Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Relic Entertainment odhalili detaily ohľadom štvrtého pokračovania stratégie Age of Empires. V polhodinovej prezentácii boli predstavené nové národy, do ktorých čela sa budeme môcť postaviť. Nechýbali ani novinky ohľadom doplnkov do definitívnych edícii predchádzajúcich dielov.

Nové národy

Jednou z najvýraznejších noviniek je pridanie dvoch nových národov. Pozrieme sa preto na ďaleký východ, presnejšie do stredovekej Číny. Už na prvý pohľad pôsobí architektúra úplne iným dojmom ako európske kamenné hrady. Obyvatelia pracujú na ryžových poliach a bojovníci sú vyzbrojení dobovými zbraňami, pričom v ukážke sa mihli aj unikátne bojové stroje podobné klasickým delám.

Druhým pridaným národom je Dillíjsky sultanát prinášajúci do pripravovanej novinky príchuť Orientu. Asi najzaujímavejšie pôsobí možnosť zaradenia bojových slonov do armády. Sme naozaj zvedaví, či bude váha a veľkosť týchto majestátnych zvierat využitá v prospech hrateľnosti, ako tomu bolo napríklad v The Lord Of the Rings: Battle for Middlearth.

Boj o Normandiu

Nasledovala ukážka zameraná na odhalenie anglosaskej kampane, ktorú vedie vodca Viliam Dobyvateľ z Normandie. Na severe povstáva proti kráľovi skupina rebelov a túto snahu o zneváženie trónu je potrebné okamžite zastaviť. Viliam preto musí okamžite zmobilizovať sily a opevniť mesto York, aby bolo obranyschopné proti nájazdom.

Hlavným motívom tejto kampane je teda občianska vojna v stredovekom Anglicku. Náplň jednotlivých misií by mala byť pestrá, od budovania miest, cez ich následné obháňanie obrannými valmi, až po samotný boj. Jednotlivé strety prebiehajúce v reálnom čase pozostávajú z desiatok až stoviek jednotiek.

Oslava a rekonštrukcia histórie

Vývojári Relic Entertainment sú spätí so značkou Age of Empires od prvého dielu. Nesmierna popularita tejto stratégie v reálnom čase umožnila vznik ďalších dvoch pokračovaní a ich následnému prepracovaniu do tzv. definitívnych edícií. Tieto so sebou prinášajú vylepšenú vizuálnu stránku, no hlavne boli zapracované pripomienky hernej komunity.

NEPREHLIADNI
VEĽKÝ VÝBER: Toto je 10 najlepších stealth hier v histórii

Práve hráči sú pre tvorcov Age of Empires veľmi dôležitým zdrojom spätnej väzby. Tieto veľmi cenné pripomienky budú zohľadnené aj v pripravovanom štvrtom pokračovaní. Neustála snaha o zlepšovanie herného zážitku bola ukázaná aj v novom obsahu, ktorý autori pripravili pre definitívne edície predchádzajúcich dielov.

Do Age of Empires II: Definitive Edition preto pribudne rozšírenie v podobe Dawn of Dukes, neskôr pribudnú kampane zamerané na kooperáciu viacerých hráčov. Majitelia Age of Empires III: Definitive Edition budú v pripravovanom rozšírení budovať civilizáciu v Amerike a neskôr pribudne aj kampaň v teplom zaliatej Afrike.

Ukážka hrateľnosti Age of Empires IV

To hlavné, na čo všetci čakali, teda ukážku samotnej hrateľnosti z pripravovanej novinky Age of Empires IV, si autori nechali na úplný zaver. Boli predstavené kampane odohrávajúce sa v rozličných érach stredoveku. Od temného veku, cez obdobie feudalizmu, až po obdobie obrovských hradov bol ukázaný postupný rozvoj civilizácií.

Jednotlivé stavby sú čoraz komplexnejšie a výbava armád je časom dopĺňaná o zložité bojové stroje a lepšiu výzbroj. Rovnako bol ohlásený uzatvorený beta test, ktorý sa spustí v najbližších dňoch.

Celkovo v nás zanechali poskytnuté zábery veľmi rozpačitý dojem. Vizuálna stránka nepatrí k dnešnej špičke a nie úplne dokonale pôsobí až prílišná farebnosť titulu. Najhoršie sú však na tom veľmi jednoduché animácie jednotlivých charakterov. Streľba z luku a hádzanie oštepom pôsobia na dnešnú dobu úsmevným dojmom pripomínajúcim skôr alfa verziu, než titul blížiaci sa k svojmu vydaniu.

Ten bol určený na koniec roka 2021, presný dátum zatiaľ nebol priblížený. Titul bude k dispozícii na PC ako súčasť Xbox Game Passu a na Steame.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú