Ako sme ťa informovali aj prostredníctvom viacerých článkov, do dnešného dňa registrujeme mnoho pokusov objaviť takzvanú planétu Deväť. Všetky však boli neúspešné. Ako objasňuje nová štúdia publikovaná v žurnále The Astronomical Journal zdá sa, že na vine môže byť nesprávne pochopenie gravitácie. Na tému upozornil portál IFLScience.

Alternatívna teória

Ako ďalej informuje portál NewAtlas, v našej slnečnej sústave sa oficiálne nachádza osem planét, no niektorí vedci tvrdia, že by mohla existovať deviata. Nová štúdia teraz naznačuje, že zvláštnosti pozorované vo vonkajšej oblasti slnečnej sústavy by sa dali vysvetliť alternatívnou teóriou MOND (Modifikovaná Newtonova Dynamika), ktorú sme detailne rozobrali v samostatnom článku, a nie hypotetickou planétou.

Rotačná krivka galaxie M33. Stefania.deluca/Wikimedia

V jednoduchosti je MOND teória navrhujúca modifikovať Newtonove pohybové zákony a Newtonov gravitačný zákon tak, aby zohľadnili pozorované vlastnosti galaxií. Možno ju tiež chápať ako alternatívnu hypotézu k hypotéze temnej hmoty.

Hoci väčšinu dier, ktoré sa v aktuálne akceptovaných modeloch nachádzajú, sa snažia fyzici „zaplátať“ existenciou temnej hmoty, pravda je taká, že túto látku sme doposiaľ nikdy priamo nedetekovali a to aj napriek mnohým pokusom.

Niektorí vedci preto veria, že žiadna temná hmota v skutočnosti nemusí existovať a jediné čo je potrebné urobiť, je modifikovať Newtonov gravitačný zákon. Napríklad, ak by účinky gravitácie boli silnejšie pre objekty s extrémne nízkym zrýchlením, ako sú napríklad hviezdy vo vonkajších častiach galaxie, žiadnu temnú hmotu by sme na objasňovanie toho čo vidíme nemuseli použiť.

MOND a planéta Deväť

Aj z toho dôvodu v novej štúdii fyzici aplikovali MOND na súbor údajov použitých pri pátraní po planéte Deväť. Ich model totiž naznačuje, že ak MOND skutočne funguje, potom by sa obežné dráhy niektorých objektov nachádzajúcich sa vo vonkajšej oblasti slnečnej sústavy, respektíve objektov nachádzajúcich sa za Neptúnom, mali v priebehu miliónov rokov posunúť tak, aby boli zarovnané s gravitačným poľom Mliečnej dráhy a žiadna planéta Deväť ich tam nemusela svojou gravitáciou posunúť.

K vytvoreniu hypotézy o planéte 9 viedli korelácie medzi obežnými dráhami šiestich transneptúnskych telies, ktorých čudné obežné dráhy je možné vidieť na obrázku. Zdroj: Wikipedia

A to je presne to, čo sa tímu vedcov v novej štúdii podarilo detekovať.

„Zarovnanie je ohromujúce,“ uviedol spoluautor štúdie Harsh Mathur. „MOND je skutočne dobrý pomocník pre vysvetľovanie pozorovaní na galaktickom meradle, ale nikdy by som nepovedal, že to bude mať viditeľné účinky na vonkajšiu časť slnečnej sústavy.“

Ide o veľmi odvážne tvrdenia, čo si uvedomuje aj tím zainteresovaných odborníkov. Hoci tí sú zo svojho objavu nadšení, priznávajú, že súbor údajov, s ktorým narábali je pomerne malý a stále existuje veľa ďalších možných vysvetlení.

„Bez ohľadu na výsledok, táto práca poukazuje na potenciál vonkajšej slnečnej sústavy slúžiť ako laboratórium na testovanie gravitácie a štúdium základných problémov fyziky,“ uvádza Katherine Brown.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú