V okolí srdca našej galaxie sa astronómom podarilo identifikovať pár obzvlášť mladých hviezd, ktoré poukazujú na existenciu doposiaľ nevídaného typu planét. Zaujímavý je však aj samotný pár, upozorňuje LiveScience.

Len málo hviezd v kozme sa totiž nachádza v osamelých systémoch, ako naše Slnko a miesto toho tvoria páry alebo ešte väčšie skupiny. Doteraz sa však nepodarilo nájsť takéto páry v blízkosti galaktického jadra.

Úplne nové exotické svety

Tieto hviezdy, označené ako D9, sa nachádzajú len 0,095 svetelného roka od Sagittarius A* (Sgr A*), čiernej diery s hmotnosťou miliónov Sĺnk. Napriek tomu, že sú pod obrovským gravitačným tlakom, dvojica hviezd zatiaľ zostáva neporušená. Podľa astronóma Floriana Peißkera z Univerzity v Kolíne tento objav naznačuje, že čierne diery nemusia byť až také deštruktívne, ako sa doteraz predpokladalo.

Jedna z hviezd má hmotnosť približne 2,8-násobku hmotnosti Slnka, zatiaľ čo jej spoločník váži iba asi 0,7-násobok hmotnosti Slnka. Dvojica je gravitačne spojená a obieha okolo spoločného ťažiska, čo ich robí jedinečnými medzi hviezdami nachádzajúcimi sa v blízkosti čiernych dier.

Objav bol možný vďaka 15-ročnému pozorovaniu pomocou Veľmi veľkého teleskopu (VLT) Európskeho južného observatória v Čile. Peißker a jeho tím monitorovali zvláštne „kolísanie“ svetla vychádzajúceho z objektu, čo odhalilo pravidelný 372-dňový cyklus spôsobený Dopplerovým efektom. Tento cyklus nakoniec potvrdil, že objektom nie je jediné teleso, ale dvojhviezda.

Objasnenie nejasností

Podľa výskumu publikovaného v časopise Nature Communications sú tieto hviezdy staré len 2,7 milióna rokov. Predpokladá sa, že počas nasledujúceho milióna rokov sa zlúčia do jednej hviezdy, čím sa ich existencia stane len krátkym oknom na kozmickej časovej osi.

Objav D9 by mohol pomôcť vysvetliť, prečo sa v blízkosti galaktického centra dosiaľ nenašli iné dvojhviezdy. Podľa vedcov môžu byť tzv. „G objekty“, doteraz považované za oblak plynov a prachu, v skutočnosti dvojhviezdy na pokraji zlúčenia. Po zlúčení zanechajú za sebou materiál, ktorý by mohol byť zdrojom ďalších pozorovaných javov v tejto oblasti.

Tento objav otvára nové otázky o planetárnych systémoch v blízkosti čiernych dier. Ak sú mladé hviezdy často sprevádzané planétami, je možné, že aj hviezdy ako D9 môžu mať svoje vlastné planéty. „Zdá sa, že objav planét v galaktickom centre je len otázkou času,“ povedal Peißker. Ak by sa na týchto planétach dokonca nachádzal život, mohol by pozorovať skutočne šialenú oblohu, ktorú si na Zemi vieme len sotva predstaviť.

Stále skrývajú odpovede

Galaktické centrá ostávajú stredobodom pozornosti astronómom kvôli obrovskému rôznych procesov, ktoré v nich prebiehajú a z ktorých mnohé ešte stále poriadne nepoznáme. V strede galaxie M87 nedávno vedci dokonca našli objekt, kvôli ktorému v okolí vybuchujú hviezdy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP