Fúzny reaktor EAST, známy aj ako čínske „umelé Slnko“ dosiahol ďalší míľnik vo výskume jadrovej fúzie. Vedcom sa podarilo udržať ultra-horúcu plazmu po dobu 1 066 sekúnd, teda takmer 18 minút. Tento úspech priblížil ľudstvo k prelomovej technológii, ktorá by mohla vyriešiť energetickú krízu budúcnosti. Na tému upozornil portál IFLScience.

Plazma horúcejšia ako jadro hviezd

Zatiaľ čo jadrová fúzia prirodzene prebieha vo hviezdach, kde vysoký tlak umožňuje reakciu pri nižších teplotách, na Zemi musí byť plazma zahrievaná na extrémne hodnoty. Pri pokuse z 20. januára 2025 dosiahol fúzny reaktor EAST plazmu presahujúcu 100 miliónov stupňov Celzia, čo je teplota vyššia než vo vnútri Slnka.

F4E/QST/Freepik/Úprava redakcie

Tieto podmienky sú nevyhnutné na vytvorenie prostredia, v ktorom sa vodíkové jadrá spoja a vytvoria hélium, pričom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. Experimenty, ako ten v Číne, sú základom pre budovanie komerčných fúznych elektrární schopných poskytovať nepretržitú a čistú energiu.

Riaditeľ Inštitútu fyziky plazmy Čínskej akadémie vied, Song Yuntao, zdôraznil význam týchto úspechov: „Fúzne zariadenie musí dosiahnuť stabilnú prevádzku na tisíce sekúnd, aby sa zabezpečila sebestačná cirkulácia plazmy potrebná na kontinuálnu výrobu energie.“

Nový rekord prekonal predchádzajúci výkon z mája 2023, kedy EAST udržal plazmu po dobu 403 sekúnd pri teplote približne 160 miliónov stupňov Celzia.

Medzinárodná spolupráca a cesta k praktickému využitiu

EAST patrí medzi experimentálne zariadenia, ktoré priamo ovplyvňujú vývoj medzinárodného projektu ITER. Tento ambiciózny projekt spája krajiny ako Čína, USA, EÚ, Japonsko či Rusko s cieľom postaviť plnohodnotnú fúznu elektráreň. ITER má síce oneskorenie a prvú plazmu očakáva až v roku 2034, ale úspechy zariadení ako EAST ukazujú, že sme na dobrej ceste.

LLNL/Zap Energy/Úprava redakcie

Prekonanie hranice 1 000 sekúnd pri udržiavaní ultra-horúcej plazmy znamená, že vedci sú bližšie k vytvoreniu technológie, ktorá dokáže nahradiť fosílne palivá. Fúzna energia nielenže eliminuje emisie skleníkových plynov, ale tiež ponúka prakticky nevyčerpateľný zdroj energie.

Ak sa tento pokrok pretaví do komerčne využiteľných zariadení, môže sa jadrová fúzia stať kľúčovým riešením globálnej energetickej krízy a zároveň minimalizovať ekologické zaťaženie planéty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP