Nový náhľad na Insider zostavu 20161 operačného systému Windows 10 prináša novinky ako upravený dizajn Štart menu, aktualizovanú funkcionalitu skratky Alt-Tab pre prechod medzi aplikáciami v multitaskingu a vylepšený panel s nástrojmi.

Portál The Verge upozornil na blog Microsoftu, ktorý uvádza novinky v Insider zostave 20161 operačného systému Windows 10. Asi najzásadnejšou vizuálnou zmenou prejde Štart menu, ktorého živé dlaždice budú po novom prepojené s aktuálnou témou, čo znamená, že ich pozadie odrazí jednotnú farbu nastavenej témy a bude mierne priehľadné.

Before and After: Windows 10 Start menu in dark theme.

Táto zmena síce nie je až taká zásadná, ale v podstate zjednocuje farby dlaždíc, ktoré predtým vykazovali rôzne farby, od modrej, cez čiernu, až po rôzne ďalšie variácie. Po novom bude Štart menu vyzerať napohľad menej chaoticky a prehľadnejšie. Pozmenený dizajn Štart menu tak bude vyzerať lepšie či už po aplikovaní tmavej, svetlej alebo akejkoľvek témy zo zvoleného farebného spektra.

Zmien sa dočkala aj skratka Alt-Tab na prechod medzi aplikáciami v rámci multitaskingu

Ďalšou zmenou si prejde prepínanie aplikácií v multitaskingu, ktoré je možné využiť cez známu klávesovú skratku Alt-Tab. Po novom pribudnú v menu po stlačení klávesovej skratky Alt-Tab okrem aktívnych aplikácií aj karty z prehliadača Microsoft Edge. Doposiaľ sa bolo možné v rámci multitaskingu prepnúť len na aktívnu kartu prehliadača.

Novinka tak umožní prepínanie sa medzi všetkými kartami otvorenými v prehliadači a nielen prechod na aktívnu kartu. Niekomu však táto novinka nemusí vyhovovať, a preto vývojári našťastie mysleli aj na týchto používateľov.

Pre tých, ktorí by chceli pracovať s pôvodnou funkcionalitou, počet zobrazených položiek v multitaskingu sa bude dať zmeniť v nastaveniach systému v položke Multitasking.

Menšie zmeny nastali aj v ďalších oblastiach

V neposlednom rade sa zmien dočkal aj Panel nástrojov, ktorý vie lepšie pracovať s pripnutou aplikáciou Xbox pre Xbox Live používateľov, alebo aplikáciou Váš telefón pre používateľov smartfónov s Androidom.

Novinka však bude limitovaná len na používateľov, ktorí si vytvorili nové konto alebo na scenáre prvého spustenia počítača. V aktuálne používaných účtoch k zmene nedôjde.

Upozornenia budú obsahovať ikonku v tvare X umiestnenú v pravom hornom rohu, aby ich bolo možné rýchlo zavrieť.

Microsoft tiež pozmenil aplikáciu Nastavenia v systéme Windows 10, ktorá odteraz typické presmerovania do systémovej stránky Ovládacieho panelu nasmeruje do položky Nastavenia – Systém – Informácie.

Zobraziť celú galériu (4)
Notifikácie bude možné po novom zrušiť kliknutím na ikonku v tvare X. Zdroj: Microsoft

Prístup do Ovládacieho panela však úplne nezmizne a bude dostupný v položke Informácie. Okrem toho bude možné niektoré prvky z Nastavení kopírovať, najlepším príkladom sú skopírované informácie o zariadení.

Vylepšené bude aj používanie takzvaných „2v1 zariadení“, kde sa po odpojení klávesnice používateľ presmeruje automaticky do režimu tabletu s vylepšeniami pre dotyk.

Zobraziť celú galériu (4)
Nové možnosti kopírovania údajov v Nastaveniach. Zdroj: Microsoft

V aktuálnych verziách je najprv používateľ upozornený kontextovým oknom, či chce, alebo nechce prejsť do režimu tabletu. Microsoft v blogu spomína aj aplikáciu kalkulačky, ktorej grafický mód schopný vykresľovať grafy bude na rozdiel od ostatných vyššie uvedených funkcionalít v Insider zostave čoskoro dostupný širokej verejnosti.

Windows Calculator showing multiple equations with variables plotted on the graph as the variables update live.

Microsoft totižto upozorňuje, že uvedená zostava 20161 je v aktívnom vývoji v rámci vetvy Active Development Branch a novinky v nej uvedené nesúvisia so žiadnym nadchádzajúcim verejným vydaním Windows 10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom