Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) informovalo o štúdii, v rámci ktorej skúmali vplyv rádiofrekvenčného žiarenia na DNA ľudí, ktorí žijú v tesnej blízkosti 3G a 4G vysielačov mobilných sietí. Výskumný tím skúmal ľudí žijúcich v južnom Nemecku, ktorí žili v bezprostrednej blízkosti vysielačov.

Dôležitá je vzdialenosť

V rámci medzinárodného projektu ATHEM-03-GEN pod vedením docenta Igora Beliaeva vedci analyzovali dve skupiny obyvateľov. Jedna skupina ľudí žila do 160 metrov od vysielačov, druhá bývala vo vzdialenosti viac ako 490 metrov. Výsledky ukázali súvislosť medzi vzdialenosťou od vysielačov a počtom chromozomálnych aberácií. Čím bližšie k vysielaču ľudia žili, tým viac mali genetických chýb.

„Naše výsledky ukázali zvýšenú úroveň štrukturálnych chromozomálnych aberácií, napríklad dicentrické chromozómy, zlomy a medzery chromatíd, ako aj výskyt chromatídových fragmentov u ľudí žijúcich v blízkosti bázových staníc, teda vysielačov,“ uviedol Dr. Igor Beliaev.

vysielacia veža
Pixabay

Podľa vedcov, genetické zmeny môžu, ale nemusia viesť k rozvoju rakoviny alebo iných vážnych ochorení. Na jednoznačné potvrdenie hypotézy je potrebný ďalší a dlhodobý výskum.

Výsledky výskumu boli publikované v časopise Ecotoxicology and Environmental Safety a boli vyhodnotené ako najlepšia publikácia Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV  v. v. i., v rámci medzinárodnej spolupráce za uplynulý rok.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) už zaradila elektromagnetické žiarenie do skupiny potencionálnych karcinogénov (kategória 2B), avšak doterajšie výskumy nepriniesli jednoznačné závery o jeho vplyve na ľudské zdravie. Závery mnohých štúdií sa rozchádzajú v tom, či rádiofrekvenčné žiarenie skutočne spôsobuje rakovinu alebo iné zdravotné problémy.

Oxidačný stres

V rámci štúdie sa zamerali aj na ďalší faktor. Medzi najpravdepodobnejšie negatívne účinky žiarenia patrí oxidačný stres, ktorý môže prispievať k poškodeniu DNA. Tím doktora Beliaeva sa zameral aj na analýzu oxidačného stresu a genetickej nestability, ktoré môžu byť jedným z mechanizmov vysvetľujúcich chromozomálne zmeny.

Výskum sa uskutočnil v spolupráci s vedcami z Nemecka a Rakúska. Jeho výsledky môžu byť dôležitým podkladom pre ďalšie štúdie skúmajúce dlhodobé účinky rádiofrekvenčného žiarenia na ľudské zdravie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP