Do vylepšovania 4G siete na Slovensku investujú operátori obrovské finančné prostriedky, pričom každý z operátorov sa snaží o čo najvyššiu kvalitu a rýchlosť. Pozreli sme sa, v akom stave sa nachádza pokrytie 4G sieťou spomedzi všetkých slovenských operátorov, ktorý redakcii FonTech.sk poslali detailné štatistiky aktuálneho pokrytia.

Suverénne O2. No čo 4ka?

Suverénne najlepšie pokrytie 4G sieťou má v súčasnosti operátor O2, ktoré ho ponúka až na 97,4 % územia. Ešte začiatkom roka 2018 bolo pokrytie na úrovni 92 % a v lete 2019 na 96 %. Čo sa rýchlosti týka, operátor uvádza maximálnu rýchlosť pripojenia do 74 Mb/s.

Najmladší operátor 4ka pokrýva vlastnou 4G sieťou približne 78 % populácie. 3G sieť je dostupná dokonca až pre viac ako 95 % obyvateľov SR. V rámci pokrytia 4ka za svojimi konkurentmi výraznejšie zaostáva, no rýchlosť má takmer rovnakú s operátorom O2. Tá sa vyšplhá na maximálne 73 Mb/s, pričom staršie 3G pripojenie funguje s rýchlosťou okolo 20 Mb/s.

Orange ponúka svojim zákazníkom 4G sieť pre 95,9 % populácie SR v 141 mestách a v 1 888 obciach. Rýchlosť patrí v Orange medzi najväčšie výhody a oproti konkurencii je v niektorých prípadoch až veľmi výrazná. Maximálne totiž dosahuje až 150 Mb/s, no v niektorých lokalitách je možné dosiahnuť aj 225 Mb/s či dokonca až 300 Mb/s. Medzi tieto lokality patrí napríklad Bratislava, Senec, Trnava, Zvolen, Banská Bystrica, Košice, Poprad, Žilina, Martin, Trenčín, Komárno, či Žiar nad Hronom.

Telekom dominuje z hľadiska rýchlosti

Operátor Telekom pokrýva aktuálne 94,5 % populácie SR s rýchlosťou do 375 Mb/s. V posledných rokoch sa však viac sústredí a investuje do 4G+ siete (LTE-CA), ktorá má ešte vyššie rýchlosti a je inštalovaná vo viacerých lokalitách, ktoré sa od seba líšia dostupnou rýchlosťou. Rýchlosť do 200 Mb/s je možné dosiahnuť napríklad v Novom Meste nad Váhom, Partizánskom, Leviciach, Šali, Topoľčanoch či Bojniciach.

Rýchlosť do 300 až 400 Mb/s môžu dosiahnuť obyvatelia Bratislavy, Prešova, Pezinka, Púchova, Banskej Bystrice, Trnavy, Trenčína, Zvolena, Senca, Popradu, Košíc, Komárna či napríklad Stupavy. Rýchlosť do 500 Mb/s je dostupná v 12 mestských častiach Bratislavy, pričom niektoré časti bratislavskej Petržalky sa dokážu dostať až na 877 Mb/s.

Z uvedených informácií vyplýva, že pokrytie sieťou 4G v rámci Slovenska je na dostatočnej úrovni. Najlepšie pokrytie má možno prekvapujúco operátor O2. Čo sa týka rýchlosti, tak v tejto oblasti dominuje Telekom, za ktorým zaostáva Orange. S výraznejším odstupom za touto trojicou sa naopak musí uspokojiť najmladší operátor 4ka, ktorých však taktiež robí všetko preto, aby bolo jeho pokrytie čo najlepšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP