Google poprvýkrát ukázal novú verziu svojho pripravovaného systému pre smartfóny ešte v máji. Pre vývojárov potom začal sprístupňovať testovacie beta verzie, ktoré mali odhaliť možné chyby, aby bola konečná podoba nového Androidu čo najlepšia. Android 9 „Pie“ dostal do vienka strojové učenie, vylepšené prostredie systému s novou navigáciou a dokazuje, že na digitálnom živote používateľa záleží.

Dlhé mesiace sa s novou verziou Androidu 9.0 „Pie“ stretávali len samotní vývojári, ktorí mali posielať spätné odozvy a vylepšovať celkový chod systému. Po dlhom čakaní sa tejto novinky dočkala aj široká verejnosť, keď Google ohlásil najnovšiu oficiálnu verziu svojho Androidu. Ten prináša mnoho očakávaných zmien a vylepšení, ktoré spolu používateľovi ešte viac zjednodušia a spríjemnia používanie smartfónu. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko Google do nového Androidu 9.0 „Pie“ vložil.

Prispôsobivá umelá inteligencia dbá na používateľove preferencie

Nové strojové učenie sa v tomto systéme snaží učiť spôsobom, akými je konkrétny smartfón využívaný. Vďaka svojim schopnostiam tak dokáže analyzovať spotrebu a využitie batérie pre jednotlivé aplikácie a funkcie, ale aj automaticky prispôsobovať jas displeja pri rôznych nastaveniach tak, aby najviac vyhovoval práve nám používateľom. Pre meranie a hodnotenie spotreby batérie Google priniesol funkciu „Adaptívna batéria“, ktorá predpovedá, aké aplikácie budú v najbližších hodinách využívané. Smartfón tak bude míňať svoju energiu len tam, kde je to potrebné.

Ďalším zásadným vylepšením je „Adaptívny jas“. Ten sa pomocou umelej inteligencie učí, aké hodnoty jasu si používateľ obľúbil v rôznych prostrediach a neskôr to už dokáže nastaviť miesto neho. Inovácie pre zvýšenie výdrže batérie, ale zasiahli aj šetriacu funkciu tohto zdroja energie, s ktorou budú vypínané prebytočné funkcie, aby akumulátor vydržal do najbližšieho nabíjania ešte dlhšie. Perfektnou novinkou je možnosť „Akcie aplikácií“. S ňou hneď všetky úlohy zvládne používateľ rýchlejšie.

Umelá inteligencia v tejto funkcii predpovedá na základe zobrazovaného kontextu a zobrazuje možné akcie priamo na displeji. Pri zapojení slúchadiel tak používateľ uvidí napríklad možnosť volať niektorému z kontaktov, alebo si pustiť obľúbenú hudbu zo Spotify.

Nenechaj si ujsť
Android P si môžeš oficiálne stiahnuť na tieto smartfóny. Google rozšíril podporu

Neskôr však Google v Androide 9.0 „Pie“ uvedie aj funkciu „Plátky“, ktorá poskytne relevantné informácie hneď pri hľadaní aplikácií v systéme. Pomocou tejto novinky bude možné vykonávať akcie a vyberať možnosti ešte rýchlejšie a pohodlnejšie.

Nová navigácia zanevrela na trojicu systémových tlačidiel

Predstavenie Androidu 9.0 „Pie“ teraz potvrdilo aj špekulácie o novom spôsobe ovládania prostredia systému. Miesto tlačidla späť, domov a tlačidla posledných používaných aplikácií sa tu však stretneme len s jedinou ikonou. Ovládanie jedným navigačným tlačidlom ocenia najmä majitelia smartfónov s veľkým a vysokým displejom, ktorý je takmer nemožné ovládať jednou rukou. Potiahnutím nahor tak bude môcť každý vidieť upravený dizajn zoznamu posledných aplikácií.

Tie odteraz nerolujú vertikálne, ale dostali horizontálne rozpoloženie. Popritom ale bude možné vyberať pomocou funkcie „Chytrý výber textu“ vybrané časti textu priamo medzi poslednými aplikáciami. Tento výber taktiež rozozná, čo chce používateľ s textom robiť a ihneď mu poskytne rôzne akcie. Funkciu si však bude musieť každý aktivovať v Nastaveniach a nebude natívne prednastavená po inštalácii nového systému.

Rad zmien, ktoré ešte viac zdokonaľujú Android

Google pozmenil a vylepšil aj spôsob, akým sme doteraz vytvárali snímky obrazovky. Po jej zachytení sa objaví menu, ktoré pomáha k rýchlejšiemu editovaniu týchto obrázkov. Zmeny sa však dotkli aj rýchlych nastavení, ktoré prešli vizuálnymi zmenami a bol im pridaný aj informatívny podtext. Do funkcie Always-On-Display sa teraz dostávajú udalosti z kalendára a počasie, ktoré bude zobrazovanie na zamknutej obrazovke. Vizuálne zmeny zasiahli tiež ovládanie hlasitosti, ktoré prináša dostupnejší spôsob, ako ovládať hlasitosť médií, notifikácií a zvonenia.

Zobraziť celú galériu (0)
Unofficially Official/YouTube

Pre otáčanie obrazovky bolo do nového Androidu 9.0 „Pie“ zakomponované špeciálne tlačidlo, ktorým používateľ povolí rotáciu obrazu v prípade potreby, a to aj pri zamknutom otáčaní obrazovky. Na nej bude s upraveným spravovaním notifikácií možné ešte lepšie riadiť prichádzajúce upozornenia na správy. V notifikačnej lište sa odteraz ukážu aj obrázky od priateľov, ktorým používateľ môže na správu odpovedať jedným ťuknutím pomocou „chytrých odpovedí“. Tie systém navrhne sám. Taktiež je možné rýchlo zablokovať upozornenia z otravných aplikácií.

Podpora výrezu a novinky fotoaparátu

Dlho očakávaným vylepšením je aj natívna podpora pre výrez displeja, ktorý si všetci používatelia tak veľmi „obľúbili“. Všetci si odteraz užijú aplikácie od okraja po okraj obrazovky v smartfónoch s pomerom displeja 18:9. Nový Android 9.0 „Pie“ však poteší aj milovníkov mobilného fotografovania.

Zobraziť celú galériu (0)
android-developers.googleblog.com

Nenechaj si ujsť
Nová reálna fotografia Pixel 3 XL ukázala hrozivo veľký výrez v displeji. Google ide vlastnou cestou aj pri fotoaparáte

Vďaka novej funkcii je možné snímať obraz z viacerých objektívov súčasne napríklad pri duálnom zadnom a prednom fotoaparáte. Toto vylepšenie zahŕňa aj „bokeh“ efekt, hĺbku obrazu fotografií a mnoho ďalší skvelých možností. Pre natáčanie videa, fotografovanie a ďalšie akcie je v novej 9-ke možné využiť už aj externý fotoaparát, či kameru, ktorá sa pripojí jednoducho skrz USB port.

Na digitálnom živote používateľa záleží

Google v tejto poslednej verzii svojho systému pre smartfóny prináša aj očakávanú funkciu pre monitorovanie digitálneho života ľudí. Táto novinka umožňuje sledovať čas strávený pri jednotlivých aplikáciách, ale taktiež si vymedziť, ako dlho budú môcť byť jednotlivé aplikácie používané. Na tieto účely poslúži možnosť „Prehľad aplikácií“ a „Časovač aplikácií“.

Po dosiahnutí denného limitu bude vybraná aplikácia do konca dňa zablokovaná. Používateľ sa však s novou možnosťou bude môcť pripraviť na pohodlnejšie prezeranie obsahu na displeji smartfónu v posteli. Po stlačení funkcie „Odfúknutie“ sa automaticky aktivuje režim „Nerušiť“ a farby obrazovky sa zmenia len na sivé.

Majitelia Pixelov sa už môžu radovať

Nový Android 9.0 „Pie“ so všetkými svojimi novinkami už putuje k šťastným majiteľom Pixel smartfónov, ktorí vždy dostávajú aktualizácie ako prví. Neskôr však budú nasledovať aj zariadenia zaradené do projektu Android One.

Do konca tohto roka táto nová verzia systému zavíta aj na modely, ktoré sa zúčastnili beta testovania. Ide o vybrané modely od spoločnosti Xiaomi, HMD Global (Nokia), Vivo, Oppo, Essential, OnePlus a Sony. Všetky tieto smartfóny budú postupne dostávať oficiálnu verziu Androidu 9.0 „Pie“, ktorá neskôr prinesie všetky inovácie, zmeny a bezpečnostné vylepšenia aj na ďalšie zariadenia iných výrobcov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú