky
3. Profituje z neho aj Microsoft

microsoft
zdroj fotografie: Pixabay

Aj keď Android v podstate zabil operačný systém Windows Phone, Microsoft to až tak nemusí trápiť. Vďaka tomu, že v niektorých Android smartfónoch sú predinštalované Office aplikácie, profituje z Androidu až 6 miliárd dolárov ročne. Podľa odhadov to činí až 32,41 dolárov za každé aktivované Android zariadenie.

4. Samsung ho mohol kúpiť, ale nespravil tak

samsung
zdroj fotografie: Samsung Newsroom / Flickr

Ešte v čase vzniku Androidu (2004) Samsung dostal ponuku na jeho kúpu. Avšak v tej dobe v ňom ešte nevidel potenciál a ponuku tak so smiechom zmietol zo stola. O dva týždne na to ho odkúpil Google a Samsung svoje rozhodnutie zrejme dodnes ľutuje. Dnes je síce najväčším výrobcom Android smartfónov, no keby Android odkúpil, mohol by byť jediným.

5. Nokia sa ho nebála

nokia
zdroj fotografie: Pixabay

Keď bol Android v roku 2007 konečne predstavený, Nokia ho za hrozbu pre svoj dominantný Symbian vôbec nepovažovala. Netrvalo dlho a v roku 2010 dosiahol Android 33 % podiel na trhu. Symbian už viac nebol dominantný.

6. Irónia v podaní výkonného riaditeľa Nokie

annsi vanjoki

zdroj fotografie: Atte Hujanen / Flickr

Akonáhle vyšlo najavo, že Android sa stal dominantým operačným systémom a Nokia to bude musieť so Symbianom zabaliť, CEO Nokie, Anssi Vanjoki sa obhájil týmito odvážnymi slovami: „Nokia používajúca Android je ako fínski chlapci, ktorí si cikajú do nohavíc pre teplo počas chladnej zimy.“ Iróniou je, že v roku 2014 predsa len začala Android používať.

Nenechaj si ujsť
Nový Android O je už pripravený. Google vydal takmer finálnu verziu, ktorá je dostupná na stiahnutie
7. Chrome a Chrome OS už dokáže spúšťať Android aplikácie

samsung galaxy s6 edge plus
zdroj fotografie: Pexels

Android aplikácie už nie sú obmedzené iba na beh priamo na Androide. Vďaka mnohým rozšíreniam ich je možné spustiť aj priamo v prehliadači Google Chrome alebo v systéme Chrome OS, ktorý sa nachádza na lacných Chromebookoch. Ten dokonca obsahuje aj predinštalovaný obchod Google Play, takže Android aplikácie už dávno nie sú výsadou Android smartfónov.

8. Google Mapy počítajú rýchlosť premávky pomocou Android smartfónov

google mapy
zdroj fotografie: Screenshot / Google Mapy

Nezáleží na tom, aký operačný systém na tvojom smartfóne beží. Pri používaní Google Máp sa vždy spoliehaš na tisícky Android používateľov, pretože ich smartfóny potichu zaznamenávajú rýchlosti v premávke a odosielajú ich Googlu. Internetový gigant teda má akúsi mini armádu monitorovateľov dopravy a väčšina z nich o tom ani netuší.

9. Používajú ho dve miliardy ľudí


zdroj fotografie: Pixabay

Operačný systém, ktorý bol pôvodne určený pre fotoaparáty, mal v máji tohto roka dve miliardy aktívnych používateľov smartfónov. S pokojným svedomím môžeme povedať, že toto číslo bude aj naďalej rásť. Android si od svojich začiatkov našiel cestu aj do televízorov, hodiniek a dokonca aj áut.

10. Nexus One bol vypustený do vesmíru ako satelit

nexus one
zdroj fotografie: HTC / Google

V roku 2013 bol do vesmíru vypustený satelit CubeSat, ktorý obsahoval smartfón Nexus One spolu so systémom riadenia nadmorskej výšky a obežnej dráhy a s počítačom založenom na Linuxe. Keď počítač na obežnej dráhe vykonal niekoľko testov, funkcie satelitu preniesol na Nexus One. Cieľom tohto počinu bolo zistiť, do akej miery dokáže takáto technika prežiť vo vesmírnom vákuu počas experimentov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú