Snaha objaviť dosiaľ neznáme prvočíslo patrí k obľúbeným činnostiam nielen profesionálnych, ale aj amatérskych matematikov. Jednému z nich sa pred časom podarilo opäť prepísať matematické tabuľky.

V prebehu decembra minulého roka sa totiž podarilo odhaliť nové najväčšie známe prvočíslo, informoval o tom špecializovaný portál Mersenne.org. Má celkovo 24 862 048 číslic a v matematickom zápise tvar 282,589,933-1. Objavené prvočíslo teda vznikne vzájomným znásobením 82 589 933 dvojok a následným odpočítaním jednotky. Nový zápis je o viac ako 1,5 milióna cifier dlhší než takmer rok starý rekord z decembra 2017.

Najnovší objav sa podaril nadšencovi s menom Patrick Laroche, a to vďaka špeciálnemu projektu GIMPS. Ten sa už od roku 1996 zameriava na hľadanie takzvaných Mersennových prvočísiel a v súčasnosti je pre všetkých nadšencov dostupný program, s ktorým môžu bádať po novom rekordnom zápise. Rovnaký softvér pri objavení nového najväčšieho prvočísla využil aj Patrick, pri celej snahe mu však pomohlo aj šťastie.

Podarilo sa mu to, o čo iní usilujú roky

Patrick totiž pôvodne využíval program GIMPS len ako test výkonu pre jeho počítač. Softvér je dostupný zdarma a je špeciálne určený na náročné hľadanie nových Mersennových prvočísiel. Tie sú pomenované podľa francúzskeho mnícha Marina Mersenna, ktorý ich pred 350 rokmi skúmal. Mersennové prvočísla sa dajú zapísať ako dva na n mínus jeden, pričom n musí byť prirodzené číslo. Doteraz sa pritom podarilo odhaliť len 51 takýchto prvočísiel.

Flickr/Mark Leary

Pre 35-ročného IT špecialistu bol GIMPS pre svoje vlastnosti ideálnym nástrojom pre to, čo potreboval. Stresové testy s GIMPS robil roky, ale potom sa rozhodol, že je čas aj niečo vrátiť komunite, ktorá za projektom stojí. S programom teda tiež začal hľadať nové najväčšie prvočíslo. To, čo sa niektorým nepodarilo ani po 20 rokoch a tisíckach pokusov, sa jemu s dávkou šťastia podarilo len po 4 pokusoch a 4 mesiacoch od začatia bádania.

Presne 7. decembra Patrick odhalil nové najväčšie prvočíslo. Nasledovalo takmer 12 dní nepretržitého výpočtu na zariadení s procesorom Intel i5-4590T, aby overil pravosť svojho objavu. Keď všetko prebehlo dobre, kontrolu spravili ďalší matematici na troch iných výpočtoch a potom už bolo jasné, že Američanovi sa podarilo skutočne objaviť nové najväčšie známe prvočíslo. Objav pritom môže nálezcovi vyniesť až 3000 dolárov, presne toľko totiž bola vypísaná odmena v rámci projektu GIMPS.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP