Spojené štáty urýchľujú realizáciu svojho ambiciózneho programu s názvom Replicator, ktorého cieľom je nasadiť roje autonómnych bojových dronov do Taiwanského prielivu a to najneskôr do augusta 2025. Tento krok, ktorý americkí predstavitelia označili ako vytvorenie „neobývanej pekelnej krajiny“ (unmanned hellscape), má slúžiť ako silný odstrašujúci prostriedok proti prípadným vojenským akciám Číny voči Taiwanu.

Riaditeľ pre námorné portfólio Alex Campbell v rámci Defense Innovation Unit, potvrdil tento termín na konferencii West 2025, pričom zdôraznil, že nejde o bežný vedecko-technologický projekt, ale o praktickú implementáciu podporujúcu ciele US Indo-Pacific Command. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Nová stratégia námornej vojny

Plánované nasadenie zahŕňa bezpilotné systémy vo vzduchu, na hladine i pod vodou, ktoré budú prepojené do jednej integrovanej siete. Táto koordinácia umožní dronom nielen komunikovať a prispôsobovať sa situácii v reálnom čase, ale aj efektívne reagovať na rôzne hrozby. Cieľom je vytvoriť prostredie, ktoré by bolo pre akéhokoľvek protivníka, v tomto prípade Čínu, neprekonateľné.

ruská drony ukrajina zbrane rakety
Midjourney

Námorníctvo USA zároveň pracuje na rozvoji hybridnej flotily, ktorá bude kombinovať posádky a autonómne stroje. Softvérové rozhodovacie systémy a riadiace štruktúry vyvinuté v rámci Replicator budú kľúčové pre budúce operácie. Pentagon už na tento projekt vyčlenil približne 1 miliardu dolárov a námorníctvo zriadilo špecializované jednotky na obsluhu týchto dronov. Jednou z nich je Unmanned Surface Vessel Squadron 3, známa ako „Hell Hounds“, ktorá nedávno získala prvé štyri autonómne prieskumné plavidlá Global Autonomous Reconnaissance Crafts (GARC).

Vývoj protidronových zbraní

Austrálske ministerstvo obrany sa pochválilo ohromnou novinkou. Tamojšia armáda úspešne otestovala svoju prvú laserovú zbraň Fractl. Nejde však len tak o rádové zariadenie. Táto zbraň sa považuje za najvýkonnejší prenosný vysokoenergetický laser na svete, ktorý dokáže zničiť drony s prelomovou presnosťou. Nový systém, ktorý vytvorila spoločnosť AIM Defence pripomína veľký geodetický laser a váži menej ako 50 kg.

Austrálska armáda ho len nedávno testovala spoločne s konvenčnými protidronovými zbraňami na tankovej strelnici vo vojenskej oblasti Puckapunyal v centre Viktórie. Kým konvenčné zbrane spotrebovali veľké množstvo munície a často nedokázali zničiť prichádzajúce ciele, až kým sa nedostali do ich blízkosti, nenápadný laser takmer nehybne zlikvidoval drony ako by sa nič nedialo. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Okrem ofenzívnych kapacít sa Replicator zameriava aj na obranné opatrenia, najmä na vývoj technológií na boj proti nepriateľským dronom. Investície USA a Číny do technológie dronov naznačujú možnosť vzniku nových závodov v zbrojení.

Úspech projektu Replicator by mohol výrazne zmeniť rovnováhu síl v Indo-pacifickom regióne. V kontexte súčasného konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom, kde sa drony ukázali ako kľúčový prvok vojenskej stratégie, je jasné, že tieto technológie budú hrať čoraz významnejšiu úlohu vo vojenských konfliktoch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP