Je to len pár týždňov, čo dôverou v bitcoin a ostatné meny otriasol krach druhej najväčšej kryptoburzy FTX. Aktuálne sa prepadá aj hodnota Coinbase, ktorá je verejne obchodovanou spoločnosťou a veľké otázniky vzbudzuje tiež dianie okolo fondu Grayscale.

Nemusíme však zostať len pri náznakoch krízy. Ako informuje TASR, veľká kryptomenová banka BlockFi požiadala v pondelok o ochranu pred veriteľmi na súde v New Jersey, čo prakticky znamená jej krach.

BlockFi pritom nebol žiadny malý hráč a vo svete kryptomien mu bola projektovaná veľká budúcnosť. Platforma umožňovala požičať si peniaze, ale aj investovať tvoje bitcoiny práve do BlockFi a financovať tak kapitál banky, ktorá potom požičiavala iným používateľom. Za vloženie peňazí navyše projekt sľuboval štedré úroky ako bonus k (ideálne rastúcej) hodnote bitcoinu na trhoch.

Odpálil ich priamo krach FTX

BlockFi navyše jednoznačne potopil koniec kryptoburzy FTX, banka totiž vo svojej v pondelok podanej žiadosti o ochranu pred veriteľmi podľa kapitoly 11 amerického zákona o bankrote menovala FTX ako druhého najväčšieho veriteľa, ktorému dlhuje 275 miliónov USD (262,8 milióna eur). Firma však podľa podania dlhuje peniaze viac než 100 000 veriteľom, kde však môžu byť zarátaní aj individuálni investori, hoci v takomto prípade sa toto číslo javí ako podrzrivo malý počet „používateľov“.

Pred BlockFi už v júli vyhlásili konkurz jej dvaja najväčší konkurenti Celsius Network a Voyager Digital, ktorí ako dôvod svojich strát uviedli extrémne podmienky na trhu. Firmy poskytujúce kryptoúvery, ktoré sú de facto bankami v kryptosvete, zaznamenali boom počas pandémie, keď lákali retailových zákazníkov na dvojciferné výnosy z depozitov ich kryptomien.

Všetko krachuje preto, lebo bitcoin padá

BlockFi ti umožňovalo požičať svoje kryptomeny a získať ich naspäť s až 8,6 % úrokom, čo je model, ktorý sa zrejme spoliehal na to, že hodnota kryptomien pôjde len smerom hore. Aktúalny trend na trhoch je však presne opačný a rekordy z novembra 2021, kedy bitcoin prekonal 65 000 dolárov, sú dávno minulosťou.

Odvtedy najsilnejšia kryptomena stratila 75 % svojej hodnoty a prípady krachovania kryptobúrz, ktoré si v čase najväčšieho rozmachu napožičiavali miliardy, dnes pribúdajú jeden po druhom.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú