Google na svojej veľkej I/O konferencii okrem iného predstavil aj novú verziu Androidu, zatiaľ pod označením O. Presný názov sa dozvieme až neskôr, no ako bude vyzerať v reálnom používaní môžeš vidieť na videu.

Spoločnosť Google na svojej konferencii predstavila mnoho noviniek, predovšetkým však novú verziu operačného systému Android O. Našťastie pre nás, Google sa oveľa viac sústredil na zmeny vo vnútri systému, vzhľad sa menil len minimálne. Viac informácií sa dozvieš z videa nižšie, kde sú ukázané hlavné zmeny a vylepšenia.

Ako som spomínal, Google sa predovšetkým zameral na zmeny vo vnútri systému. Zlepší sa výdrž batérie, vďaka prepracovanej správe aplikácií bežiacich na pozadí. Napríklad, ak aplikácia bude požadovať polohu, systém jej automaticky udelí poslednú známu polohu bez toho, aby musela využívať GPS. Keď sa dostane naspäť do popredia, na získanie polohy bude znova používať súradnice získané z GPS. Takisto rýchlosť spustenia systému je oproti predchádzajúcej verzii takmer dvojnásobná.

Android O
Zdroj fotografie: Screenshot/youtube

Odoberaj FonTech videá

Zmeny nastali aj v zobrazovaní notifikácií. Funkciu, ktorú už dnes ponúka mnoho launcherov, ti teraz ponúkne samotný systém automaticky. Nové upozornenia sa zobrazia ako bodka pri príslušnej aplikácii a jednoduchým kliknutím na ňu sa ti zobrazí obsah. Ťahom do strany upozornenie odstrániš, čím odpadne nutnosť sťahovania notifikačnej lišty.

Ďalšou vítanou novinkou je obraz v obraze. Tú už dávno obsahuje vo svojej nadstavbe napríklad Samsung. Tá bola ale obmedzená len na vstavaný prehrávač videí. Vo videu je vidieť, že túto funkciu podporuje napríklad aj YouTube a bude dostupná pre všetkých používateľov. Zároveň by sa mala rapídne zrýchliť doba aktualizácie na novú verziu, čo sme bližšie popísali v tomto článku.

android o

Zdroj fotografie: Screenshot/youtube

Je skvelé vidieť, že Google zapracoval na novej verzii, ktorá prinesie oveľa lepší užívateľský zážitok. Momentálne je spustená registrácia na beta testovanie pre smartfóny Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel, Pixel C a Pixel XL. Ak vlastníš niektorý z uvedených smartfónov a máš záujem o testovanie systému Android O, môžeš tak urobiť prihlásením sa cez tento odkaz.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú