Zo Slovenska stiahnu jeden z amerických systémov Patriot. Naď vysvetľuje prečo
Aktualizované 10. októbra 2022 – Zo Slovenska stiahnu jednu z batérií systému protivzdušnej obrany Patriot. V rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR sa zároveň zníži počet holandských vojakov.
Ministerstvo obrany (MO) SR hovorí o prirodzenom rozhodnutí vychádzajúcom z vyhodnotenia bezpečnostnej situácie v SR a v regióne, a tiež zo zavedenia množstva iných opatrení, ktoré od začiatku invázie viedli k posilneniu obrany Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.
Aktualizované 8. 4. 2022 – Denník N priniesol informáciu, že štyri batérie systémov Patriot na Slovensko dodajú priamo USA. Ide o v poradí už tretiu dodávku od začiatku vojny za našimi vychodnými hranicami, dve sady poskytli Nemci a jednu Holandsko.
Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa budú rozmiestnené tak, aby chránili územie Slovenska a tak dlho, ako to bude potrebné.
Slovenské nebo predtým chránil sovietsky systém S-300, ktorý naša vláda pošle na Ukrajinu, aby sa mohla brániť proti ruským útokom a bombardovaniu.
„Štyri batérie špičkového systému Patriot v najmodernejšej verzii PAC 3 poskytujú neporovnateľne vyšší obranný potenciál ako jeden nemodernizovaný systém S-300 z roku 1987. Ide teda o jednoznačné posilnenie obrany Slovenska,“ dodal Naď.
Aktualizované 29. 3. 2022 – Jeden systém protivzdušnej obrany Patriot už na Slovensku máme, tam to však ani zďaleka nekončí. Ako totiž upozorňuje tlačová agentúra SITA, v najbližších dňoch prídu na Slovensko ďalšie dva takéto raketové systémy.
Podľa SITA to povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) s tým, že systémy by mali byť umiestnené tak, aby čo najlepšie pokryli územie SR. „Aktuálne sa sústredíme na východnú hranicu SR,“ uviedol minister.
Minister zároveň vyhlásil, že je nasadený aj systém S-300 a bez adekvátnej náhrady sa ho nevzdáme. Na Slovensko má prísť technika v celkovej hodnote až štyri miliardy eur a nejedná sa len o systém Patriot, ale tiež radarové systémy Sentinel, systémy protivzdušnej obrany Avenger či mechanizované jednotky v podobe tankov a dronov.
Aktualizované 26. 3. 2022 – Raketový systém protivzdušnej obrany Patriot je už na Slovensku a nachádza sa na leteckej základni Sliač. Ako uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO) , do ochrany väčšiny územia SR budú zapojené aj ďalšie batérie tohto systému – dve nemecké a jedna holandská.
„V blízkej dobe sa posilní ochrana východnej hranice, a to prostredníctvom ďalších systémov slovenskej aj spojeneckej protivzdušnej obrany,“ priblížil šéf kabinetu a poďakoval spojencom za takmer okamžitú reakciu na zaistenie bezpečnosti slovenských občanov.
„Dodanie techniky aj personálu je jasným dôkazom, že Slovensko je plnohodnotný člen silnej aliancie, ktorá ho v prípade potreby ochráni,“ zdôraznil Heger. Systém Patriot v nasadenej verzii PAC3 predstavuje podľa Ministerstva obrany (MO) SR jeden z najsofistikovanejších systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany.
Aktualizované 20. 3. 2022 – Ako informuje tlačová agentúra SITA, na Slovensko prichádzajú prvé jednotky, ktoré majú na starosti rozmiestnenie systému protivzdušnej obrany Patriot a tento proces potrvá niekoľko nasledujúcich dní.
Túto informáciu podal prostredníctvom sociálnej siete Facebook minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO). Systém bude dočasne umiestnený na leteckej základni vzdušných síl Sliač a ďalšie priestory nasadenie sú konzultované s odborníkmi.
„Zároveň opakovane potvrdzujem, že systém Patriot nie je náhradou za starý ruský systém S-300, ale ide o ďalší prvok na obranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky,“ dodal minister obrany.
Pôvodný článok:
Na Slovensko mieria americké obranné systémy Patriot, ktoré sú schopné zostreľovať aj ruské rakety v prípade potenciálneho konfliktu a svoju efektivitu už preukázal aj v reálnom boji. Čo môžeme od týchto obranných rakiet očakávať a ako vlastne fungujú?
Rýchly vývoj jedného z najlepších systémov
Za raketovým systémom MIM-104 Patriot stojí americká spoločnosť Raytheon, ktorá ho vyvinula a skonštruovala v spolupráci s ďalšími firmami ako Hughes či RCA. K jeho vzniku došlo pomerne dávno, ešte v roku 1969, no vďaka pravidelnej modernizácii je schopný brániť krajiny pred nepriateľskými raketami dodnes.
Patriot je navyše schopný zostreliť nielen balistické strely, ale aj nepriateľské lietadlá, vďaka čomu sa stal vysoko efektívnym systémom s dobrou spoľahlivosťou. Systém začal svoju službu ako MIM-104A, ktorý dostal čoskoro softvérový update a svetlo sveta uzrela verzia MIM-104B, známa ako PAC-1, informuje MissileThreat.
Ešte koncom 80-tych rokov započal vývoj verzie PAC-2 (MIM-104C), pretože podľa dovtedy nazhromaždených dát z testov sa zdalo, že Patriot nedokáže spoľahlivo zničiť zasiahnuté strely. A to aj napriek tomu, že ich dokázal úspešne a s vysokou presnosťou zamerať a zasiahnuť.
Ako funguje a z čoho sa skladá?
Následne prišla aj doteraz najmodernejšia verzia PAC-3 (MIM-104F), ešte pred ňou aj MIM-104D (PAC-2/GEM). Tie sa nachádzajú v rukách rôznych krajín na celom svete, či už na území Nemecka, Poľska, Izraela či Švédska, ale čoskoro aj nášho susedného Poľska, ktoré priamo hraničí nielen s Ukrajinou, ale aj s Bieloruskom, ktoré sa na invázii na Ukrajinu podieľa.
Samotné rakety systému Patriot sú si v rôznych verziách pomerne podobné, často sa však líšia v detailoch, komponentoch a podobne. Maximálny dostrel týchto rakiet je až 20 km proti balistickým strelám, pričom pri odpale dosahujú dĺžku 5,8 m a hmotnosť asi 320 kg (bez paliva). Strely používajú, podobne ako väčšina armádnych rakiet, pevné raketové palivo, ktoré je spoľahlivé a vždy pripravené na akciu bez potreby procesu tankovania, ktoré je pri raketách pomerne rizikové.
Strely sú vybavené výbušnou hlavicou s hmotnosťou 90 kg, ktorá je aktivovaná senzorom priblíženia k cieľu v prípade PAC-2. Na druhej strane modernejší PAC-3 je vyvinutý tak, aby svojou extrémnou presnosťou zasiahol cieľ priamo a zničil ho kinetickou energiou, vysvetľuje NATO. Moderné verzie dosahujú rýchlosť až 5 000 km/h a radar je schopný zachytiť blížiacu sa hrozbu už vo vzdialenosti 160 km.
Potrebuje silnú infraštruktúru
Patriot je predovšetkým defenzívny systém a pri ofenzíve je prakticky nepoužiteľný kvôli logistike a infraštruktúre, ktorú potrebuje. Potrebuje napríklad radarový systém AN/MPQ-53 alebo AN/MPQ-65, ktoré sú zodpovedné za identifikáciu spojeneckých a nepriateľských vzdušných objektov a navádzanie striel.
Okrem toho sú systémy podporované aj setom antén OE-349, ktoré nesie nákladné vozidlo s nosnosťou 5 ton. Prítomná je aj elektrocentrála pozostávajúca z dvoch dieselových motorov s výkonom 150 kW, ktoré sú takisto nesené armádnym nákladným vozidlom so zásobou vyše 700 litrov nafty, vďaka čomu dokážu oba motory fungovať po dobu vyše 8 hodín.
Ako vysvetľuje portál Army Recognition, aj samotný raketový systém je nesený vozidlom a má vlastný 15 kW generátor. Konkrétne je súčasťou návesu, ktorý je presúvaný nákladným vozidlom a doteraz bolo zostrojených cez 10 000 týchto systémov. Nejedná sa pritom o jediný obranný raketový systém, ktorý chráni Slovensko.
Máme aj ruské systémy
Slovensko je okrem toho vybavené aj ruskými obrannými systémami, ako je napríklad S-300PMU. Ten funguje na podobnom princípe, ako samotný Patriot a Slovensko disponuje len jediným kusom tohto odpaľovacieho zariadenia, ktoré sme zdedili ešte z Československa.
Náš systém S-300 je vybavený raketami 5V55R, ktoré majú dosah 75 km, maximálnu rýchlosť takmer 7 000 km/h a nesú hlavicu s hmotnosťou 133 kg. V porovnaní so systémom Patriot je sovietsko-ruský S-300 oveľa väčší a takisto sa osvedčil v boji, jeho parametre sa však odrážajú aj na cene a použití – S-300 je vhodnejší na zostreľovanie kľúčových cieľov, či už sa jedná o väčšie lietadlá, nebezpečné bombardéry a podobne.
Na druhej strane Patriot, ktorý sa k nám má presunúť v rámci NATO z Nemecka, je schopný efektívne brániť územie aj pred množstvom menších cieľov až do letovej výšky 24,2 km, vysoko nad letovou hladinou všetkých lietadiel.
Prispel aj Lockheed Martin
Na výrobe samotných rakiet Patriot pracuje známa spoločnosť Lockheed Martin, ktorá pracuje aj na ich vylepšení, ktoré má navýšiť napríklad dostrel o 50 %. Rakety sú „balené“ po štyroch a po ich minutí je potrebné vymeniť celé kanistre, za čo zodpovedá samostatná posádka za pomoci ťažkej manipulačnej techniky.
Samotný Patriot potrebuje po rozložení pre spoľahlivú operáciu len trojčlennú posádku, väčšinou však operujú v skupinách s viacerými strojmi naraz. Pre výmenu raketových kanistrov je používané vozidlo M985 HEMTT, ktoré je vybavené žeriavom. Ten vybaví Patriot novými kanistrami s raketami, ktoré nesú ďalšie vozidlá M985 HEMTT.
Ako prebieha operácia?
Vo všeobecnosti prebieha operácia systému PAC-3 tak, že najprv radary identifikujú nepriateľskú strelu a vyhodnotia jej parametre ako výška, rýchlosť, veľkosť a podobne. Ak tieto parametre súhlasia s dátami v systéme, na obrazovkách sa posádke zjaví cieľ v podobe balistickej rakety.
Po dodatočnej kontrole dát operátorom nasleduje autorizácia reakcie a Patriot je uvedený do prevádzkového stavu. K odpáleniu rakety následne dochádza automaticky v momente, keď palubné počítače vyhodnotia najvyššiu pravdepodobnosť zničenia blížiacej sa strely.
Ako vysvetľuje Los Angeles Times, systém zároveň vyhodnotí ktorý z odpaľovacích systémov zo skupiny má najväčšiu šancu na úspešný protiútok a s časovým rozdielom 4,2 s odpáli dve rakety. Cieľ je monitorovaný počas celého trvanie reakcie a prvá raketa zasiahne priamo hlavicu objektu, druhá zasiahne objekt medzi troskami, ktorý je s najvyššou pravdepodobnosťou zvyšok hlavice.
Overený v reálnom boji
Defenzívny systém rakiet Patriot má silné skúsenosti počas niekoľkých konfliktov, kde preukázal svoju účinnosť a spoľahlivosť. Jedným z najznámejších je napríklad obrana Izraela pred dronmi radikálneho hnutia Hamas utláčanej Palestíny, ale aj počas sýrskej civilnej vojny od roku 2014 a podobne.
Slovensko žiada okrem systému Patriot aj o senzory Sentinel, s ktorými by mala na naše územie doraziť aj jednotka skladajúca sa zo 40 členov, ktorí sú pre jej prevádzku potrební. Kedy presne táto technika na naše územie dorazí zatiaľ známe nie je, pridá sa však k množstvu inej spojeneckej techniky na Slovensku, ktorá zvyšuje krajinnú obranyschopnosť v prípade potenciálneho konfliktu s Ruskom.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Muskove technologické impérium kolabuje. Stratil miliardy, to najhoršie ešte len príde
Robia zo seba nedobytnú pevnosť. Krajina z juhu Európy spúšťa premenu armády za 25 miliárd eur
Samsung predstavil nové tablety. Majú funkcie vyššej triedy, no za nižšiu cenu než väčšina iPadov
Vojenský konflikt na spadnutie. Ázijská mocnosť hrozí útokom na najcennejšie zbrane USA
Spoločnosť GlobalLogic spúšťa riešenie VelocityAI postavené na využívaní AI, digitálnych možností a ľudských znalostí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Deň D pre Mikuláša Černáka: Skončilo sa pojednávanie o podmienečnom prepustení (VIDEO)
Rakúsko uzatvára hraničné priechody so Slovenskom. V boji s nákazou pomáha armáda
Známy predajca po 35 rokoch zatvára štúdiá. „Len transakčná daň nás bude stáť navyše 200-tisíc ročne“
Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu. Platí pre 49 okresov
Hollywood prišiel o legendu. Zomrela hviezda Top Gunu a Batmana vo veku 65 rokov
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Štát všetkých zaskočil: Tisíce Slovákov nepotrebujú PZP (PREHĽAD)
- Európa sa vráti 20 000 rokov späť v čase, katastrofu už nemožno zastaviť
- Žiadna pokuta, rovno ti zoberú vodičák. Tieto činnosti za volantom nikdy nerob (PREHĽAD)
- Najočakávanejší seriál roka aj kultové sci-fi. TOP 11 noviniek na Netflixe a ďalších v apríli
- Slovenský konkurent Netflixu rozdáva predplatné zadarmo, má len jednu podmienku
-
- Štát všetkých zaskočil: Tisíce Slovákov nepotrebujú PZP (PREHĽAD)
- Žiadna pokuta, rovno ti zoberú vodičák. Tieto činnosti za volantom nikdy nerob (PREHĽAD)
- Pokorili hranice vedy. Nový motor nepotrebuje žiadne palivo, využíva nepochopenú vlastnosť fyziky
- Európa sa vráti 20 000 rokov späť v čase, katastrofu už nemožno zastaviť
- Najočakávanejší seriál roka aj kultové sci-fi. TOP 11 noviniek na Netflixe a ďalších v apríli
-
- Štát všetkých zaskočil: Tisíce Slovákov nepotrebujú PZP (PREHĽAD)
- Žiadna pokuta, rovno ti zoberú vodičák. Tieto činnosti za volantom nikdy nerob (PREHĽAD)
- Pokorili hranice vedy. Nový motor nepotrebuje žiadne palivo, využíva nepochopenú vlastnosť fyziky
- Európa sa vráti 20 000 rokov späť v čase, katastrofu už nemožno zastaviť
- Vedci prelomili hranice fyziky. Energia, na ktorú čaká celý svet, bude čoskoro konečne realitou
Zlý mesiac pre obľúbenú automobilku. Predaj sa prepadol, najviac trpeli elektromobily
Americké clá rozdrvia kľúčový automobilový trh v Európe. Viac ako 25 000 ľudí môže prísť o prácu
Slovenská flotila F-16 sa rozrástla. Nové stíhačky už prechádzajú certifikáciou
Európska krajina sa nechce vzdať lacného plynu. Nová dohoda s Ruskom na spadnutie
USA predávajú stíhačky F-16 novej krajine. Čína ale varuje pred ohrozením mieru
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Deň D pre Mikuláša Černáka: Skončilo sa pojednávanie o podmienečnom prepustení (VIDEO)
Rakúsko uzatvára hraničné priechody so Slovenskom. V boji s nákazou pomáha armáda
Známy predajca po 35 rokoch zatvára štúdiá. „Len transakčná daň nás bude stáť navyše 200-tisíc ročne“
Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu. Platí pre 49 okresov
Hollywood prišiel o legendu. Zomrela hviezda Top Gunu a Batmana vo veku 65 rokov
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené