Francúzsko dosiahlo významný pokrok v snahe o využitie jadrovej fúzie ako zdroja energie. 12. februára 2025 sa vedcom v reaktore WEST (W Environment in Steady-state Tokamak) podarilo udržať plazmu rekordných 1 337 sekúnd, teda viac ako 22 minút. Tento výkon prevyšuje predchádzajúci čínsky rekord zo začiatku roka o 25 %. Reaktor WEST sa nachádza vo Francúzsku a je modifikovanou verziou tokamaku Tore Supra. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Jadrová fúzia sa považuje za „svätý grál“ energetiky, keďže má potenciál poskytnúť takmer neobmedzený a ekologicky čistý zdroj energie. Malé množstvo izotopov vodíka dokáže vyprodukovať rovnaké množstvo energie ako 11 ton uhlia, pričom nevzniká rádioaktívny odpad ako pri štiepnej jadrovej reakcii. Napriek desaťročiam výskumu však vedci stále čelia výzve, ako udržať fúznu reakciu stabilnú a zabezpečiť, aby produkovala viac energie, než koľko sa do nej vkladá.

Ako sa podarilo prekonať technologické bariéry?

Jednou z najväčších technologických výziev pri konštrukcii fúznych reaktorov je zabezpečenie extrémnych fyzikálnych podmienok nevyhnutných pre iniciáciu a udržanie termonukleárnej reakcie. Proces fúzie si vyžaduje dosiahnutie teplôt v rozmedzí 100 – 150 miliónov °C, čo výrazne presahuje teplotu jadra Slnka a tlaku na úrovni 5 až 10 atmosfér v oblasti reakcie. Okrem toho je kľúčové dlhodobé udržanie vysokoteplotného plazmového stavu, pričom stabilita plazmy a minimalizácia energetických strát predstavujú zásadné faktory pre dosiahnutie efektívnej fúznej reakcie.

V experimente WEST nešlo iba o dosiahnutie dlhého trvania reakcie. Vedci testovali stabilitu plazmy a odolnosť komponentov reaktora voči opotrebovaniu a kontaminácii. Dlhodobá stabilita je kľúčová pre budúce komerčné využitie jadrovej fúzie, pretože zabezpečuje efektívnu a bezpečnú prevádzku reaktorov.

Podľa vyjadrenia riaditeľky základného výskumu v CEA Anne-Isabelle Etienvre ďalším krokom bude predĺženie trvania reakcie na niekoľko hodín a postupné zvyšovanie teploty. Aj keď WEST nikdy nebude slúžiť ako komerčný reaktor, získané poznatky budú základom pre vývoj pokročilejších zariadení, akým je napríklad medzinárodný experimentálny reaktor ITER, ktorý sa v súčasnosti stavia na juhu Francúzska.

Christopher Roux, EUROfusion/Wikimedia

Tento úspech posúva Francúzsko na čelo výskumu fúznej energie a ukazuje, že veda sa pomaly približuje k realizácii sna o čistom a takmer nevyčerpateľnom zdroji energie pre budúce generácie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP