Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O spoločnosti Astra, ktorá sa zaoberá vývojom menších vesmírnych rakiet, si zrejme ešte nepočul. Americká firma má za sebou už dva úspešné suborbitálne lety a v piatok sa s raketou 3.1 prvýkrát pokúšala dostať až na obežnú dráhu. Krátko po štarte sa však raketa zrútila, informuje The Verge.

Cieľom bola obežná dráha

Spoločnosť Astra so sídlom v Kalifornii založili v roku 2016 Chris Kemp a Adam London, pričom sa zaoberá vývojom menších vesmírnych rakiet na dopravu satelitov. V roku 2018 uskutočnila s raketami 1.0 a 2.0 dva úspešné suborbitálne lety a minulý rok strávila vývojom rakety 3.0, ktorá však zhorela tesne pred štartom v marci tohto roka.

V piatok sa s testom rakety 3.1 znova pokúsila dostať do zoznamu súkromných spoločností, ktoré dopravili svoje rakety na obežnú dráhu našej planéty. 3.1 má 11,6 metra na výšku a priemer 1,32 metra, pričom je navrhnutá tak, aby na nižšiu obežnú dráhu Zeme dokázala vyniesť náklad s hmotnosťou 100 kilogramov.

Zobraziť celú galériu (2)
Raketa Astra 3.1 pred štartom / Zdroj: Twitter / @Astra

Raketa úspešne vzlietla z tichomorského vesmírneho prístavného komplexu na Aljaške v piatok okolo 23:19 miestneho času, avšak po približne 30 sekundách došlo počas zážihu motorov prvého stupňa k anomálii a motory sa vypli, pričom raketa sa následne zrútila späť na zem.

Astra najprv ani nezverejnila záznam štartu, ktorý sa krátko po páde objavil na Twitteri v príspevku jedného z divákov. Na záberoch nižšie je vidno aj vypnutie motorov a následný výbuch po páde.

„Úspešnú“ časť záznamu štartu neskôr zverejnila na sociálnej sieti aj samotná spoločnosť, pričom uviedla, že získala dostatok dát a skúseností z letu, ktoré využije pri ďalších pokusoch.

K testu sa dokonca vyjadril aj Elon Musk, ktorý Astre poprial veľa šťastia pri ďalších letoch a pripomenul, že SpaceX potreboval štyri štarty, aby dosiahol obežnú dráhu.

„Nesplnili sme všetky ciele, ale získali cenné skúsenosti a ešte cennejšie letové údaje. Tento štart nás pripravuje na čo najlepšiu cestu k dosiahnutiu obežnej dráhy v priebehu ďalších dvoch letov, takže s jeho výsledkom sme spokojní“, uviedla spoločnosť. 

Je tiež potrebné spomenúť, že Astra nepatrí medzi „vesmírnych gigantov“ a stále sa jedná o relatívne malý tím, ktorý dokonca údajne nemá ani štáb na vysielanie svojich štartov a tvrdí, že jeho štartovací systém vyvinulo 6 ľudí za menej ako týždeň.

Spoločnosť ďalej plánuje štart rakety 3.2, ktorej cieľom je podobne ako 3.1 dostať sa na obežnú dráhu Zeme, pričom spoluzakladateľ spoločnosti Chris Kemp uviedol, že táto raketa je už pripravená. Vzlietnuť by mala v priebehu októbra, no presný dátum štartu zatiaľ nie je známy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú