Procesorom od AMD sa v priebehu posledných dvoch rokoch nesmierne darilo, podľa štatistík služby Steam ich používanie za posledné dva roku narástlo o 2,5 násobne. Grafické karty však už na tom až tak dobre nie sú, informuje TechRadar.

AMD procesory používa stále viac hráčov, aj keď je v tomto segmente stále na prvom mieste Intel s obrovským náskokom. Behom posledných dvoch rokov AMD poriadne poskočilo. Na začiatku roku 2018 používalo AMD procesory iba 8 % hráčov, zvyšok patril Intelu. S príchodom druhej generácie procesorov Ryzen však hráči húfne začali prechádzať od Intelu k AMD a v júni 2018 narástol podiel procesorov AMD na platforme Steam na 16 %, informuje PCgamer.

AMD Ryzen
Screenshot / Youtube: Súboj dvoch gigantov sa odohráva už niekoľko desaťročí

Čísla AMD naďalej rástli a do príchodu tretej generácie procesorov Ryzen prešli na stranu AMD ďalšie 2 % hráčov. Na konci novembra 2019, teda takmer po dvoch rokoch od robenia prieskumu, stúpol podiel procesorov AMD na 20,5 %, no Intel stále vedie so 79,5 % podielom trhu. Pozoruhodné však je, že za dva roky sa podiel AMD procesorov viac ako zdvojnásobil.

Na poli grafických kariet to však už AMD také ružové nemá. V súčasnosti používa karty Radeon iba 15,48 % hráčov, karty Nvidia 74,55 % a 9,83 % hráčov funguje na dedikovaných Intel grafických kartách. V priebehu uplynulých dvoch rokov sa však podiel AMD kariet nijako rapídne nezvyšoval, začiatkom roka 2018 ich používalo 15 % hráčov, čo je takmer rovnaký podiel ako teraz.

Za tento fakt môže nie príliš veľký záujem o najnovšie grafiky AMD Radeon 5700 a 5700 XT, ktoré po predstavení zvýšili podiel pre AMD iba o 0.22 %, najrozšírenejšími kartami od AMD sú stále RX 580 a 570, podľa štatistík Steamu. To sa však možno časom zmení a najnovšie Radeon grafiky sa začnú predávať lepšie, alebo si hráčov na svoju stranu masívnejšie stiahne až ďalšia generácia kariet od AMD. Najpopulárnejšou grafikou je jednoznačne Nvidia 1060, ktorú používa až 15,16 % hráčov, ďalších 11 priečok si tiež držia karty od Nvidie a až na trinástom mieste sa nachádza AMD RX 580.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom