Nachádzame sa presne v polovici nášho seriálu, ktorý ťa prevedie základnými počítačovými zručnosťami, ktoré sú dnes samozrejmosťou a mal by ich ovládať každý používateľ počítača. Po prvej a druhej časti dnes prichádza tretia, v ktorej sa pozrieme na zaujímavosti o komprimácii súborov, vytvoríme vlastný účet na sociálnej sieti a zistíme, prečo je dobré udržiavať systém a aplikácie aktualizované.

Ako na PC

Komprimovanie a extrahovanie súborov

Zjednodušene povedané ide o vytváranie špeciálnych súborov, ktoré pôvodné súbory pomocou algoritmov zakódujú tak, že zaberajú menej miesta. Okrem šetrenia miesta však takéto súbory majú význam vtedy, ak ich chceme odoslať vo väčšom množstve. Posielanie emailov je obmedzené do určitej veľkosti a taktiež je lepšie, ak je v prílohe len jeden súbor, než x,y. Taktiež vo väčšine prípadov je nemožné odosielať celé priečinky s niekoľkými ďalšími súbormi, a preto je jednoduchšie vytvoriť archív, ktorý to všetko už obsahuje, no navonok je to len jeden súbor.

Porovnanie dvoch súborov. Naľavo sa nachádza komprimovaný priečinok a napravo originál. Okrem iného sme ušetrili aj trochu miesta na disku

Určitú komprimáciu zvládne aj samotný systém Windows, no lepšie k tomuto poslúži program na to priamo určený, ktorý dokáže vytvárať rôzny druhy archívov a pomôže aj pri ich otváraní. Ide o program Winrar, ktorý si môžeš stiahnuť z tohto odkazu. Následne ho nainštalujeme, čo by sme už v tomto štádiu mali bez problémov zvládnuť.

V prvom rade si vyskúšame takýto archív vytvoriť. Stačí kliknúť pravým tlačidlom na daný súbor a zvoliť Pridať do archívu. Následne môžme zvoliť niekoľko ďalších možností, no zaujímať nás bude hlavne cieľová lokalita kam sa uloží a typ archívu. Medzi najpoužívanejšie prípony patrí .zip .rar. Kým v prvom prípade ide o formát, ktorý je rozšírenejší a podporujú ho aj priamo operačné systémy, druhý menovaný ponúka lepšiu kompresiu a je novší.

Rozbaľovanie archívov je takmer presne opačný proces. Stačí naň kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť Rozbaliť archív. Následne sa nám vytvorí priečinok/súbor s rovnakým menom (prípadne iným, ak to v procese rozbaľovania zvolíme inak).

FonTech

Sociálne siete

Sociálne siete sú dnes neodmysliteľnou súčasťou nášho života a pomáhajú byť v kontakte so známymi a rovnako ide o veľmi dobrý zdroj informácií. Najrozšírenejšou platformou je Facebook, ktorý ponúka naozaj široké možnosti, dokonca na ňom môžeš hrať aj hry všetkého druhu. V prvom kroku pristúpime k vytvorenie účtu. Odporúčame vyplniť pravdivé údaje.

Pri vytváraní účtu môžeme využiť email, ktorý sme si založili v minulom dieli

Ak už máme účet vytvorený, môžme pristúpiť k vyhľadávaniu známych. Okrem ľudí však môžeš dať  “like” aj na rôzne stránky či pridať sa do skupín. Vďaka tomu sa ti na hlavnej stránke budú zobrazovať aktuálne príspevky od daných stránok a skupín. V prípade skupín je obsah tvorený samotnými používateľmi, ktorí zdieľajú a prispievajú obsahom, ktorý je pre danú skupiny relevantný.

Sociálne siete ale vedia byť aj poriadne zradné. Dôraz preto kladieme na preverovanie jednotlivých ľudí či ľudí a odporúčame nezdieľať veci, ktoré sa týkajú užšieho súkromia. Nikdy totiž nevieš, kto sa na druhej strane pozerá a zdieľať citlivé údaje s neznámymi ľuďmi určite nechceš.

Aktualizácie programov, ovládačov a systému Windows

Moderné systémy sú dostatočne inteligentné na to, aby sa samé udržiavali v čo najlepšej kondícii. Windows 10 je predvolene nastavený tak, aby sa udržiaval stále aktualizovaný. Toto nastavenie sa neodporúča meniť aj z toho dôvodu, že sa tak môžeš vystaviť prípadnému nebezpečenstvu, ak stará verzia obsahovala chybu, ktorú útočníci mohli zneužiť. Čo si však môžeš nastaviť je čas, kedy majú byť aktualizácie nainštalované. Aby sa ti náhodou nestalo, že sa tak stane v tej najnevhodnejšej chvíli, keď máš rozrobenú dôležitú prácu.

Systém udržuj stále aktualizovaný

Aktualizácie programov neprichádzajú veľmi často, no ak sa tak stane tak ti to zväčša samotný program ponúkne pri jeho spustení. Vtedy stačí už len postupovať podľa inštrukcií na obrazovke. V opačnom prípade môžeš kontrolovať oficiálne stránky vydavateľa daného programu a v prípade novej verzie si ju stiahnuť a nainštalovať.

Ako na PC
Väčšina programov ponúka aktualizáciu hneď pri jeho spustení. Celý proces je pritom plne automatický. V pozadí môžeš vidieť ponuku aktualizácie ovládačov základnej dosky

V prípade ovládačov je situácia o čosi lepšia. Systém Windows dokáže správne identifikovať a nainštalovať príslušné ovládače k tým perifériám, ktoré sú priamou súčasťou základnej dosky. Nemusíš sa tak o nič starať, nakoľko sú tieto ovládače aj pravidelne aktualizované.

Pozri si aj náš predchádzajúci diel
Ako na PC #2: Toto sú základné zručnosti, ktoré by mal vedieť každý človek

Problémom môže byť zariadenie, ktoré je k počítači pripojené externe (napríklad grafická karta). Aj tu platí, že sa ovládače sťahujú priamo zo stránok výrobcov. Niektorí výrobcovia základných dosiek navyše ponúkajú vlastné utility, ktoré detegujú a automaticky aktualizujú všetky ovládače, ktoré sú so základnou doskou spojené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom