Vzorky hornín a prachu z asteroidu Bennu, ktoré na Zem doručila misia NASA OSIRIS-REx v roku 2023, priniesli prelomové zistenia o chemických zlúčeninách dôležitých pre vznik života. Analýzy odhalili prítomnosť aminokyselín, ktoré tvoria základ bielkovín, a nukleobáz, ktoré sú kľúčové pre genetický kód DNA a RNA.

Okrem toho vedci zistili, že vzorky obsahovali stopy slanej vody, ktorá mohla vytvoriť vhodné prostredie pre vznik týchto zložitých molekúl. Hoci priame dôkazy o živote chýbajú, tieto objavy naznačujú, že podmienky vhodné pre vznik života boli v ranej slnečnej sústave rozšírené, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že život mohol vzniknúť aj na iných planétach alebo mesiacoch. Na tému upozornila NASA na svojom webe.

Stavebné bloky života v mimozemských vzorkách

Vedci publikovali výsledky analýz v prestížnych časopisoch Nature a Nature Astronomy, kde detailne opísali zloženie vzoriek z asteroidu Bennu. Medzi najvýznamnejšie objavy patrí identifikácia 14 z 20 aminokyselín, ktoré sa na Zemi používajú na tvorbu bielkovín, a všetkých piatich nukleobáz potrebných pre prenos genetických informácií.

Okrem toho bola vo vzorkách zistená vysoká koncentrácia amoniaku a formaldehydu, ktoré môžu reagovať za vzniku zložitejších molekúl, ako sú aminokyseliny. Tieto nálezy podporujú teóriu, že objekty vzdialené od Slnka mohli prispieť surovinami pre vznik života v celom slnečnom systéme.

Balvany z Vesty objavené na Bennu. NASA/Goddard/University of Arizona

Danny Glavin z NASA Goddard Space Flight Center, zdôraznil, že takéto objavy by neboli možné bez návratu vzoriek priamo z vesmíru, keďže exponovanie na zemské podmienky by mohlo tieto citlivé stopy zničiť. Vzorky z Bennu tak predstavujú jedinečné „časové kapsuly“, ktoré nám umožňujú nahliadnuť do chemických procesov prebiehajúcich pred miliardami rokov.

Otázky o pôvode života

Okrem organických zlúčenín vedci objavili aj minerály, ktoré sa formujú pri odparovaní slanej vody, ako kalcit, halit či sylvit. Tento objav naznačuje, že asteroid Bennu prešiel chemickými zmenami v prostredí bohatom na vodu, ktoré mohlo trvať tisíce rokov. Podobné soľné roztoky boli už predtým detegované na trpasličej planéte Ceres alebo mesiaci Enceladus pri Saturne.

Výnimočné je, že vo vzorkách z Bennu sa podarilo nájsť úplný súbor minerálov, ktorý zachováva celý proces odparovania – niečo, čo nebolo doteraz zaznamenané ani v meteoritoch, ktoré dopadli na Zem.

NASA

Hoci tieto objavy prinášajú mnoho odpovedí, zostáva množstvo otázok. Napríklad aminokyseliny existujú v dvoch zrkadlových formách, no život na Zemi využíva takmer výhradne „ľavotočivé“ varianty. Vzorky z Bennu však obsahujú rovnaké množstvo oboch foriem, čo naznačuje, že na začiatku Zeme mohli existovať obe varianty v rovnováhe. Prečo sa život na Zemi rozhodol „otočiť doľava“, ostáva záhadou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP