Vedecký tím z University of Science and Technology of China priniesol fascinujúci pohľad na jeden z najväčších paradoxov kvantovej fyziky. Pomocou optického procesora sa im podarilo otestovať Greenberger-Horne-Zeilingerov (GHZ) paradox, pričom sledovali správanie svetelného impulzu v neuveriteľných 37 rozmeroch.

Tento experiment nielenže prehlbuje naše chápanie kvantovej previazanosti, ale otvára aj nové možnosti pre vývoj kvantových technológií. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Lokálny realizmus verzus kvantová realita

Aby sme pochopili, prečo je tento objav taký dôležitý, musíme sa pozrieť na to, ako bežne chápeme svet okolo nás. Predstav si, že čakáš pohľadnicu od tety Darinky. Keď ju nájdeš v schránke, vieš, že teta ju poslala, pošta ju doručila a všetko sa udialo podľa známych pravidiel – príčina a následok. Tento spôsob myslenia sa nazýva lokálny realizmus a je základom nášho každodenného chápania sveta.

University of Konstanz

Lenže kvantová fyzika toto všetko komplikuje. Podľa nej, kým sa nepozrieš do schránky, pohľadnica tam zároveň je aj nie je. Až keď sa pozrieš, realita sa „rozhodne“, čo tam vlastne je. Tento zvláštny jav sa nazýva kvantové previazanie a znamená, že udalosti môžu byť prepojené spôsobom, ktorý nedáva v bežnom svete zmysel.

GHZ paradox to ešte viac komplikuje. Predstav si, že teta Darinka nikdy pohľadnicu neposlala, pošta ju nikdy neprevzala, ale napriek tomu sa objavila v tvojej schránke. Znie to absurdne? Presne takéto nezmyselné výsledky vedci pozorovali pri svojich experimentoch na kvantovej úrovni.

Čo znamená existencia 37 rozmerov pre budúcnosť vedy?

V experimente vedci použili svetelné impulzy a špeciálne optické vlákna na to, aby otestovali, ako ďaleko môže tento paradox zájsť. Zistili, že na vysvetlenie pozorovaných výsledkov musia pridať ďalšie rozmery. Nie dva, ani tri, ale rovno 37. Každý z týchto rozmerov predstavuje iný možný stav reality, v ktorom sa svetlo môže nachádzať.

Pixabay

Tento objav nie je len vedecká kuriozita. Pochopenie takýchto kvantových javov môže mať obrovský vplyv na budúcnosť technológií. Kvantové počítače, ktoré fungujú na princípoch kvantovej previazanosti, by mohli byť oveľa rýchlejšie a výkonnejšie ako čokoľvek, čo dnes poznáme. Výskum publikovaný v žurnále Science Advances ukazuje, že aj malé zmeny v kvantovom svete môžu viesť k veľkým prelomom vo vede a technike.

A čo to všetko znamená pre nás? Možno nič, možno len to, že teta Darinka zabudla na tvoj narodeninový pozdrav, prípadne to, že vesmír je omnoho komplikovanejší, než si vôbec dokážeme predstaviť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP