Napätie, adrenalín a obrovský pocit satisfakcie z dobre odvedenej práce, pri ktorej ťa nikto nevidel. Tí, ktorí ti skrížili cestu už neprehovoria a ostatní o tebe nevedia.

Veľmi obľúbený žáner tzv. stealth hier bol nedávno rozšírený o výborne zavŕšenie trilógie Hitman. Pri tejto príležitosti sme pripravili zoznam top titulov, v ktorých je nenápadnosť tvojím druhým menom. Dodáme len, že tituly sú uvedené v abecednom poradí.

Alien: Isolation (PC, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch)

Rozmýšľal si niekedy, aké by to bolo postaviť sa tvárou v tvár jednému z najnebezpečnejších predátorov všetkých čias? Tomu, ktorý vznikol v šialenej (alebo skôr geniálnej) mysli H. R. Gigera a na striebornom plátne kraľuje už viac ako 30 rokov, pričom nikomu sa ho doteraz nepodarilo zastaviť? Nie je to príjemná predstava, však?

Pri hraní titulu zažiješ asi všetky možné pocity. Hrateľnosť je totiž postavená na úplne iných základoch  ako si možno zvyknutý z iných titulov. Obeťou si tentokrát ty a lovcom je neľútostný Xenomorph, ktorého jediným zmyslom existencie je tvoja eliminácia. Len tvoja, lebo ty si jediný preživší na palube obrovskej vesmírnej lode.

Pocit neustáleho prenasledovania je veľmi intenzívny a ty musíš využiť každú príležitosť, aby si sa skryl pred beštiou. Frontálny útok neprichádza do úvahy, preto väčšinu času stráviš skrčený pod stolom alebo zalezený v skrini a dúfaš, že o tebe Votrelec nevie. Musíš byť vždy o krok pred ním a neustále meniť svoje skrýše, inak si ťa nájde a ukončí tvoju existenciu.

Batman: Arkham Asylum (PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One)

Ak existuje titul, pri ktorého hraní sa budeš cítiť ako super hrdina, je to práve tento. Výnimočnosť tohto pocitu je v poznaní, že Batman je len človek a nemá vlastne žiadne super schopnosti (okrem super bankového účtu, vďaka ktorému si môže dovoliť hromadu technologických hračiek).

Na tejto zraniteľnosti hlavného hrdinu je postavený koncept celej hrateľnosti. Použitý súbojový systém je skvelý, ale je efektívny len voči nepriateľom disponujúcimi chladnými zbraňami na blízko. Pri protivníkoch využívajúcich rôzne palné zbrane prichádza na rad Batmanova schopnosť splývania s prostredím.

Netopierí hlavný hrdina však ani zďaleka nie je neviditeľný, len dokáže využívať okolité prostredie a spomínané technologické hračky. Schovávanie sa za rohom dnes nikoho neprekvapí, no rýchle presuny vysoko nad hlavami nič netušiacich protivníkov fungujú výborne. Je veľmi zábavné sledovať panike podliehajúcich nepriateľov, ako hľadajú svojich kumpánov nevediac o tom, že sa hompáľajú zavesení pár metrov nad nimi.

Deus Ex: Mankind Divided (PC, PlayStation 4, Xbox One)

Dej Deus Ex: Mankind Divided je zasadený do cyberpunkovej budúcnosti v roku 2077 2031, teda dva roky po zmarení plánov Illuminátov a ich pokusu o ovládnutie ľudí pomocou biomechanických implantátov.  Tieto, tzv. augmentácie, však rozdeľujú ľudstvo do niekoľkých sociálnych skupín v závislosti od ich morálneho postoja k týmto „vylepšeniam“.

Hráč sa zhostí role argumentáciami upraveného vládneho agenta Adama Jensena. Vzhľadom na bohaté možnosti rozvoja postavy je len na hráčovi, akú cestu si vyberie. Otvorenosť úrovní priam láka k opakovanému hraniu a skúmaniu nových, predtým neobjavených možností. Málokedy existuje len jedna cesta k cieľu, stačí sa len pozorne dívať a sledovať okolie.

Členité prostredie jednotlivých úrovní je ako stvorené pre nepozorovaný postup hrou. Skrývaním sa za prekážky sa vyhneš zraku stráží a bezpečnostných kamier. Vďaka kybernetickým pažiam môžeš napríklad prebúrať stenu a zlikvidovať tak nič netušiaceho nepriateľa. Ak však objavíš cestičku v podobe vetracej šachty, môžeš sa protivníkom vyhnúť úplne. Ak sa však rozhodneš pre priamu konfrontáciu, vďaka prepracovanému akčnému modelu si túto možnosť vychutnáš rovnako dobre ako tichý postup.

Dishonored 2 (PC, PlayStation 4, Xbox One)

Dishonored 2 je klasickou ukážkou, ako by malo vyzerať pokračovanie úspešnej značky. Ide o titul postavený na systémoch predstavených v predchádzajúcej časti. Autori však všetky herné mechaniky vylepšili a pridali veľa nových možností.

Prikláňame sa teda skôr k tvrdeniu, že ide o evolúciu toho, čo sme tu už raz mali. V prvom rade sú k dispozícii hneď dve hrateľné postavy, pričom spôsob prechádzania titulu je za každú z nich veľmi odlišný. Kým starý známy Corvo preferuje tichý postup a elimináciu nepriateľov za pomoci chladných zbraní, jeho dcéra a nasledovníčka trónu Emily dostala do vienka schopnosti podobné mágii a dokáže sa premeniť na desivé monštrum.

Pohybové schopnosti obidvoch postáv naplno využiješ pri prechádzaní geniálne navrhnutými úrovňami. Pojem vertikálna hrateľnosť tu získava nový rozmer.

Vďaka spomínaným schopnostiam postáv sa môžeš dostať prakticky na akékoľvek miesto na mape a odtiaľ si naplánovať svoj ďalší postup. Korunku celému vyzneniu titulu dáva veľmi štýlový vizuál a celkové zasadenie titulu do veľmi osobitého, takmer steam-punkového sveta.

Hitman 3 (PC, PlayStation 4, Xbox One, Google Stadia a Switch)

Prvým „veľkým“ titulom tohto roka a zároveň zakončením trilógie sa vývojárom IO Interactive podaril skutočne husársky kúsok. Na naše monitory totiž priniesli novinku oplývajúcu výbornou hrateľnosťou, geniálnym dizajnom úrovní, navyše zabalenú do veľmi pôsobivého grafického kabátika.

Naše dojmy z hrania si môžeš prečítať v detailnej recenzii. K titulu nás aj napriek niekoľkonásobnému splneniu všetkých misií a eliminácii všetkých cieľov rôznymi spôsobmi neustále lákajú bohatí možnosti, ktoré si pre nás autori pripravili. Možnosť prepojenia predchádzajúcich dielov do jedného celku je už len pomyselnou čerešničkou na torte.

Hrateľnosť samotná je postavená na využívaní možností herného prostredia a možnosti nepozorovane sa prezliecť do oblečenia, pomocou ktorého sa dostaneš na inak neprístupné miesta. To, že pôvodný majiteľ odevu s jeho odovzdaním Agentovi 47 nesúhlasil je zrejme jasné. Viac ako v iných tituloch platí, že cesta je vlastne skutočným cieľom.

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (PC, PlayStation 2, PlayStation 3, PS Vita, Xbox, Xbox One)

Vo svete virtuálnej zábavy existuje len málo titulov vyvolávajúcich ošiaľ rozmerov aký sprevádzalo vydanie pokračovania legendárneho Metal Gear Solid. Tvorca a duchovný otec série, Hideo Kojima, dokázal druhým dielom takticko-špionážnej akcie priniesť na naše obrazovky zážitok porovnateľný s filmom.

Príbeh je až na prvom mieste a začína jednou z najlepších úvodných animácií všetkých čias. Filmové uhly, kamery, dynamický strih a detailné zábery na postavu hlavného hrdinu nemali v dobe vydania konkurenciu a bez problémov obstoja aj dnes. V roli tajného agenta s krycím menom Solid Snake sa musíš nebadane dostať do útrob tankera prevážajúceho zbraň schopnú zmeniť svetový poriadok.

Hrateľnosť je postavená na nepozorovanom prechádzaní oblastí zaplnených nepriateľskými vojakmi, kamerami a rôznymi pascami. Zo začiatku si musíš vystačiť s uspávacou pištoľou, časom však nájdeš slušný zbraňový arzenál, ktorý využiješ najmä pri náročných súbojoch s bossmi, pričom na každého z nich platí iná taktika. Mimochodom, celý titul je možné dohrať bez jediného zárezu na pažbe. Trúfaš si na to?

Sly Cooper: Thieves in Time (PlayStation 2, PlayStation 3, PS Vita)

Sly Cooper sa rozhodol zavesiť zlodejské remeslo na klinec. Rád by začal nový život so svojou láskou, s ktorou by si chcel založiť rodinu. Situácia sa však vyvinie úplne inak a náš hlavný hrdina, spolu so svojimi vernými kumpánmi, musí podstúpiť cestu do minulosti, aby zabránil vymazaniu rodovej línie klanu Cooper.

Zlodeji času sú záverečným dielom trilógie parodujúcou klasické špionážne snímky. Namiesto ľudí tu vystupujú zvieratá, ktoré zosobňujú ľudské vlastnosti. K dispozícii je niekoľko hrateľných postáv, ktoré si vyberáš podľa aktuálnej potreby ich špeciálnych vlastností, pomocou ktorých sa posúvaš v príbehu ďalej.

Pri svojom putovaní za záchranou svojho vlastného ja musíš nenápadne prekĺznuť okolo mnohých protivníkov a keďže povaha zlodeja sa nezaprie, často im popri tom len tak mimochodom vyberieš vrecká. Kľúčové postavy často  vlastnia predmety potrebné pre postup ďalej a tvojou úlohou je ich týchto predmetov zbaviť, ideálne bez ich vedomia. V prípade odhalenia je najlepšou obranou útek, no len preto, aby si sa o chvíľu vrátil a dokončil, čo si začal.

Splinter Cell: Chaos Theory (PC, PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox, Nintendo GameCube)

V poradí tretí diel série Splinter Cell, opäť inšpirovaný príbehmi špionážnych techno-thrillerov z pera Toma Clancy-ho, pôsobí o poznanie temnejším dojmom ako jeho predchodcovia. Hlavný hrdina Sam Fisher je opäť povolaný do akcie a jeho úlohou je (ako inak) záchrana sveta.

Základným stavebným kameňom hrateľnosti je v nenápadnosť pohybu, pričom tvojim najväčším nepriateľom je svetlo. Riešení je hneď niekoľko, počínajúc zhasnutím pomocou vypínača, prerezaním káblov elektrického vedenia alebo odstrelením žiarovky. V čierno-čiernej tme prichádza na rad noktovizor, pomocou ktorého vidíš nepriateľov.

Spomínané temnejšie ladenie titulu je zapríčinené pridaním bojového noža do výbavy hlavného hrdinu. Kým v minulých dieloch bola možnosť eliminácie protivníkov len strelnými zbraňami, tentokrát pôsobí boj na blízko surovo a brutálne. Je však len na tebe, či sa vyberieš cestou tichého pohybu a budeš sa strážam vyhýbať alebo ich eliminuješ zo zálohy a tvoja cesta bude lemovaná ich telami.

The Last Of Us: Part II

Titul, ktorý rozdelil hráčsku obec na dve časti. Kým prvá skupina zastáva názor, že ide o najlepší titul vydaný na pomaly umierajúcu konzolu PlayStation 4, iní sú prístupom autorov k podaniu príbehu sklamaní. Na jednom sa však zhodnú úplne všetci, hrateľnosť je dokonalá a rozdielny pohľad na príbeh na tom nezmení vôbec nič.

V pokračovaní jedného z najlepšie hodnotených titulov všetkých čias sa zhostíš úlohy Ellie vydávajúcu sa po stopách stratenej hliadky, ktorá sa doposiaľ nevrátila. Na ceste zdevastovaným svetom, ktorý pomaly, ale isto opäť ovláda príroda, ju sprevádza verná priateľka Dina. Spoločne musia čeliť nástrahám v podobe zmutovaných protivníkov a čo je ešte horšie, ľudskej nenávisti.

Hrateľnosť spočíva v čo najnenápadnejšom prechode lokalitami, k čomu hlavnej hrdinke dopomáha napríklad vysoká tráva, v ktorej sa môže ukryť pred zrakmi protivníkov alebo možnosť ukrytia sa za rôzne prekážky. Niektorí z nakazených nepriateľov sú slepí, no majú výborný sluch, stratégiu postupu je preto potrebne často meniť podľa danej situácie. V prípade odhalenia prichádzajú na rad zbrane, tie sú totiž spracované do najmenších detailov a pomôžu ti vysekať sa aj z tej najväčšej šlamastiky.

Thief 2: The Metal Age (PC)

Značka Thief sa dnes radí ku klasickým titulom. Svojim inovatívnym prístupom k spracovaniu akčných hier inšpirovalo množstvo ďalších titulov. Vzhľadom k dátumu vydania v roku 2000 sa na túto legendu dnes pozeráme so značnou dávkou nostalgie. Zároveň však musíme uznať, že nie je potrebné nasadzovať si ružové okuliare, svojou kvalitou a hutnou atmosférou totiž dokáže hráčov stále zaujať.

Obrovským plusom sú väčšie a rozľahlejšie prostredia, na rozdiel od stiesnených miestností, v ktorých sa odohrával prvý diel. Keďže hlavný hrdina Garret je zlodej, pri prechode jednotlivými prostrediami berie všetko, čo má aspoň akú-takú hodnotu. Cieľom je nazbierať, respektíve nakradnúť určitú sumu a nepozorovane opustiť úroveň.

V tomto úmysle však Garretovi bránia ostražité stráže. Svojou umelou inteligenciou sa síce nemôžu rovnať dnešnej konkurencii, no vzhľadom na výborné ozvučenie a hru svetla a tieňov (v ktorých sa môžeš schovať) je hra na mačku a myš veľmi zábavná.

Hluk chôdze je totiž odlišný v závislosti na povrchu, na ktorom nachádzaš. Na koberci sú teda kroky tlmené a naopak vŕzgajúce drevené podlahy môžeš využiť na odlákanie protivníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú