Pri predstave plastu v prírode si väčšinou predstavíme odpad v oceánoch alebo v lesoch. Problémom je rozkladanie plastu, kedy sa pri degradácií uvoľňujú drobné fragmenty a tie sa dostávajú do prostredia. Nový výskum ukazuje, že prenikli do pôdy, odkiaľ sa dostávajú do tráviaceho systému hmyzu.

Mikroplasty nájdeme v potravinovom reťazci, kedy od hmyzu sa dostávajú vyššie až ku vtákom, cicavcom či plazom, čím sa plastová kríza mení na systémovú. Na novú štúdiu upozornil portál Interesting Engineering.

Zdrojom mikroplastov je nielen plastový odpad

Výskumníci z anglických univerzít v Sussexe a Exetere analyzovali viac ako 580 vzoriek zo záhrad, lúk a poľnohospodárskych pozemkov na 51 lokalitách a objavili kúsky plastu v žalúdku každého desiateho bezstavovca. Najviac boli kontaminované dážďovky, u ktorých sa mierka kontaminácie vyšplhala až na 30 %.

Nasledovali slimáky a slizniaky s mierou kontaminácie 24 %. Mikroplasty boli považované skôr za hrozbu najmä pre oceány. Nový výskum však upozorňuje, že drobné častice plastov sú problémom aj pre suchozemské ekosystémy.

plasty v prírode
Freepik

„Mikroplasty sú teraz všadeprítomné na každej úrovni potravinového reťazca. Pozornosť sa v súčasnosti sústreďuje na odpad ako hlavný zdroj kontaminácie, no tieto zistenia naznačujú, že ich pochádzanie je rôznorodé – od odevov až po farby. Teraz je naliehavo potrebné pochopiť, ako rôzne druhy plastov poškodzujú ekosystémy a znížiť množstvo vstupujúce do životného prostredia,“ uviedla environmentálna biologička prof. Fiona Mathewsová z Univerzity v Sussexe.

Predchádzajúce výskumy už spojili požívanie plastov so spomaleným rastom, poškodením orgánov či zníženou plodnosťou u živočíchov. Vedci teraz upozorňujú, že dôsledky môžu byť ešte rozsiahlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Počas skúmania vedci našli čierneho chrobáka, ktorý mal v žalúdku úlomok nylonu vo veľkosti takmer jeho tela. Najčastejším plastom sa v telách skúmaných živočíchov nachádzal polyester, ktorý je známy tým, že sa uvoľňuje z textílií a končí v životnom prostredí prostredníctvom čističiek odpadových vôd.

Konzumácia plastov sa však netýka len bylinožravcov a kontaminácia neobišla ani predátorov, ako sú lienky, do ktorých sa väčšie úlomky plastov dostanú cez svoju korisť. Vedci varujú, že ide o znepokojujúci signál pre celý ekosystém. Ukazuje sa, že mikroplasty prenikli až do štyroch úrovní potravinového reťazca a šiestich skupín bezstavovcov.

„Toto je prvá štúdia, ktorá preukázala konzistentný výskyt plastov naprieč celou komunitou suchozemských bezstavovcov. Podobné typy plastov sme objavili aj v truse ježkov v našom skoršom výskume a zdá sa, že sa dostávajú do stravy vtákov, cicavcov a plazov cez ich bezstavovcové koristi,“ poznamenala spoluautorka štúdie, profesorka Tamara Gallowayová z Exeterskej univerzity.

V minulom článku sme informoval o tom, ako výskumníci odhalili nečakaný spôsob, akým sa mikroplasty z okolia dostávajú do rastlín.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP