Sonda so slovenskými súčiastkami zvládla kritický manéver. Čakú ju niečo, čo ešte nikto nedokázal
Aktualizované 19. novembra 2023 – Sonda JUCIE, ktorú vyslala do vesmíru v apríli Európska vesmírna agentúra na rakete Ariane 5, má za sebou kritický míľnik. Na svojej osemročnej ceste k Jupiteru vykonala jeden z najdôležitejších manévrov, počas ktorého použila svoj hlavný motor na zmenu trajektórie, vysvetľuje ESA.
JUICE teraz mieri naspäť k Zemi, kde využije dvojitú gravitačnú asistenciu Zeme a Mesiaca – bude to vôbec po prvý raz, čo sonda využila takýto manéver. Aby sa na túto trajektóriu sonda dostala, naštartovala svoj motor na 43 minút a spotrebovala 10 % celkovej zásoby paliva.
Sonda bude musieť naštartovať svoj motor ešte raz, avšak potom ho, ak pôjde všetko podľa plánov, nenaštartuje ani raz až kým sa nedostane k Jupiteru.
Aktualizované 29. apríla 2023 – Európska sonda JUICE, ktorá mieri k mesiacom Jupitera, narazila na svoj prvý väčší problém. Ako informuje Európska vesmírna agentúra, nedarí sa jej vysunúť kľúčový komponent, ktorým je anténa RIME.
Tento 16 metrov dlhý radar je nesmierne dôležitou časťou misie, avšak zatiaľ nie je nič stratené. Podľa portálu SPACE má ESA v zálohe niekoľko možností, ktoré môžu pomôcť s vysunutím antény. Snahy však zatiaľ naďalej prebiehajú bez väčšieho úspechu.
#ESAJuice deployment status update: our 16 m-long ice-penetrating RIME antenna is not yet fully deployed as planned. Work is ongoing to resolve an issue currently preventing it from being released from its mounting bracket.
Details 👉 https://t.co/AIr13dQzMw pic.twitter.com/ABC2Ok8DXj
— ESA's Juice mission (@ESA_JUICE) April 28, 2023
Na správnu funkciu údajne chýbajú len milimetre a zvyšných 10 zariadení funguje správne. Podľa inžinierov môže za problém zaseknutá závlačka.
Aktualizované o 14:42 – Sonda JUICE sa oddelila od druhého stupňa rakety Ariane 5, ktorá ju úspešne dostala na správnu obežnú dráhu a udelila jej rýchlosť až 10 km/s.
Sonda má pred sebou dlhú cestu a čaká ju niekoľko gravitačných asistencií.
Približne 30 minút predtým úspešne odštartovala na rakete Ariane 5 z Francúzskej Guiany a zamierila do vesmíru. Revolučná sonda JUICE ako prvá v histórii ľudstva zakotví na obežnej dráhe iného mesiaca, než toho nášho.
Sonda je vybavená aj slovenskými komponentmi a jej cesta do cieľa potrvá úctyhodných osem rokov.
#DestinationJupiter: awesome launch pics just in from @EuropeSpacePort, courtesy ESA/M. Pédoussaut and ESA/CNES/Arianespace/Optique Vidéo du CSG/JM Guillon #GoESA #GoJuice #ExploreFarther pic.twitter.com/8ocrZOz5IR
— ESA (@esa) April 14, 2023
Aktualizované 13. apríla o 14:15 – Európska raketa Ariane 5 dnes so sondou JUICE neodštartovala, problémom sa stalo počasie. Štart je preto odložený o 24 hodín, teda na 14. apríla o 14:15.
Today's launch is postponed because of lightning risk. See you tomorrow! https://t.co/S6tUKukJDX
— ESA (@esa) April 13, 2023
Pôvodný článok:
Európska vesmírna agentúra je pripravená už zajtra, 12. apríla 2023, o 14:15 nášho času, vyslať k Jupiteru sondu JUICE, informuje EverydayAstronaut. Na sonde sa dokonca majú nachádzať slovenské komponenty, ktoré musia vydržať takmer dekádu trvajúcu cestu k objektu, okolo ktorého doteraz žiadny objekt zostrojený ľuďmi neobiehal.
Prispela SAV
Súčasťou tejto revolučnej misie, ktorá dostane úplne prvú sondu na obežnú dráhu okolo mesiaca iného, než je Mesiac Zeme, je aj Slovenská akadémia vied a jej Inštitút experimentálnej fyziky. Ten vyvinul anti-koincidenčný detektor ACM, ktorého úlohou je detegovanie plazmových častíc na pozadí silného žiarenia z radiačných pásov Jupitera.
Sonda JUICE, ktorá tento slovenský komponent ponesie, zajtra odštartuje na európskej rakete Ariane 5, pričom pôjde o výrobcu týchto rakiet celkovo už o 295. vesmírnu misiu. Hmotnosť sondy dosahuje až 5 300 kg a aj vo vzdialených zákutiach slnečnej sústavy sa bude spoliehať na solárne panely. Vo vzdialenosti 778 miliónov km od Slnka pritom dostane len 3 % slnečného žiarenia v porovnaní so Zemou.
So získavaním energie zo slnečného žiarenia pomôžu špičkové solárne články, ktoré poskytnú celkový výkon na úrovni 820 wattov, objasňuje ESA. Pre vesmírnu sondu, ktorá nesie špičkové zariadenia vyvinuté tak, aby spotrebúvali čo najmenšie množstvo energie, sa jedná o dostatočnú hodnotu, avšak tento výkon bude zabezpečovať pole panelov s plochou až 85 m2 – na zemskej orbite by solárne panely takejto veľkosti dosahovali výkon nad 17 kW.
Europa láka vedcov
Výsledky naznačujú, že má mesiac Europa vo svojich oceánoch oveľa menej soli, než si odborníci pôvodne mysleli. Práve množstvo soli v tamojších vodách je extrémne dôležité pri hľadaní života a potenciálne obývateľných svetov. Práve tento mesiac je pre astrobiológov jedným z najzaujímavejších, keďže má oceány hlboké neuveriteľných 60 až 150 km a JUICE môže v jeho chápaní zásadne pomôcť.
Slovensko prispieva čoraz viac
Sonda JUICE má skúmať hneď tri joviánske mesiace, ktorými sú Ganymede, Callisto a Europa. Vo všetkých troch prípadoch sa očakávajú veľké ložiská vody pod povrchom a dokonca aj podmienky, ktoré sú potenciálne vhodné pre život. Cesta k cieľu však potrvá až osem rokov, čiže sa dočkáme ostrého výskumu týchto telies až v roku 2034.
Dovtedy však JUICE obehne náš Mesiac, niekoľkokrát opäť obletí Zem, obletí aj Venušu a vďaka všetkým týmto gravitačným asistenciám nakoniec dosiahne obežnú dráhu Ganymedu s oveľa vyššou hmotnosťou, akoby musela použiť vlastný pohon a navyšovať svoju orbitu priamo. Hlavným cieľom je výskum mesiaca Ganymede a to konkrétne zmapovanie jeho podzemných ložísk vody, výskum ľadového obalu, magnetického poľa a jeho interakcií s joviánskou magnetosférou a množstvo ďalších charakteristík.
Ako ďalej vysvetľuje Inštitút experimentálnej fyziky, Slovenská akadémia vied sa týmto spôsobom stáva plnohodnotnou súčasťou misie Európskej vesmírnej agentúry, ktorej poskytla fyzické zariadenie. Doteraz prispievala predovšetkým na intelektuálnej báze a zúčastňovala sa rôznych výskumov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
NASA utratila 23 miliárd dolárov za raketu, ktorá sa rozpadla na kúsky. Trump chce celý projekt zrušiť
Fyzici vyriešili 80-ročnú záhadu, ktorú všetci ignorovali. Teraz môže navždy zmeniť tvoj život
Svätý grál ľudstva je o niečo bližšie. Vedci našli nový recept na dlhovekosť
Americkí vedci nahradili v batériách meď týmto revolučným materiálom a výsledok ich šokoval. Svet elektromobility to môže úplne zmeniť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Chorvátsko hlási cenový šok. Najviac zdraželo obľúbené prímorské mestečko Slovákov
Hit medzi proteínovými doplnkami ničí črevnú mikroflóru. Odborník ho spája s rakovinou hrubého čreva
Stovky ľudí môžu prísť o pomoc: Kľúčové centrum zastavuje liečbu pre pacientov VšZP
Otvorili pravú taliansku pekáreň: „Denne sme 15 hodín v práci, máme nulový work-life balance“
Závažné ochorenie pečene postihuje tretinu svetovej populácie: Riešením je špeciálna diéta, tvrdia vedci
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Z Londýna do New Yorku za 2 hodiny. Ikonické nadzvukové lietadlo hlási návrat, vzlietne už čoskoro
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- BMW ide po Tesle. Nemci ukázali špičkové EV s dojazdom 900 km, ktoré pochová Model 3
- Británia, USA a Austrália sa spojili proti rastúcej hrozbe. Ich tajná zbraň za 15 miliárd libier je hotová
-
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Ani fúzia sa jej nevyrovná. Vedci našli alternatívu, ktorá nám dá neobmedzenú energiu
- Vedci ostali v nemom úžase. Prehliadaná planéta našej Galaxie v sebe ukrýva poklad za bilióny eur
-
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Ak zaútočia, pocítia fatálny úder. USA poslali do Európy tisíce vojakov a najsmrtiacejšiu flotilu sveta
- Majú voňať, namiesto toho nám ničia pľúca. Vedci varujú pred tichým zabijakom ovzdušia v dome
- Horúčavy už nebudú problém. Objavili prelomový spôsob, ako za pár centov vychladíš celú domácnosť
- Vedci zachytili silný rádiový signál z vesmíru. Odpoveď šokovala každého
Uniknuté dokumenty odhalili problémy Nissanu. Reštrukturalizácia už začala
46 stupňov v tieni a výstrahy naprieč kontinentom. Európa zažíva extrémne leto
EÚ odobrila dotácie na elektrinu pre firmy. Podmienkou sú investície do úspor
Svet sa rozpadá na kusy. Guterres vyzýva na urgentné financovanie rozvoja
Vývoz dielov F-35 pre Izrael prešiel súdnou skúškou. Britský súd potvrdil kontroverzné licencie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP