Je tu posledný diel z našej série Ako na PC. Počas piatich týždňoch sme sa priniesli informácie a návody, aby každý začínajúci používateľ počítača zvládol jeho ovládanie a prácu s ním. 

V tejto záverečnej časti si povieme niečo o tom, ako sa starať o úložisko v počítači a taktiež aj základné zručnosti pri starostlivosti o PC po jeho softvérovej stránke. Záver bude venovaný veľmi aktuálnej téme, ktorou sú hoaxy a rôzne falošné správy kolujúce internetom.

Staroslivosť o úložisko

Aby si dosiahol čo najdlhšiu životnosť komponentov, je potrebná ich občasná údržba, ktorá ale nie je náročná. V prípade klasických diskov, ktoré využívajú na zápis otáčajúce platne (HDD), je vhodné raz za čas vykonať defragmentáciu disku, ktorá zoskupí informácie o jednotlivých súborov bližšie k sebe, čím sa môže odozva celého systému o čosi zvýšiť.

Screenshot

Vykonanie defragmentácie spravíš kliknutím pravým tlačidlom na Štart a presunieš sa do Správy diskov. Následne už len zvolíš správny disk a v Nástrojoch zvolíš optimalizáciu. V tomto prípade sa celý proces dá oveľa viac zjednodušiť a celá procedúra sa dá automatizovať. Zvoliť si môžeš napríklad týždennú optimalizáciu, ktorá sa vykoná automaticky vo vopred stanovenom čase.

Aj po tisíckach odpracovaných hodín a TB zápisov je SSD disk stále ako nový a v 100 % stave

Vhodné je tiež zbavovať sa starých a nepotrebných vecí, ktoré zbytočne zaberajú miesto na disku. V prípade SSD diskov sa nemusíš báť ich využívať aj ako primárne jednotky, nakoľko ich životnosť dnes dosahuje také hodnoty, že je ich len veľmi ťažké prekonať. Neplatí tak staré pravidlo, ktoré sa nieslo v duchu nevhodnosti SSD diskov na časté zápisy.

Starostlivosť o PC

Starostlivosť o počítač môžme brať z dvoch hľadísk a to hardvérová a softvérová. V tomto prípade si povieme niečo len o tej druhej a fyzickú starostlivosť o počítač radšej prenecháme odborníkom, ktorí už vedia čo majú spraviť. Len by sme dodali, že ani fyzickú staroslivosť netreba zanedbávať a oplatí sa ju raz za čas vykonať. Počítač sa ti následne odvďačí ďalšími rokmi spoľahlivej služby.

Pixabay

Z pohľadu softvérovej stránky je dôležité hlavne vyššie spomenuté zbavovanie sa starých súborov, ale aj programov, ktoré len zbytočne zaberajú dôležité miesto na disku. Častá kontrola prítomnosti vírusov a malvérov tiež nie je na škodu a veľakrát práve tieto nechcené súčasti spôsobujú používateľom nemalé problémy. Z dlhodobého hľadiska síce nie je vyžadované preinštalovanie celého systému, no nikdy to nie je na škodu.

Screenshot

Určite tiež nevynechávaj aktualizovanie programov a ďalších softvérových súčastí operačného systému, ako aj rôznych ovládačov a v neposlednom rade aj samotného počítača. Okrem získania najnovších funkcií si polepšíš aj z pohľadu bezpečnosti. Každá nová verzia je spravidla bezpečnejšia a odolnejšia voči útokom, než tá predchádzajúca. Ako na to si môžeš prečítať v našej staršej časti Ako na PC.

Hoaxy a falošné správy

Informácií je dnes vôkol nás toľko, že je na prvý pohľad ťažké rozlíšiť, čo je pravda a čo už nie. Množstvo protichodných informácií na nás prúdi deň čo deň a do popredia sa dostávajú aj falošné správy, ktoré vyzývajú na rôzne súťaže, kde stačí zdieľať príspevok či dať „like“ na stránku. Množstvo z týchto súťaží je pravých, no rovnaké množstvo je aj podvodných, kde je jediným cieľom získať citlivé údaje od nič netušiacej obete. Ako sa dá proti tomuto brániť?

Pixabay (úprava redakcie)

Hoaxy

V tomto prípade je možnosť rozoznania hoaxu od pravdivej správy relatívne jednoduché. Slováci, našťastie, nemajú cenzúru internetu a tak nie je problém si zverejnenú informáciu overiť aj na ďalších stránkach. Podobne je to aj v prípade obrázkov na internete. Stačí na akýkoľvek obrázok kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť možnosť Vyhľadať obrázok pomocou služby Google. Následne sa ti otvorí nové okno v prehliadači, kde uvidíš všetky miesta, kde sa daný obrázok objavil a následne tak aj zistiť, či odpovedá opisovanej situácii. Skvelou stránkou proti hoaxom je aj tá priamo od Polície SR, ktorá pravidelne zverejňuje falošné správy, ktoré udáva na pravú mieru.

Podvodné súťaže

Aj tu je odhalenie väčšinou veľmi ľahké. V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že k tomu, aby bola niekomu doručená výhra z nejakej súťaže na Facebooku nie je potrebné udávať údaje z platobnej karty, prípadne citlivé informácie z občianskeho preukazu. Najlepším riešením je všetky podobné súťaže ignorovať alebo sa zapájať len do tých, ktoré sú overené Facebookom, majú dostatočný počet fanúšikom a príspevky staré aj niekoľko mesiacov či rokov.

Prečítaj si aj našu predošlú časť
Ako na PC #4: Toto sú základné zručnosti, ktoré by mal vedieť každý človek

Čítajte viac z kategórie: Ako na to?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP