Americký výrobca elektromobilov Tesla v objeme dodávok za 2. kvartál prekonal odhady analytikov z Wall Street. A to aj napriek tomu, že jeho hlavný závod vo Fremonte bol načas zatvorený pre pandémiu nového koronavírusu. Akcie spoločnosti po zverejnení tejto správy stúpli o 9 %.

Informácie o dodávkach v období apríl – jún 2020 zverejnila Tesla deň po tom, ako sa stala najvyššie cenenou automobilkou. Jej trhová hodnota prekonala donedávna jednotku medzi automobilkami – japonskú Toyota Motors. Cena za jednu akciu sa zdvihla až na 1 228 dolárov.

Prednedávnom pritom bola cena akcií len štvrtinová. Z veľkej miery to spoločnosť dosiahla aj vďaka vysokej produkcii, ktorou predčila očakávania. Za druhý štvrťrok totiž vyrobila spolu 82 272 elektromobilov.

Konkrétne Tesla dodala v 2. štvrťroku 2020 klientom 90 650 vozidiel, teda o 2,5 % viac áut ako počas 1. štvrťroka 2020. Analytici očakávali, že to bude 74 130 áut. Z toho až 80 050 kusov predstavovali športové úžitkové vozidlá Model Y a Model 3 a zvyšných 10 600 tvorili kombinované dodávky starších a drahších Modelov S a X. Medziročne však dodávky klesli o 5 %.

Generálny riaditeľ Elon Musk začiatkom tohto týždňa v internej e-mailovej správe vyzval zamestnancov, aby tvrdo pracovali na dosiahnutí ďalšieho míľnika aj v tomto 3. kvartáli napriek novému koronavírusu.

„Zatiaľ čo náš hlavný závod vo Fremonte bol po väčšinu štvrťroka odstavený, úspešne sme zvýšili výrobu na predchádzajúcu úroveň,“ uviedla automobilka vo vyhlásení. V období apríl – jún boli vo väčšine štátov USA zavedené blokády a ľudia mali nariadené zdržiavať sa doma, aby sa zabránilo šíreniu vírusu, ktorý negatívne ovplyvnil produkciu a spôsobil prudký pokles predaja automobilov.

Pre tieto blokády sa zastavila výroba aj v jedinej továrni Tesly v USA vo Fremonte na viac ako šesť týždňov od konca marca do začiatku mája.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom