Talianska automobilka Alfa Romeo nepatrí k najväčším výrobcom áut na svete, no jej vozidlá sú rozhodne jedny z najkrajších.

Elektrifikácia sa nevyhne ani Alfe a ako píše InsideEVs, ďalšia generácia populárneho sedanu Giulia už bude elektrická.

Nepôjde pritom o hocijaký elektromobil, ale o plnokrvný športiak na baterky. Elektrická Giulia okrem ultimátneho výkonu poskytne budúcim majiteľom aj ohromný dojazd vďaka batérii, ktorá má mať viac ako 100 kWh.

Nárast výkonu bude takmer dvojnásobný

V najvyššej výbave s názvom Quadrifoglio majú elektromotory produkovať výkon až 1 000 koní a dojazd na jedno nabitie dosiahne 700 km.  Súčasná najvýkonnejšia spaľovacia verzia Giulie disponuje benzínovou V6 s výkonom 503 koní, takže s elektrickým modelom sa výkon takmer zdvojnásobí. Pochopiteľne, budú k dispozícii aj základné, menej výkonné motorizácie, ktoré by mohli začínať už na 345 koňoch.

Alfa Romeo

Elektromobil bude postavený na 800 V architektúre a nabitie z 10 % na 80 % v ideálnych podmienkach nepotrvá viac ako 18 minút. Nová koncernová platforma STLA koncernu Stellantis umožní postaviť autá s rôznym výkonom aj typom karosérie, z čoho bude ťažiť aj Alfa Romeo.

Ako uviedol šéf automobilky Alfa Romeo pre portál Autocar, elektrická náhrada populárneho modelu Giulia by mala byť predstavená už v roku 2025.

Od roku 2027 budú predávať už len elektromobily

Už len do roku 2027 si budú môcť zákazníci kúpiť štýlového Taliana so spaľovacím motorom. Po roku 2027 už bude Alfa Romeo ponúkať iba elektromobily, píše portál Forbes. Či to bude dobrý krok, uvidíme, Alfa to má dnes poriadne nahnuté.

Pre menšie automobilky, akou je aj Alfa Romeo, je však prechod na čistú elektrifikáciu omnoho jednoduchší, ako v prípade veľkých koncernových hráčov. Ich ponuka modelov je totiž podstatne užšia a nahradiť ich elektromobilmi je preto výrazne ľahšie a rýchlejšie.

Alfa Romeo

V prípade Alfy sa nemusíme báť, že by prechodom na elektromobily autá stratili svoj povestný a ikonický šmrnc. Šéf automobilky Jean-Philippe Imparato povedal, že elektrická Giulia bude vyzerať ako „auto, ktoré všetci chceme“ a že podľa prvotných návrhov vyzerá auto veľmi cool.

Prvý elektromobil automobilky Alfa Romeo však bude uvedený na trh už budúci rok. Pôjde pritom o SUV segmentu B, no spolu s elektromobilom bude k dispozícii aj spaľovacia verzia s mild-hybridným pohonom.

Prvý výhradne elektrický model, ktorý už po boku nebude mať spaľovaciu verziu, príde až o rok neskôr. Automobilka tiež plánuje uviesť na trh vlajkovú elektrickú limuzínu, ktorá by mala konkurovať Porsche Taycan či Tesle Model S. Toto vozidlo ale máme čakať až v roku 2027.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú