Výrazné úpravy v Ovládanom paneli zatiaľ nenastali, no vývojári sa už pomaly pripravujú na jeho integráciu do hlavných nastavení Windows 10. V novej verzii pre členov programu Windows Insider sa totiž ukázalo, že Microsoft už upravil niektoré applety, aby sa otvárali priamo v nastaveniach Windows 10, informuje Windows Latest.

Ovládací panel je súčasťou operačných systémov Microsoftu už celé roky, no s predstavením poslednej verzie spoločnosť prisľúbila zmenu. Zatiaľ sa však používatelia nedočkali zlúčenia tohto programu so všeobecnými nastaveniami Windowsu 10. Postupom času by sa to malo meniť.

Integrácia tohto softvéru chvíľu potrvá, no keď sa to Microsoftu podarí, Ovládací panel ako ho celé roky poznáme sa môže stať minulosťou. Vo Windows 10 si ale ešte nejaký čas pobudne. Najnovšia verzia systému s označením 20161 pre testerov však odhalila, aké zmeny v nej spoločnosť spravila.

Ovládací panel sa postupne vytratí. Stane sa súčasťou hlavných nastavení

Niektoré applety, ktoré sa v Ovládacom paneli otvárali v samostatných oknách, už po novom odkazujú priamo na nastavenia. Zobrazenie informácií o zariadení tak už nebude otvárať známy panel, miesto neho sa otvorí záložka Informácie v nastaveniach Systému. Microsoft pridal aj možnosť pre skopírovanie informácií o zariadení.

Hoci je toto znamením, že sa spoločnosť snaží tieto dva prvky systému zjednotiť, prechod rozhodne nebude rýchly. Ovládací panel tu s nami môže zostať v pôvodnej podobe ešte nejaký ten rok, pokým vývojári všetko vyladia a presunú potrebné funkcie do hlavných nastavení systému. Najskôr by sa tak malo stať v budúcom roku.

Nenechaj si ujsť
Microsoft opäť znefunkčnil aktualizáciou základnú vlastnosť Windows 10

Integrácia panela potom môže byť postupná a s každou ďalšou aktualizáciou sa môžeme dočkať nových zmien, ktoré budú čoraz častejšie odkazovať miesto jednotlivých appletov z Ovládacieho panela priamo na nastavenia Windowsu 10. Za predpokladu, že tieto zmeny nespôsobia rad ďalších problémov, môže byť dlhoročná súčasť Windows systémov čoskoro minulosťou.

Windows 10 čakajú aj dizajnové zmeny

Okrem toho si Microsoft pripravuje pre najnovšiu verziu systému aj iné novinky. Práve verzia 20161 pre členov programu Insider nedávno odhalila aj nový vzhľad ponuky Štart a lepšie funkcie pre kombináciu kláves Alt+Tab, informoval The Verge.

Nový Štart prinesie jednotnejší dizajn dlaždíc, ktorý sa prispôsobí aktuálnej téme a pozadiu. S novou funkcionalitou spomínanej kombinácie kláves potom pribudne aj prepínanie medzi všetkými kartami otvorenými v prehliadači a nielen prechod na aktívnu kartu. Bližšie sme sa týmto zmenám venovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom