Do vylepšovania 4G siete na Slovensku investujú operátori obrovské finančné prostriedky, pričom každý z operátorov sa snaží o čo najvyššiu kvalitu a rýchlosť. Pozreli sme sa, v akom stave sa nachádza pokrytie 4G sieťou spomedzi všetkých slovenských operátorov, ktorý redakcii FonTech.sk poslali detailné štatistiky aktuálneho pokrytia.

Suverénne O2. No čo 4ka?

Suverénne najlepšie pokrytie 4G sieťou má v súčasnosti operátor O2, ktoré ho ponúka až na 97,4 % územia. Ešte začiatkom roka 2018 bolo pokrytie na úrovni 92 % a v lete 2019 na 96 %. Čo sa rýchlosti týka, operátor uvádza maximálnu rýchlosť pripojenia do 74 Mb/s.

Najmladší operátor 4ka pokrýva vlastnou 4G sieťou približne 78 % populácie. 3G sieť je dostupná dokonca až pre viac ako 95 % obyvateľov SR. V rámci pokrytia 4ka za svojimi konkurentmi výraznejšie zaostáva, no rýchlosť má takmer rovnakú s operátorom O2. Tá sa vyšplhá na maximálne 73 Mb/s, pričom staršie 3G pripojenie funguje s rýchlosťou okolo 20 Mb/s.

Orange ponúka svojim zákazníkom 4G sieť pre 95,9 % populácie SR v 141 mestách a v 1 888 obciach. Rýchlosť patrí v Orange medzi najväčšie výhody a oproti konkurencii je v niektorých prípadoch až veľmi výrazná. Maximálne totiž dosahuje až 150 Mb/s, no v niektorých lokalitách je možné dosiahnuť aj 225 Mb/s či dokonca až 300 Mb/s. Medzi tieto lokality patrí napríklad Bratislava, Senec, Trnava, Zvolen, Banská Bystrica, Košice, Poprad, Žilina, Martin, Trenčín, Komárno, či Žiar nad Hronom.

Telekom dominuje z hľadiska rýchlosti

Operátor Telekom pokrýva aktuálne 94,5 % populácie SR s rýchlosťou do 375 Mb/s. V posledných rokoch sa však viac sústredí a investuje do 4G+ siete (LTE-CA), ktorá má ešte vyššie rýchlosti a je inštalovaná vo viacerých lokalitách, ktoré sa od seba líšia dostupnou rýchlosťou. Rýchlosť do 200 Mb/s je možné dosiahnuť napríklad v Novom Meste nad Váhom, Partizánskom, Leviciach, Šali, Topoľčanoch či Bojniciach.

Rýchlosť do 300 až 400 Mb/s môžu dosiahnuť obyvatelia Bratislavy, Prešova, Pezinka, Púchova, Banskej Bystrice, Trnavy, Trenčína, Zvolena, Senca, Popradu, Košíc, Komárna či napríklad Stupavy. Rýchlosť do 500 Mb/s je dostupná v 12 mestských častiach Bratislavy, pričom niektoré časti bratislavskej Petržalky sa dokážu dostať až na 877 Mb/s.

Z uvedených informácií vyplýva, že pokrytie sieťou 4G v rámci Slovenska je na dostatočnej úrovni. Najlepšie pokrytie má možno prekvapujúco operátor O2. Čo sa týka rýchlosti, tak v tejto oblasti dominuje Telekom, za ktorým zaostáva Orange. S výraznejším odstupom za touto trojicou sa naopak musí uspokojiť najmladší operátor 4ka, ktorých však taktiež robí všetko preto, aby bolo jeho pokrytie čo najlepšie.

Pošli nám TIP na článokOperátori