Evolúcia je pomalý a náročný proces, avšak niektoré okolnosti môžu priniesť rýchle zmeny. Príkladom toho sú aj zvieratá, ktoré žijú blízko černobyľskej jadrovej elektrárne. Najväčšia jadrová katastrofa spôsobila, že okolité zvieratá za 40 rokov prešli preukázateľnou evolučnou zmenou a vykazujú jedinečné genetické znaky. Ako informuje portál IFL Science, nový výskum odhalil, že DNA psov je odlišná od psov z iných častí sveta, čo naznačuje rýchle evolučné zmeny spôsobené prostredím s vysokou rádioaktivitou.

Vplyv jadrovej katastrofy na vývoj

Výskumníci analyzovali vzorky krvi od psov, ktorí voľne žijú v okolí elektrárne a priľahlých oblastiach. Zistili, že tie jedince, ktoré žijú najbližšie k jadru výbuchu, majú odlišný DNA profil.

Genetička Elaine Ostrander z Národného inštitútu pre výskum ľudského genómu (NIH) uviedla, že výskum umožňuje identifikovať konkrétne populácie psov len na základe ich genetických charakteristík.

„Myslím si, že najpozoruhodnejším aspektom tejto štúdie je, že sme identifikovali populácie psov žijúcich priamo pri reaktore a v jeho tieni, a dokážeme zistiť, o ktorých psov ide, len na základe ich DNA profilu,“ uviedla Elaine Ostrander, pre IFLScience.

Unsplash

Zatiaľ ale nie je jasné, ako tieto genetické zmeny ovplyvňujú zdravie alebo správanie psov. Nejde však o jediný prípad. Na základe ďalších výskumov sa zistilo, že rádioaktivita má dopad aj na ďalšie druhy zvierat. Žiarenie môže zvieratá ovplyvniť mnohými spôsobmi.

Pri výskume vlkov v danej oblasti sa zistilo, že preukázali, že sa zmenil ich imunitný systém a získali genetickú ochranu pred rakovinou. Ďalší výskum zas ukázal zmenu sfarbenia miestnych žiab. Rosničky, ktoré žijú v blízkosti reaktora sa adaptovali na radiáciu a majú oveľa tmavšie sfarbenie ako tie, ktoré žijú ďalej.

Vedci predpokladajú, že príčinou genetických odlišností psov sú dve hlavné evolučné sily. Štúdia z roku 2020 vysvetľuje, že jednou z možností je zvýšená miera mutácií spôsobených radiáciou, ktorá môže vytvárať genetickú variabilitu. Druhou možnosťou je selekcia, čiže jedince, ktoré nedokážu prežiť v rádioaktívnych podmienkach umrú a prežijú len tí najodolnejší.

Ďalší výskum sa udial v roku 2022 na vodných blškách v jazerách okolo Černobyľu. Výsledky preukázali vyššiu genetickú rozmanitosť v oblastiach s vyššou radiáciou. Vedci ale upozorňujú, že tieto zistenia sú len korelačné, čiže priamy dôkaz o tom, že mutácie sú hlavným faktorom evolúcie psov, zatiaľ neexistuje. Genetické zmeny však poukazujú na rýchle evolučné procesy, ktoré môžu nastať v populáciách vystavených zásadným environmentálnym zmenám.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú