Ropné havárie sú nočnou morou pre oceány aj pobrežné ekosystémy. Keď dôjde k prasknutiu potrubia alebo havárii tankera, ropné škvrny sa rozšíria rýchlo a ich čistenie trvá často mesiace. Doterajšie riešenia síce existujú, no väčšinou sú buď drahé, ťažko recyklovateľné alebo málo účinné. Vedci z Guizhou Education University však prišli s prekvapivým nápadom – využiť obyčajný rašelinový mach (sphagnum), ktorý vďaka chemickej úprave získal schopnosť zachytávať ropu oveľa lepšie než bežné prírodné materiály.

Tento „mach s upgradom“ je biologicky rozložiteľný, lacný, a čo je najzaujímavejšie, dá sa použiť opakovane, pričom si zachováva viac než 90 % svojej pôvodnej účinnosti. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Adsorpcia, nie absorpcia

Na prvý pohľad môže znieť slovo „adsorbent“ ako preklep, ale je to technický pojem, ktorý označuje materiál, ktorý zachytáva látky na svojom povrchu. To je rozdiel oproti „absorbentu“, ktorý látky nasáva dovnútra svojho objemu ako špongia vodu.

ťažba ropy, žeriav
Pixabay

V prípade machu hovoríme o adsorbente, pretože ropa sa zachytáva na jeho chemicky upravenom povrchu, nie vnútri. Práve táto povrchová úprava je kľúčová. Vedci použili peroxid vodíka a lúh, aby zmenili štruktúru machu tak, že odpudzuje vodu a priťahuje ropné látky.

Ako uvádzajú vedci, „pri tomto experimente sme využili prirodzene pórovitý rašelinový mach ako surovinu na vývoj nového, ekonomického, efektívneho a jednoducho obnoviteľného adsorbentu prostredníctvom povrchovej úpravy“.

Inovácia ako odpoveď na krízu

Potreba nových technológií v boji proti ropným škodám je viac než aktuálna. V decembri minulého roka došlo v oblasti Kerčského prielivu k veľkej havárii, keď dve ruské ropné tankery narazili na búrku. Jedna loď sa potopila a druhá uviazla, čo viedlo k úniku tisícov ton ropy. Ruský environmentálny úrad Rosprirodnadzor odhadol škody na takmer 1 miliardu eur.

Pixabay

Zároveň sa ukazuje, že starnúca flotila ruských tankerov, ktorá je často v zlom technickom stave, predstavuje rastúce riziko. Po sprísnení sankcií USA sa mnohé tieto lode zdržiavajú pri pobreží Ruska a Číny, čím sa zvyšuje riziko ďalších incidentov.

Ako uzatvárajú čínski vedci, „rozsah a riziká ropných a chemických únikov narastajú. Vývoj lacných, ekologických a účinných adsorpčných materiálov je dnes kľúčovou prioritou“.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP