Za krutú daň elektrifikácie môžeme považovať fakt, že elektromotor skôr či neskôr dostanú aj ikonické modely, ktoré sú v súčasnosti osadené objemnými a výkonnými spaľovacími motormi. Tomuto trendu sa nevyhne ani Mercedes, ktorý nedávno oficiálne potvrdil príchod elektrickej triedy G a taktiež ohlásil prvý plne elektrický Maybach, ktorým bude SUV, informuje InsideEVs.

Iba pred pár dňami sa na internete objavili informácie, že aj ikona automobilového priemyslu, trieda G, dostane elektromotor. Pár hodín na to štuttgartská automobilka túto informáciu oficiálne potvrdila a elektrického „Géčka“ sa dočkáme už v roku 2024.

V novom videu týkajúcom sa elektrickej budúcnosti v podaní Mercedesu hovoril Britta Seeger, hlavný marketingový manažér automobilky, aj o tom, že elektrickou triedou G, ktorá oficiálne príde na trh už v roku 2024, chce automobilka pokračovať v písaní úžasného príbehu ikonického modelu.

Je však otázne, ako elektrickú verziu tejto ikony, ku ktorej neodmysliteľne patrí objemný spaľovací motor, príjmu fanúšikovia značky Mercedes a triedy G obzvlášť. Prvý koncept by sme však podľa neoficiálnych informácií mohli vidieť už na tohtoročnom autosalóne IAA v Mníchove.

Či pôjde iba o „klasické Géčko s elektromotorom“ alebo bude model EQG od podlahy novým vozidlom, je zatiaľ taktiež iba predmetom dohadov. Prísť by však mal vo viacerých konfiguráciách, čo súdime z registrovaných obchodných značiek EQG 560 a EQG 580.

Mercedes

Elektrický Maybach aj modely AMG

Ďalšou dôležitou informáciou, ktorá zaznela na online konferencii, bolo ohlásenie najluxusnejšej elektrickej verzie Mercedesu s prívlastkom Maybach. Prvý elektrický Maybach vyjde z nového elektrického SUV EQS, ktoré uvidíme už budúci rok. V budúcom roku zažije premiéru aj model EQE, ktorý na úvod taktiež príde ako SUV.

Ako uvádza Motor1, elektrifikácia zasiahne aj do línie AMG. Všetky nové verzie AMG modelov búdu od roku 2025 iba elektrické, pričom po tomto roku chce automobilka na trh uvádzať už iba čisté elektromobily.

Mercedes

Do roku 2022 bude Mercedes ponúkať minimálne jeden plne elektrický model v každom segmente. V roku 2025 plánuje predávať minimálne 50 % elektrifikovaných modelov, pričom môže ísť, buď to o plug-in hybridy, alebo čisté elektromobily.

Aby mohla štuttgartská automobilka toto všetko dosiahnuť, musí vytvoriť úplne nové elektrické platformy. Mercedes aktuálne pracuje hneď na niekoľkých, pričom každý segment vozidiel dostan svoju. Platforma EVA, na ktorej je postavený model EQS, je určená pre tie najdrahšie, najvyspelejšie a najluxusnejšie modely.

NEPREHLIADNI
Dojazd ako špičkové „nafťáky“. Mercedes poodhalil elektromobil, ktorý nastolí novú éru áut

Platforma MMA má byť určená pre triedu kompaktných elektromobilov, ktoré na trh začnú prichádzať od roku 2024. Platforma MB.EA bude určená pre stredne veľké až veľké osobné automobily a AMG.EA bude zasa tvoriť základ športových modelov s logom trojcípej hviezdy v znaku.

Na záver tu máme platformu VAN.EA, ktorá bude slúžiť ako základ pre osobné a nákladné dodávky. Automobilka myslí aj na dostatočnú zásobu batérií, aktuálne plánuje výstavbu ôsmych nových fabrík na výrobu batérií v spolupráci so svojimi partnermi po celom svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú