AKTUÁLNE: SpaceX práve navždy prepísal históriu. Dnes zvládol čosi, čo sa zdalo nemožné
Aktualizácia 21. decembra o 11:30: SpaceX dnes dosiahol míľnik, ktorý predpokladali ešte pred niekoľkými rokmi mnohí odborníci za nemožné. Ich raketa vyniesla do vesmíru zásobovaciu kozmickú loď Dragon a prvý stupeň Falconu 9 následne pristál, pričom ide pre spoločnosť celkovo o 100. pristátie raketového nosiča orbitálnej triedy.
Falcon 9’s first stage has landed on the Just Read the Instructions droneship, marking the 100th successful landing of an orbital class rocket booster!
— SpaceX (@SpaceX) December 21, 2021
Ide zároveň o poslednú misiu Muskovej kozmickej firmy v tomto roku a rekordné množstvo misií, ktorá dokázala za jediný rok vykonať. Ak pôjde všetko podľa plánov, tento rekord opäť prekoná v budúcom roku s ešte väčším množstvom letov, tentoraz aj rakety Starship.
Aktualizácia 19. decembra o 6:00: Rekordná misia rakety Falcon 9, ktorá dokázala, že jej prvý stupeň dokáže letieť a následne pristáť aj 11-krát, skončila tradičným úspechom. SpaceX tak má ohromný náskok pred ostatnými kozmickými spoločnosťami a Falcon 9 sa pokúsi potlačiť k jeho limitom, než príde na trh s oveľa väčšou a efektívnejšou Starship.
Falcon 9’s first stage has landed on the Of Course I Still Love You droneship, completing the first 11th launch and landing of an orbital class rocket booster
— SpaceX (@SpaceX) December 18, 2021
Okrem rekordného počtu letov na jediný prvý stupeň však firma už o pár hodín vykonala ďalšiu misiu, v rámci ktorej vyniesla na geostacionárnu obežnú dráhu turecký komunikačný satelit Türksat 5B.
V tomto prípade sa jednalo o prvý stupeň s označením B1067, pre ktorý išlo len o tretí let a v minulosti vyniesol do kozmu dve kozmické lode Dragon, najprv nákladnú verziu a následne Crew Dragon s misiou Crew-3.
Ako píše Everyday Astronaut, o asi dva dni SpaceX vynesie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu zásoby pre astronautov, pričom ak sa prvému stupňu podarí pristáť, pôjde celkovo o 100. úspešné pristátie stupňa rakety Falcon 9.
Aktualizácia 17. decembra o 6:00: Misia s novými satelitmi Starlink a rekordným Falconom 9 sa dnes nekoná, presúva sa na zajtra, 18. decembra o 10:24 nášho času. Detaily misie sa nemenia, posunutie však znamená, že SpaceX plánuje až tri misie rakety Falcon 9 v priebehu štyroch dní.
Len necelý deň po zajtrajšom lete so satelitmi Starlink totiž poletí Falcon 9 19. decembra o 04:58 nášho času so satelitom Türksat 5B a napokon, predbežne 21. decembra, vynesie na ISS kozmickú loď Dragon so zásobami a experimentami pre astronautov.
Pôvodný článok:
SpaceX sa chystá na svoj rekordný let rakety Falcon 9, ktorá vynesie na obežnú dráhu ďalšie satelity internetovej konštelácie Starlink. Štart je naplánovaný už na zajtra, 17. decembra 2021 o 10:46 nášho času, informuje Everyday Astronaut.
Desať ušetrených rakiet
Zajtrajší náklad vynesie na obežnú dráhu prvý stupeň s označením B1051, ktorý má za sebou už desať letov. Ide tak o vôbec prvý hlavný stupeň rakety Falcon 9, ktorý dosiahne až 11 letov – teda v prípade úspešného pristátia.
B1051 letel po prvý raz už v marci 2019, kedy pomohol vyniesť k Medzinárodnej vesmírnej stanici kozmickú loď Crew Dragon v rámci misie Demo-1. Na konte má tiež už 7 misií Starlink, vynesenie troch satelitov konštelácie RADARSAT a tiež vysielací satelit SXM-7.
Okrem rekordného počtu letov tiež pôjde o 29. let rakety spoločnosti SpaceX v tomto roku, čo je ďalší dôležitý rekord. Kým v roku 2020 sa im podarilo dosiahnuť 26 letov, tento rok to bude podľa všetkého oveľa viac, píše SpaceFlightNow.
Výnimočná misia
Okrem zajtrajšieho letu je totiž v pláne aj vynesenie satelitu Türksat 5B a napokon zásobovanie ISS kozmickou loďou Dragon, vďaka čomu môže Muskova kozmická spoločnosť dosiahnuť za rok 2021 až 31 orbitálnych letov.
The initial Starlink constellation was launched into a 53 degree inclination all from the Cape. Recent launches to the 53.2 degree inclination have also occurred from the Cape. This will be the first such Starlink mission to take place from California.
— Michael Baylor (@nextspaceflight) December 15, 2021
Satelity Starlink mieria na obežnú dráhu vo výške 540 km a s inklináciou 53,2°. Ide tak o vôbec prvý let satelitov Starlink na orbitu s takouto inklináciou z Kalifornie, konkrétne z Vandenbergovej základni Vesmírnych síl, vysvetľuje Michael Baylor.
Prvý stupeň rakety Falcon 9 pristane približne 638 km od miesta štartu, na autonómnej lodi OCISLY (Of Course I Still Love You) a aerodynamické kryty nákladu vyloví loď NRC Quest 688 km od miesta štartu.
Falcon 9 nestačí, potrebujú Starship
Ako však nedávno varoval Elon Musk v mailovej správe, ktorú rozoslal zamestnancom spoločnosti, Falcon 9 na dokončenie satelitnej konštelácie Starlink čoskoro stačiť nebude. Firma sa totiž chystá na výrobu novej generácie satelitov, ktoré sú pre túto raketu priveľké a na orbitu ich môže vyniesť len Starship.
Problémom pre firmu je, že okrem samotných satelitov je aj program revolučnej rakety Starship extrémne finančne nákladný. Starlink má pritom potenciál vygenerovať každoročne zisky vo výške niekoľkých miliárd a Musk ich chce použiť na financovanie kolonizácie Marsu, na ktorú je potrebná práve raketa Starship.
Starlink má už čoskoro doraziť aj na Slovensko, podľa všetkého ho brzdí len polovodičová kríza, ktorá môže odložiť vybavovanie objednávok aj o niekoľko mesiacov. Len nedávno pritom hardvér Starlinku prišiel značnými zmenami, cena sa ale nezmenila.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Vedci dosiahli rekordnú presnosť. Definícia sekundy času sa môže významne zmeniť
Záhadný signál z vesmíru odhalil zvláštnu hviezdu. Dokáže nemožné a nemala by existovať
VIDEO: Nová Starship počas letu explodovala. Obloha sa v sekunde zmenila na nebeské divadlo
Zem bombarduje neuveriteľnou silou. Vedci objavili záhadný signál z jedinečného zdroja
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
Gigantický jašter so žraločími zubami znova „ožil“. Staré náčrty odkryli záhadu obávaného predátora
Slovenská sporiteľňa ohlásila veľkú novinku pri platbách. Známu aplikáciu už nebudeš potrebovať
Viac funkcií za viac peňazí. Balíček Microsoft 365 výrazne zdražel, môže za to unikátna funkcia
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené