Univerzita námornej pechoty USA vykonala niekoľko dní pred inváziou ruských vojsk na Ukrajinu simuláciu takejto vojny prostrednictvom vojenskej “hry”, pričom dva proti sebe stojace tímy simulovali prvé štyri dni konfliktu.

Výsledky sa v mnohých ohľadoch nápadne podobali tomu, čo teraz na Ukrajine naozaj vidíme, informuje War On The Rocks.

Delostrelectvu sa nevyhli

Tím simulujúci snahy Ruska použil do značnej miery delostrelectvo ako v realite, tak aj v hre, keď sa hráči rozhodli na pár dní pozastaviť postup pozemných vojsk a snažili sa na diaľku zneškodniť kľúčovú infraštruktúru Ukrajiny. Hráči hrajúci za Rusko chceli oveľa dlhšiu pauzu, štvordňová dĺžka hry ich ale donútila konať rýchlejšie.

Takúto pauzu vidíme aj v skutočnom konflikte a ruské vojská sa už niekoľko dní nijak zvlášť nepohli smerom k cieľovým mestám.

Armáda totiž čaká nielen na zneškodnenie nepriateľa delostrelectvom (v skutočnosti Rusi zásadne zasiahli aj civilné objekty a civilistov), ale aj na doplnenie zásob. Putinovej armáde a tankom dokonca v niektorých prípadoch došlo palivo.

Ako v realite, tak aj v hre sa Rusko nemohlo ukrajinskú armádu premôcť intenzívnou paľbou, čo Ukrajina využila a začala napádať kolóny ruskej techniky.

Ako portál War On The Rocks pred pár dňami predpovedal, Rusko sa rozhodlo uchýliť viac k delostrelectvu a leteckým útokom – čo nasvedčujú aj množiace sa správy o zostrelených lietadlách a vrtuľníkoch, píše Interesting Engineering.

Rusko zlyhalo vo vzduchu

Podľa simulácie Rusko veľmi rýchlo získalo nadvládu vo vzdušnom priestore, keďže väčšinu ukrajinského letectva zničilo ešte na zemi pomocou raketových systémov a delostrelectva. Zvyšok bol zničený priamo vo vzduchu kvôli presile ruskej techniky.

U.S. Air National Guard photo by Tech. Sgt. Charles Vaughn

V tomto sa však simulácia od reality zásadne líši, pretože Rusko v skutočnosti vôbec nemá pod kontrolou vzdušný priestor a ukrajinské obranné systémy stále fungujú, aj keď v menšej miere.

Dáta, na ktorých je simulácia založená, zrejme nepočítali s mohutným odporom ukrývajúcich sa Ukrajincov ani dodávkami nových protitankových a protilietadlových zbraní zo Západu. Naďalej tak v skutočnosti prichádzajú správy o zostrelených stíhačkách a útočných helikoptérach. Ešte vždy sa bojov zúčastňuje aj letectvo Ukrajiny, ktoré možno utrpelo menšie straty, ako to ruské.

Správne predpovede

Podľa vojnovej hry sa začali postupne ukrajinské oddiely sťahovať z popredných línií, čo sa ukázalo ako problematické a utrpeli vážne straty. Podľa dostupných informácií sa to isté deje aj v realite a zrejme z rovnakých dôvodov, keďže na juhu sa velitelia boja obkľúčenia zo strany Krymu.

V hre vznikla aj otázka, čo spraviť s piatimi oddielmi na západe krajiny – hráči ich začali čiastočne presúvať k bieloruskej hranici, prevažne však na pomoc Kyjevu. V realite o tejto situácii zatiaľ nie je dostupné dostatočné množstvo informácií, keďže by mohlo ich zverejnenie zmariť plány.

Charkov sa aj naďalej drží podobne, ako analytici predpovedali po skončení hry. V hre bola najúspešnejšia ofenzíva tá južná, ktorá prišla z Krymu a veľmi rýchlo sa infiltrovala hlbšie do krajiny a nakoniec až za Cherson.

Výsledky boli takmer rovnaké

Keď simulovaná vojna po štyroch dňoch skončila, ruské vojská tlačili na ukrajinskú defenzívu zo severu, približovali sa blízko ku Kyjevu a Dnepru, prekročili bieloruskú hranicu a smerovali hlbšie do krajiny cez Černobyľ.

Takéto výsledky sú takmer identické s tým, čo sme videli v piatom dni skutočného konfliktu. Neprekvapilo rozhodnutie rýchleho postupu ku Kyjevu – k rovnakému rozhodnutiu sa najprv uchýlili aj hráči vojnovej hry za účelom rýchleho zosadenia vlády, ako však dobre vieme, vďaka úspešnému odporu plány na ruský “blitzkrieg” zlyhali.

Vitaly V. Kuzmin/ Wikimedia

Zlyhanie odborníci pripisujú tomu, že Rusko v skutočnosti počítalo s rýchlou kapituláciou ukrajinskej vlády a s tým, že ich množstvo Ukrajincov “privíta ako osloboditeľov”.

K tomu rozhodne nedošlo a ukrajinské obyvateľstvo predvádza jeden z najheroickejších bojov, aký kedy svet videl. Do krajiny dorazili aj prví dobrovoľní bojovníci zo zahraničia, s čím simulácie (ani tie Putinove) zrejme tiež nepočítali.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP