Nová simulačná štúdia z dielne výskumníkov Univerzity v Pittsburghu prináša jasný dôkaz, že očkovanie proti chrípke chráni nielen tých, ktorí si vakcínu dali, ale aj ľudí vo svojom okolí, ktorí zaočkovaní nie sú. Najväčší úžitok majú jednoznačne tí, ktorí vakcínu dostali.

Zaujímavá simulácia

Vedci vytvorili počítačový model populácie s 1,2 miliónom obyvateľov jedného amerického okresu a sledovali šírenie chrípkového vírusu naprieč domácnosťami, školami, pracoviskami aj susedstvami. Zohľadnili pritom rôzne scenáre podľa intenzity šírenia vírusu a miery zaočkovanosti populácie. Každý scenár simulovali až stokrát a vyhodnocovali priemerné hodnoty.

Pri 51-percentnej zaočkovanosti sa podľa výsledkov celkový počet prípadov chrípky znížil o 32,9 až 41,5 percenta v závislosti od sily vírusu, pričom výhody pocítili nielen očkovaní. „Pri vírusových kmeňoch podobných tým, ktoré cirkulujú počas bežnej sezónnej chrípky, očkovanie poskytovalo nepriamy úžitok aj nezaočkovaným osobám, no priamy úžitok pre očkovaných bol vždy výraznejší,“ píšu výskumníci vo svojej publikácii.

Inými slovami, ak sa dáš zaočkovať, chrániš nielen seba, ale aj svoje okolie. To je obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí vakcínu zo zdravotných dôvodov nemôžu dostať.

Vakcína
Freepik

Logika nepustí

Viac očkovaných v populácii znamená menej infekcií, čo v praxi znamená, že všetci – očkovaní aj neočkovaní – sa stretávajú s menším počtom infikovaných osôb. Tým pádom je aj riziko nákazy nižši. Táto štúdia nám zároveň ukazuje, ako sa tento efekt dá presne kvantifikovať.

Napriek tomu to však nie je dôvod, prečo by sa niekto mal rozhodnúť nedať sa zaočkovať. V simuláciách mali nezaočkovaní ľudia o 43 až 73 percent vyššiu pravdepodobnosť, že chrípku chytia. Konkrétne číslo záviselo od účinnosti vakcíny v danom scenári.

Ilustračný obrázok/Freepik

A navyše, ak sa vírus šíril rýchlo, ako sme to videli na začiatku pandémie COVID-19. ochrana pre nezaočkovaných sa úplne vytratila, a to aj pri použití vysoko účinnej vakcíny. To opäť potvrdzuje, že najsilnejšou zbraňou ostáva priama vakcinácia čo najväčšieho počtu ľudí.

„Aj keď bola účinnosť vakcíny aj jej prijatie v populácii nízke, očkovanie stále prinášalo výrazné zníženie záťaže choroby pri úrovniach prenosu typických pre sezónnu chrípku,“ uvádzajú výskumníci, zároveň ale upozorňujú, že pri veľmi vysokej úrovni prenosu nepomôže nezaočkovaným ani tá najlepšia vakcína, ak ju nedostanú.

Silný dôkaz

Zistenia potvrdzujú dlhoročné pozorovania o tzv. skupinovej imunite. Ide teda o stav, keď má populácia dostatočnú mieru ochrany (napr. cez očkovanie alebo prekonanie choroby), čo bráni šíreniu vírusu a poskytuje nepriamu ochranu aj nezaočkovaným. Táto nepriama ochrana nie je dostatočná pri veľmi rýchlo sa šíriacich infekciách.

Čísla znovu ukazujú, že očkovanie zachraňuje životy. Najnovšia štúdia do tohto zoznamu pridáva ďalší silný dôkaz, čo je dôležité práve teraz, keď v niektorých krajinách klesajú počty zaočkovaných detí. „Očkovanie je najbezpečnejší a najúčinnejší spôsob, ako predchádzať infekčným ochoreniam. Nielenže znižuje výskyt ochorení medzi očkovanými, ale môže poskytnúť aj nepriamy úžitok nezaočkovaným,“ zdôrazňujú autori štúdie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP