V strede galaxie M87 sa nachádza obrovská supermasívna čierna diera s hmotnosťou 6,5 miliardy Sĺnk, ktorá fascinuje astronómov už celé desaťročia. Najnovšie zistenia, publikované v prestížnom žurnále The Astrophysical Journal, odhaľujú doteraz nepoznaný jav.

Zdá sa totiž, že výtrysk plazmy, ktorá táto čierna diera chrlí, spúšťa v jeho okolí množstvo hviezdnych erupcií známych ako novy. Na tému upozornil portál Futurism.

Ovplyvňujú celú galaxiu

Výtrysk plazmy známy aj ako „relativistký jet“ je plný extrémneho horúceho ionizovaného plynu a vystreľuje von z čiernej diery takmer rýchlosťou svetla a tiahne sa do diaľky 3 000 svetelných rokov. Podľa výskumu vedcov v jeho okolí dochádza k výbuchom v binárnych hviezdnych systémoch oveľa častejšie než inde v galaxii.

Kuriózna galaxia

Galaxia M87 alebo aj Virgo A, je obrovská eliptická galaxia, ktorá vyniká ako silný zdroj rádiového žiarenia. Patrí medzi najväčšie známe galaxie a nachádza sa v súhvezdí Panny. Práve v tejto galaxii vedci prvýkrát zachytili obraz čiernej diery. M87 je najjasnejšou, najhmotnejšou a najaktívnejšou galaxiou v zoskupení galaxií v tejto oblasti. Nachádza sa v nej odhadom až bilión hviezd a od Zeme je vzdialená 53 490 000 svetelných rokov.

Typický jav

Obrovská jadrová explózia zapríčinená prírastkom vodíka na povrchu hviezdy kategórie biely trpaslík, známa aj ako nova, je typický jav v binárnych hviezdnych systémoch, kde starnúca hviezda, napríklad červený obor, uvoľňuje časť svojej hmoty na bieleho trpaslíka.

Keď sa na bielom trpaslíkovi nahromadí dostatok materiálu, dochádza k mohutnej explózii, ktorá však hviezdu nezničí. Tento cyklus sa opakuje znovu a znovu, a každá ďalšia explózia je opäť nazývaná novou.

Výskumníci presnejšie ukázal, že relativistické výtrysky, ktoré vychádzajú z predmetnej čiernej diery zvyšujú počet nov v tejto oblasti. „V týchto miestach pozorujeme dvojnásobok počtu erupcií v porovnaní so zvyškom galaxie,“ uviedol hlavný autor štúdie Alec Lessing zo Stanfordovej univerzity.

Ako je to možné?

Hoci presnú príčinu tohto javu nepoznáme, podľa autorov novej štúdie je možné, že relativistický jet funguje ako „pluh“, ktorý pred sebou tlačí vodík, teda zdroj paliva, k bielym trpaslíkom, čo urýchľuje akumulácia hmoty a následnú erupciu.

Blazary
DESY/NASA

Inou hypotézou je, že tlak svetla vyžarovaného z jetu môže zvyšovať prenos hmoty v týchto binárnych systémoch. „Nie je úplne jasné, či ide o fyzický tlak jetu alebo o účinok žiarenia, ktoré z neho vychádza,“ vysvetľuje Lessing.

Existuje aj možnosť, že výtrysk zohrieva hviezdy v systémoch, čo spôsobuje, že hviezdny spoločník stráca viac materiálu, ktorý sa hromadí na bielom trpaslíkovi. Nájsť definitívnu odpoveď však zrejme ešte nejaký čas potrvá.

„Tieto výsledky naznačujú, že naša súčasná teória o tom, ako čierne diery ovplyvňujú svoje okolie, je neúplná. Je tu niečo zásadné, čo zatiaľ nevieme pochopiť,“ uzatvára Lessing.

Tento výskum znovu potvrdzuje, že čierne diery, jedny z najzáhadnejších objektov vesmíru, majú schopnosť dramaticky ovplyvňovať svoje okolie spôsobmi, o ktorých stále ani len netušíme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú