Operačný systém Android má jedno zásadné obmedzenie týkajúce sa zhotovovania a ukladania videa. Možno si si to nikdy ani nevšimol, no drvivá väčšina smartfónov dokáže uložiť video s maximálnou kapacitou 4 GB. To by sa však v novom Androide 11 malo zmeniť, píše XDA-developers.

Obmedzenie maximálnej veľkosti videa na 4 GB bolo v minulosti niečo, čo nemusel riešiť žiadny majiteľ smartfónu, pretože fotoaparáty nedosahovali kvalít, aby dokázali tento limit pri nahrávaní bežného videa naplniť. Kvalita snímačov ale šla v posledných rokoch rapídne hore, čo znamená, že zhotovené videá zaberajú viac miesta a 4 GB limit už nie je problém naplniť aj pri niekoľko minútovom videu.

Pre lepšiu predstavu, 4 GB limit videa dokážeš naplniť za 12 minút natáčania v 4K. Po tom, čo tento limit dosiahneš, sa nahrávanie preruší, video sa samostatne uloží a smartfón okamžite začne nahrávať ďalej, takže používateľ si toto „prerušenie“ počas natáčania ani nevšimne. To, že sa video rozdelilo na viac častí, je vidieť až v samotnej galérii. Pri teste XDA-developers, kde natáčali 4K video na smartfón Google Pixel 4, bol 73 minútový záznam rozdelený na 7 samostatných videí. Tie by sa dali spojiť do jedného celku prostredníctvom aplikácie tretej strany, no pre niekoho môže byť toto riešenie poriadne otravné.

XDA-developers, 73 minútové video bolo rozdelené na 7 samostatných sekvencií

Celý problém spočíva v tom, že v súčasnosti ukladá Android videá v 32-bitovom formáte, no v novej verzii by malo prísť k zmene. Ako píše portál AndroidCentral, vo verzii Androidu 11 sa budú videá ukladať v 64-bitovom formáte mpeg4writer, čo znamená, že zhotovovaný záznam nemusí mať absolútne žiadny veľkostný limit. Počas testovania sa vývojárom podarilo natočiť video s kapacitou 32 GB a pri ďalšom teste dokonca dokázali zaplniť celú pamäť zariadenia.

Zrušenie obmedzenia v systéme Android je významné, už v budúcom roku sa zrejme dočkáme prvých smartfónov, ktoré dokážu nahrávať video v 8K, čo by pri súčasnom obmedzení rozkúskovalo záber na niekoľko minútové sekvencie. Či však k tejto zmene skutočne dôjde už pri ďalšej verzii Androidu, sa dozvieme až v marci budúceho roka, kedy vyjde beta verzia Androidu 11.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom