Pokiaľ nenakupuješ práve gadgety do 10 €, pravdepodobne si k objednávke dostal aj špeciálne číslo na sledovanie zásielky. V tomto článku si povieme, ako čo najefektívnejšie zásielku sledovať.

Na doručovaní zásielky sa zásadnou mierou podieľajú 2 inštitúcie. Nimi sú pošta a kuriérska spoločnosť. Výmena informácií medzi spoločnosťami je veľmi slabá a vymieňajú si iba nevyhnutné správy. Pre sledovanie zásielky je preto potrebné sledovať až 2 zdrojové stránky, ktoré si žijú pomyselným vlastným životom.

Aby sme zásielky nemuseli zložito sledovať manuálne u každého dopravcu, existujú špecializované služby na celosvetové sledovanie zásielok. Jednou z nich je aj 17track.net. Jedná sa o jednu z najpoužívanejších služieb na sledovanie a funguje úplne bezplatne. Pokiaľ chceš jednorazovo zistiť stav objednávky, stačí ti zadať číslo na sledovanie na hlavnej stránke. Následne stránka automaticky detekuje kombináciu dopravcov a zobrazí ti od nich údaje.

Ak to nie je tvoja posledná objednávka, odporúčam si na stránke vytvoriť používateľské konto, kde budeš mať uložené čísla zásielok a stav všetkých zásielok tak zistíš na jedno kliknutie. K dispozícii je aj mobilná aplikácia, ktorá ťa dokonca notifikáciou upozorní na zmenu stavu zásielky. Znovu je výhodou používateľské konto, ktoré automaticky synchronizuje zoznam zásielok medzi zariadeniami.

Počas prvých pár dní od odoslania zásielky nemusia byť k dispozícii žiadne informácie o zásielke, prípadne sa ti môže zobrazovať stav ako „Information Received“ alebo „Item is pre-advised“. V tom prípade predajca odovzdal elektronicky informácie o zásielke, avšak fyzicky sa zásielka nachádza stále u odosielateľa. Tento trik zvyknú často využívať predajcovia na AliExpresse v prípade produktov v predpredaji. Bez vážnych následkov totiž dokážu nasledovným spôsobom podržať objednávku aj 30 dní.

Sledovať informácie z krajiny pôvodu sa oplatí až do vstupu do krajiny, kedy zásielku prevezme domáca pošta. Od toho momentu má najaktuálnejšie informácie, ktoré sú zároveň oveľa podrobnejšie a je možné sledovať aj zastávky na colnici.

Objednal som si tovar cez EU Express. Ako môžem sledovať stav zásielky?

Podobnene to funguje aj pri kuriérskych službách. Obľúbený EU Express je možné sledovať na začiatku ako DPD UK, neskôr je pridelené aj medzinárodné sledovacie číslo, ktoré umožňuje rýchlejšie sledovanie cez DPD International. 

Pririsledovaní zásielky  cestujúcej cez  EU Express, respektíve  DPD UK, je  po zadaní sledovacieho čísla potrebné v systéme manuálne zvoliť prepravcu DPD UK. Následne sa zobrazí informácia o očakávanom príchode zásielky do anglického mesta Southall, ktorá v systéme svieti cca tri týždne. Počas tejto doby zásielka cestuje z Číny do Anglicka, no túto cestu nie je možné sledovať. Akonáhle balík prejde colnicou v Anglicku, stav zásielky budeš môcť pravidelne sledovať až kým nepríde k dverám tvojho domu. Aký postreh zo sledovania svojej zásielky, môžeš sa nám s ním podeliť v komentári.

Stiahnuť aplikáciu 17Track pre Android

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP