Priekopník v oblasti predaja elektroniky na Slovensku, e-shop Alza, najnovšie oznámil spoluprácu s firmou Hlídač shopů, ktorá sa zaoberá monitorovaním vývoja cien produktov na e-shopoch. Alza spoluprácou sľubuje koniec umelo navýšených zliav, pre ktoré je e-shop neslávne známy. 

Koniec umelo navýšených cien a zliav

Známy internetový obchod Alza včera prostredníctvom oficiálnej správy informoval, že naviazal spoluprácu s českou firmou Hlídač shopů, špecializujúcou sa na monitorovanie vývoja cien produktov na e-shopoch. Alza touto spoluprácou sľubuje koniec umelo navýšených zliav produktov.

Český predajca tak začal proaktívne poskytovať tejto firme dáta o cenách, pričom pokiaľ dôjde k nálezu produktu, u ktorého pôvodná cena vykazuje rysy umelého navýšenia zľavy, pristúpia podľa správy k jej okamžitej náprave.

Zobraziť celú galériu (2)
Hlídač shopů aktuálne monitoruje 12 najväčších e-shopov v Českej republike / Zdroj: Hlídač shopů

Chcú ísť príkladom

„Umelé navyšovanie pôvodnej ceny, a tým umelé navýšenie zľavy je v rozpore s našimi etickými pravidlami. Toto si starostlivo strážime, a prípadné pochybenie okamžite riešime.“, uviedol obchodný riaditeľ Alza.cz, Petr Bena.

„V priamej spolupráci s firmou Hlídač shopů vidíme príležitosť pre odstránenie individuálnych pochybení, a zároveň ako internetová jednotka v Českej republike chceme ísť príkladom.“,

Zobraziť celú galériu (2)
Alza reklamy / Youtube

Nereálne vysoké zľavy môžu vzniknúť aj uvádzaním vyššej nezmenenej pôvodnej ceny, ktorú daný produkt ale nikdy nemal, prípade výrazným poklesom ceny tohto produktu na trhu. Alza však v správe uvádza, že zmenu pôvodných cien uskutočnila z týchto dôvodov  iba jednorazovo v lete, a upustila aj od vyhlášok „zľavy až 80%“, aj keď niektoré produkty s takouto zľavou skutočne ponúkala. Správa sa priamo týka iba českého e-shopu Alza.cz, avšak je pravdepodobné, že táto spolupráca bude mať vplyv aj na ten slovenský.

Prešľapov je viacero

Alza sa ako jeden z najväčších predajcov elektroniky na Slovensku často stáva terčom kritiky, ktorá sa okrem umelého navyšovania cien pre poskytovanie nereálne vysokých zliav týkala napríklad aj otravnej funkcie, ktorá po vložení zlacneného tovaru počas akcie Black Friday spustila odpočet 20 minút.

Pokiaľ si dovtedy za produkty nezaplatil, jeden z nich ti z košíka prosto zmizol. E-shop tiež nedávno nalepil vysokú zľavu na elektrický nákladiak Tesla Semi, ktorý sa ešte ani nedostal do predaja.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Alza.sk/FonTech

Prečítaj si aj
Black Friday: Podvod alebo výhodné nákupy? Odborník radí, na čo si dávať pozor

Ďalším prípadom je napríklad aj aktuálne lákanie zákazníkov na kúpu nového počítača obrázkom, ktorým sa Alza pokúša navodiť pocit, že kúpa počítača je pre majiteľov zariadení s operačným systémom Windows 7 jediná voľba.

Obľúbenej verzii Windowsu totiž onedlho, konkrétne 14. januára 2020, končí oficiálna podpora, čo znamená, že po tomto dátume už nebudú pre používateľov prístupné ani bezpečnostné aktualizácie, tak a budú nútení prejsť na novší Windows 10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom