Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Z obežnej dráhy padá staručký satelit NASA, ktorý má už vyše 20 rokov a svoju misiu dávno splnil. Ako informuje portál SPACE, k opätovnému vstupu do atmosféry má dôjsť už o niekoľko hodín a NASA upozorňuje, že existuje aj riziko ohrozenia života.

Väčšina zhorí v atmosfére

Satelit RHESSI, ktorý má opätovne vstúpiť do atmosféry v najbližších hodinách, najneskôr však do zajtra o 13:40, sa dostal do vesmíru ešte 5. februára 2002. Jeho plánovaná misia mala trvať len dva roky, avšak nakoniec vedcom slúžil úctyhodných 16 rokov, 6 mesiacov a 10 dní.

Jedná sa navyše len o pomerne malý satelit s hmotnosťou 293 kg, pričom drvivá väčšina materiálu zhorí počas vysokorýchlostného vstupu do atmosféry a premení sa na prach alebo plyn. NASA však dodáva, že časť komponentov túto cestu prežije a existuje podľa nej šanca 1:2467, že dôjde k zraneniu človeka niekde na planéte. S najväčšou pravdepodobnosťou dopadnú trosky do oceánu, no nie je možné vylúčiť osídlené oblasti.

NASA

Satelit totiž nie je pod kontrolou a nie je preto možné vykonať riadený vstup do atmosféry, ktorý je najbezpečnejší. Aj keď tento satelit už čoskoro postihne ohnivý koniec, vedcom priniesol obrovské množstvo dát v podobe vyše 100 000 zaznamenaných röntgenových aktivít, ktoré dnes pomáhajú skúmať vysoko energetické častice v slnečných erupciách.

Ľudstvo znečisťuje vesmír

Pád satelitu môže vyzerať nebezpečne, avšak v skutočnosti môže byť ešte nebezpečnejší, ak ostane na obežnej dráhe. Tam hrozí, obzvlášť neriadenej družici, zrážka s vesmírnym odpadom, čím vznikne ešte väčšie množstvo úlomkov, ktoré sa rozprsknú po rôznych dráhach. Orbita je už teraz zaplavená podobnými úlomkami, s ktorými sa musia vesmírne stanice neustále pasovať.

Padajú aj väčšie kusy

RHESSI síce môže ohroziť ľudí, avšak ani zďaleka sa nejedná o tak závažný incident, ako napríklad v prípade čínskych rakiet, ktoré sa Čína ani len nepokúša riadene dostať z orbity a v niektorých prípadoch vážia ich komponenty až 20 ton. Španielsko muselo naposledy, kvôli tejto rakete, uzavrieť svoje letiská.

ESA

Satelit RHESSI vyniesla do vesmíru raketa Pegasus XL. Tieto rakety sú odpaľované z lietadiel a aj keď sú ich lety pomerne vzácne, je možné ich občas vidieť. Naposledy vyniesla 325 kg vážiacu družicu pre Vesmírne sily USA 13. júna 2021 a zatiaľ nie je v pláne ďalšia misia pomocou tohto stroja.

Problémom je totiž enormná cena, ktorá sa napriek nosnosti len 440 kg pohybuje na 40 miliónoch amerických dolárov. Falcon 9, ktorý unesie viac ako 40-násobok hmotnosti, stojí „len“ 67 miliónov dolárov.

Satelit RHESSI je v skutočnosti len jedným z mnohých, ktoré podobným spôsobom padli alebo ešte len padnú na Zem. Na orbite sa nachádzajú tisícky satelitov a kým mnohé z nich zhoria v atmosfére alebo riadene padnú do oceánu, niektoré sa tak bezpečného konca nedočkajú a naďalej existuje riziko, že takýto padajúci objekt zraní človeka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú